P90X – 2.Hafta

Nerede kalmıştık? Daha önce de söylediğim gibi, egzersiz yorumlarının birbirini tekrar etmemesi için, çok önemli bir durum olmadıkça, aynı egzersizleri yorumlamayacağım. O yüzden bugün genel olarak Chest & Back’ten (Göğüs ve Sırt) değil, Ab Ripper X’ten söz edeceğim.

Ancak kısaca şuna değinebilirim, her hafta bir öncesine göre az ya da çok, gelişme gösterdiğinizi ikinci haftanın başındaki Chest & Back egzersizinde farkedeceksiniz. İşte bu yüzden o kayıt formlarını doldurmanız çok önemli. Belki bu satırları okuyan ve P90X yapan pek çok kişinin o formları doldurmayı es geçtiğini deneyimlerimden çok iyi biliyorum, ama aynı insanların çoğunun programı bitiremeden bıraktığını da biliyorum. Bu da maalesef sebeplerinden biri. Çünkü birkaç saniyenizi verip o formları doldurmayarak, birkaç hafta sonra ileride sizi motive edecek ve devam etmenizi sağlayacak unsurlardan birini eksik bırakmış oluyorsunuz. Birinci hafta 3 barfiks çekerken, dokuzuncu hafta 15 adet çekebildiğinizi görmek müthiş bir duygu; o yüzden bundan mahrum kalmayın. Zaten, Türkçe destekli programı www.p90xtr.com’dan alanlar ve sitenin desteği ile devam edenlerden, program sonunda o formları geri istiyoruz, gelişmeyi belgelemek için.

Gelelim Ab Ripper X’e. Türkçe karşılığı “Karın Parçalayıcı”, yani düzenli yapıldığı zaman, 13 Haftanın sonunda, sizi daha önce belki hiç görmediğiniz baklavalara (6-pack) kavuşturmayı vaad ediyor. En azından benim örneğimde olduğu gibi. Tabii egzersiz bunun sadece bir boyutu, ve beslenme de diğeri, ama ona çoook daha ayrıntılı bir şekilde başka bir yazıda değineceğim.

Ab Ripper X, 16 dakika(cık) ile programın en kısa DVD’si. Ama bu sizi yanıltmasın, çoğu yurtdışı site, yaptığı zorluk sıralamalarında onu ilk üçün içine koyuyor. Çünkü bu 16 dakikanın bir gün tek başına yapıldığını düşündüyseniz, yanıldınız! Ab Ripper X, birinci, üçüncü ve beşinci günler, ağırlık antremanlarının sonunda yapılıyor. Tam da asıl egzersizi güç bela bitirdik derken, ekranda Ab Ripper X’in başladığını görmek gerçekten sizi ağlatabilir, inanın bana! O yüzden benim tavsiyem, yapabiliyorsanız asıl egzersizi ve ARX’i biri sabah diğeri akşam olacak şekilde birbirinden ayırmanız. Zaten bu yüzden, p90xtr.com’dan alınan setlerde Ab Ripper X, sadece diğerlerinin arkasında değil, kendi başına bir DVD olarak da geliyor, istediğiniz zaman bağımsız olarak yapabilin diye.

Programın içeriğine gelince, toplam 12 ayrı hareketten oluşuyor. Her bir hareket 25 tekrar, sadece sonuncusu 50 tekrar. İlk 4 hareket sonrakilere göre daha kolay ama burada size bir ipucu daha vereyim ve başkalarının düştüğü hataya düşmeyin. Eğer Milli bir sporcu vs. değilseniz, ekrandakiler 25’er tekrar yaparken, siz de aynısını yapabileceğinizi beklemeyin. O yüzden ilk 3-4 egzersizde 25’er tekrar yapmaya çalışıp, sonrasında tamamıyla tükeneceğinize, aklınızda bir rakam belirleyin. Mesela 11. Diğerleri 25 yaparken siz sadece 11 tekrar yapın. Ama tüm hareketleri aynı sayıda yapın, yani DVD’nin sonunu getirin. Ben kendim öyle yaptım. 1. gün 11 olan, 3. gün 12, 5. gün 13… oldu. Tam 25 tekrarı yakalamam ise neredeyse 90 günün sonunu buldu. Yine bozuk plak gibi aynı şeyi tekrarlamak istemiyorum ama, işte o yüzden Ab Ripper X için de yaptığınız tekrarları not tumanız çok önemli. Bir öncekinde ne yaptığınızı bilmeden, bir sonrakinde ne yapacağınızı bilemezsiniz.

Lütfen maceraya atılmayın ve kendinizi P90X’in çok iyi dizayn edilmiş kollarına bırakın! Pişman olmayacaksınız.

2 Yorum

  1. 16 dakikalık video ama gören,bilmeyen denemeyen için 16 dakikada neymiş gibi bir kanıya varanları gördüm etrafımda ama işin şu yanı var,zorluk derecesi yüksek olduğundan tam anlamıyla tamamlamak için uzun bir süreç alıyor

    Cevapla
  2. Metehan

    Hocam 2.raund yapmaya karar verdim P90x&İnsanity Hybrid yapıcam ama yapmamda sakınca var mı?
    İnsanity ye başladıydım pişman oldum şimdi aklıma geldi hybrid yapsam nasıl olur ve takvim gönderebilir misiniz? Takvim atar mısınız hocam ?

    Cevapla

Yorum Paylaşınız