Yoga X alternatifi “Kısaltılmış Yoga!”

Herkese Merhaba! Aslında bugün tavsiye edeceğim alternatif programın ismi “Kısaltılmış Yoga” değil tabii ki, zaten de çok karizmatik bir isim olmazdı. Standart P90X programındaki Yoga X’e alternatif olacak programın ismi “Gençlik İksiri Yoga”. Sanırım bu isim daha karizmatik ki, Yoga’nın gerçekten yüzyıllardır bir nevi gençlik iksiri olduğu sır değil. Sadece, bunun P90X programına entegre edilebilir olması, Yoga X’e dair kafa karıştıran soruları da biraz olsun ortadan kaldırıyor.

Gerçekten, zaten Türkçe desteği olmayan Yoga X Dvd’lerinin herkese fazlasıyla karışık geleceği ayrı bir konu ama, buradaki Türkçe destekli versiyonları uygulayanlarda bile, bana en fazla soru Yoga X ile ilgili gelmekte. İşte tam burada size, orjinal P90X’teki Yoga X kadar, hatta belki daha fazla etkili, ama sadece ve sadece 45 dakikalık bir versiyonu olduğunu söylesem, sanırım hayır demezsiniz.

P90X’in yaratıcısı Tony Horton da, orjinal Yoga X hakkındaki yakınmalardan yılmış olacak ki, Gençlik İksiri Yoga alternatifini çıkarmış. Öncelikle formatın, diğer Yoga X’ten daha farklı olduğunu söylemeliyim. Ama bu fark bence pozitif yönde. Hareketler, arkasında başka bir grup olmadan, baştan sona P90X’in yaratıcısı Tony Horton tarafından bizzat yapılıyor. Yani, diğer DVD’deki gibi durup, başkalarını kontrol etmeye gitmiyor. Dolayısıyla da, sizden daha ekstra dinlenmiş olmuyor. Bu da sizde (en azından bugün egzersizi yaparken bende), “o yapıyorsa, ben de yaparım” duygusu uyandırıyor ki, Tony’nin 50’sine merdiven dayadığını da hatırlatmak isterim.

Egzersiz, Tony’nin kendi evinde, daha doğrusu evindeki spor salonunda geçiyor. Başlamadan önce CD çalarına koyduğu güzel Yoga müziğini ve evinin mükemmel Hollywood manzarasını da burada not olarak ekleyeyim. Ve de tabii en can alıcı nokta, egzersizin başında sanki Yoga X’in uzunluğundan şikayet edenlerin gözüne sokarcasına, 40 dakikaya kurduğu çalar saat. Gerçi maalesef hedeflediği 40 dakikada tüm programı kendi de bitiremiyor ve 45 dakikaya uzatmak zorunda kalıyor. Ama bu bile, onun bir Süpermen değil de bizim gibi normal bir insan olduğunu gösteren güzel bir kanıt.

İşte eğer sizin de P90X’teki yumuşak karnınız Yoga X ise (tüm 92 dakikası ile!), siz de yine P90X’in “Gençlik İksiri Yoga” alternatifini düşünebilirsiniz. Ben şahsen hala vaktim olduğunda eski dost Yoga X’i yapmaya çalışıyorum, ama eğer vaktiniz gerçekten dar ise, Yoga gününden 45 dakika ile kurtulmak, hiç de fena bir duygu değil…

 

19 Yorum

 1. Erkan

  Bu kısa yoga mevzusunu biraz araştırdım ve karşıma “fountain yoga” diye birşey çıktı. ayıptır sölemesi youtube den indirdim yaklaık 40 dakika kadar sürüyor ve p90x verdiyonuna göre oldukça kolay hareketler ihtiva ediyor.

  Cevapla
 2. Merhaba,
  Hocam Yoga neden bu kadar onemli?
  yapmasak sonuc alamaz miyiz?
  ne bilim sanki vakit kaybediyorum gibi geliyor, ama bi yandan bu p90x’in bi parcasi diyorum.

  Cevapla
 3. serhat

  gelmez bu dvd :) gelsede kurtulsam :()

  Cevapla
 4. hocam bu dvd ne zaman gelecek?

  Cevapla
 5. Bugün ki Çalışma Cd’im Yoga X ve gerçekten Cd yi takıp bakmıyorum bile Diğer hareketler de olduğu gibi Yoga X de de eğleneceğimi biliyorum tabi ki bu eğlence anlayışımı kolay olduğu için sanmayın aslında çok zor olduğu için eğlenebiliyorum Tony abiyi az fırçalamadım bu yüzden :) Çok Samimi bir şekilde söylüyorum ki P90X gerçekten harika bir Yaşam Düzenleyici sadece egzersiz demek gerçekten P90X e hakaret olur

  Cevapla
 6. aykut hocam bu 45 dakikalık videoyu nerden bulabiliriz

  Cevapla
  • Şu an ABD’den P90X Türkiye takipçilerine özel olarak getirtmekteyiz. Yakında yine bu sayfalardan açıklanacaktır. Biraz daha sabır ve Yoga X’e devam :-)

   Cevapla
  • Yakında burada!

   Cevapla
 7. aykut hocam bu 45 dakikalık videoyu nerden bulabiliriz 92 dakika çok uzun geliyor.

  Cevapla
 8. Metehan

  Aykut hocam yakınımdaki markete yoga matı gelmiş kalınlığı 1.5 cm boyu ise 1.80 cm genişlik 65 cm
  sizce uygun mudur alayım mı? Çok fonksiyonelli kapı barfiksleri sanırım kapıya olmayacak hocam bir tek çelik kapı değişik diğer kapıların hepsi aynı.

  Cevapla
 9. abi bu 45 dakikalık yoga dvdsi var mı elinizde

  Cevapla
 10. Hocam öncelikle sorularımıza itinayla cevap verdiğiniz için teşekkürler.. P90x başlayalı tam olarak 2 hafta oldu ve 8 kilo verdim yavaş yavaşta şekillenmeler oluyor. Aklımda cevaplanmamış birkaç soru var. Birincisi, Mesela tatile çıkıyoruz, yanımıza ağırlıklar yerine sadece direnç lastiğini alıp gitsek, ve direnç lastiğiyle bir ay çalışsak aynı etkiyi verir mi ? İkinci sorumda şu, p90x programını bitirdikten sonra ne yapacağım, vücudumun şeklini nasıl koruyacağım ? Diyet programına devam edecek miyim ? Kısacası neler yapmalıyım p90xten sonra. Bu sorularıma cevap verirseniz size çok minnettar kalacağım, şimdiden teşekkürler sayın hocam.. :)….

  Cevapla
  • Selam Fatih,

   Öncelikle daha önce yanıt veremediğim için çok pardon, ama gerçekten çok yoğundum.

   P90X’le 2 haftada 8 kilo vermek çok iyi bir gelişme (tabii amacının daha çok kilo verme olduğunu düşünürsek, P90X, daha az cardio, daha çok ağırlık antrenmanlı hacim kazanmak için de çok sıklıkla kullanılmaktadır). Bu sonucundan özellikle Cardio egzersizlerini gerçekten kendini vererek (nabızını arttırarak) yaptığını görebiliyorum. Sorunlarına gelince.

   Tatile çıktığında ya da iş seyahatlerinde, Direnç Bantlarını kullanabilirsin. Aslında onlar da tam bu iş için düşünülmüş ekipmanlardır. Çünkü normal ev koşullarında, ben Direnç Bandı yerine Dambıl öneriyorum. Ama dediğin gibi tatil ya da iş seyahati gibi ortamlarda, Direnç Bantları hemen hemen aynı etki ile kullanılabilir. (Her P90X egzersiz DVD’sinde bantların nasıl kullanılacağı gösterilmektedir, bildiğin gibi)

   Şimdi daha önemli soruna gelelim. Aslında çoğu kişi P90X’in verdiği yüksek motivasyonla, hemen P90X’ten sonrası ile ilgili sorular soruyor, buna oldukça alışığım. Ama bence henüz 8. haftandayken, önce tüm konsantrasyonunu önündeki 90 günü tamamlamaya vermelisin. P90X’in bu kadar başarılı olmasının sebeplerinden biri de insanlara elle tutulur, gözle görülür bir hedef vermesidir. “Sadece 90 gün, onlar yapıyorsa, ben de yapabilirim” dediğin anda, zaten 90 günü çok başarıyla bitirmemen için hiçbir sebep yok.

   Ben ilk raunt P90X’imi yaparken, sabah uyandığımdan gece yatana kadar (belki bazen rüyalarda da :-) P90X’i düşündüğümü ve tüm hayatımı onun çevresinde şekillendirdiğimi hatırlıyorum. Sonuçlarımın bu kadar mükemmel olmasını da bu konsantreye bağlıyorum (tabii yalnız değilim, benim gibi, benden çok daha iyi sonuçlar alan yüzbinler var belki).

   O yüzden benim önerim, henüz konsantreni P90X sonrasında ne yapacağına değil de, önündeki birincil hedefe vermen. Zaten aldığın sonuçları görünce, P90X’ten sonraki hayatın bir daha ardına bakmamak üzere değişecektir. “Diyet” programına devam etmiyor, “sağlıklı ve dengeli beslenme”yi hayatının bir parçası yapmış olacaksın.

   Tekrar çok başarılar…

   Aykut S.

   Cevapla
 11. Hocam öncelikle sorularımıza itinayla cevap verdiğiniz için teşekkürler.. P90x başlayalı tam olarak 2 hafta oldu ve 8 kilo verdim yavaş yavaşta şekillenmeler oluyor. Aklımda cevaplanmamış birkaç soru var. Birincisi, Mesela tatile çıkıyoruz, yanımıza ağırlıklar yerine sadece direnç lastiğini alıp gitsek, ve direnç lastiğiyle bir ay çalışsak aynı etkiyi verir mi ? İkinci sorumda şu, p90x programını bitirdikten sonra ne yapacağım, vücudumun şeklini nasıl koruyacağım ? Diyet programına devam edecek miyim ? Kısacası neler yapmalıyım p90xten sonra. Bu sorularıma cevap verirseniz size çok minnettar kalacağım, şimdiden teşekkürler sayın hocam.. :)

  Cevapla
  • Sayın hocam yorumunuzu sabırsızlıkla bekliyorum..

   Cevapla
 12. Sayın Hocam, cidden bu 90 gün boyunca Yoga x yerine bu fountain of yoga’yı yapsak olur mu ?

  Cevapla
 13. Nereden bulabiliriz bu programı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Cevapla
 14. Hocam bu gençlik iksirini nerden bulabilir? :D

  Cevapla

Yorum Paylaşınız