P90X 1. Gün Notları… Devam…

Herkese Merhaba… Bir önceki yazımda P90X ile 1. günümün ayrıntılarını anlatmıştım. Benimle birlikte (23/06/2014) başlayanlar varsa, belki neler çektiğimi daha iyi anlayabilir :-)

Bu yazıyı yazmayı bitirince de 3. gün DVD’mi yapacağım. Şu anki durum… sırtımda, bacaklarımda, karnımda ve nedeni bilinmez özellikle kalçalarımda (popo da denebilir!) kas ağrıları var. Ama şikayetçi değilim, çünkü programın deli gibi işe yaradığının ve yarayacağının kanıtı.

İlk gün egzersizlerini yorumlamaya kaldığım yerden devam…

11) Çömelerek X-Press: Burada elinize hafif birer ağırlık alarak, bacaklar açık şekilde yere çömelerek, kalkarken de kollarınızla “X” şeklini alıyorsunuz; ismi de buradan gelmekte. Bu da kolay gibi gözüküyor ama DVD’nin tam ortalarında artık “bitik” vaziyette olduğunuz için tabii ki zorlayıcı. Bendeniz, yine bu aşamada elime hafif de olsa ağırlık almayarak “kız versiyonu”nu yaptım!

12) Plank & Chaturanga: Yapması, ismini söylemesinden daha da zor!.. Plank pozisyonunu bilirsiniz (Şınav hareketinin başlangıç pozsiyonu). O pozisyondayken, ayaklarınızla omuzlarınıza doğru adımlar atıyorsunuz… Asıl eğlence ise “Chaturanga”da başlıyor! Aynı hareketi, burnunuzla yer arasında 1 cm varken de yapıyorsunuz. Bu aşamada, burnumun ucundan yere damlayan terleri saymayı artık bıraktım!

13) Yürüyerek Şınav: Tony’i tebrik ederim, mükemmel bir hareket bulmuş… Yine Plank pozisyonundasınız (şu an karnımdaki kas ağrılarının sebebi hep bu plank’ler olmalı…) Bu pozisyondayken, ayak uçlarınızda hafif hafif yürüyorsunuz, önce öne, sonra arkaya. Diğerlerine kıyasla nispeten daha kolay bir hareket gibi geldi… ama değil!

14) Superman & Banana: Yine geldik “Muz”a…! Baştaki muz gibi dönme hareketinin hemen hemen aynısı ama, aralardaki yan tarafta durmanın kaldırılmış hali. Yani bir sırt üstü, bir yüz üstü muz ve “süperman” pozisyonu alıyorsunuz. Harekete zaten ilk turdan alışık olmanız lazım değil mi? Yanlış! Çünkü Tony sizinle dalga geçercesine (kendi de itiraf ediyor) yıldırım hızında komutlarla sizi bir o yana bir yana döndürüyor. En sonunda yığılıp kalacaksınız…

15) Lunge-Kickbak-Curl-Press: Yine “anlatılmaz yaşanır” hareketlerden biri. Tek söyleyebileceğim tam 3 dakika 19 saniyelik deli gibi uzun süren bir hareket. Öyle ki inat edip yaptığım ve de inşallah bitmiştir diye ekrana baktığımda hala 1 dakika 44 saniyesi daha olduğu yazıyordu… Resmen öldüm…

16) Havlu Üzerinden Atlama: Bu aşamada kesinlikle en zevklilerinden biri… Önünüze, üzerinden atlayacağınız havlu, t-shirt gibi birşey koyup, bir sağına bir soluna zıplıyorsunuz. Bu sefer neredeyse ekrandakiler ile aynı anda tamamını yaptım :-) En güzeli… ardından 45 saniyelik mola var.

17) Şınav Pozisyonundayken Aşağı ve Yukarı Erişme: Bu adı da ben salladım ama hareket tam olarak bu. Yine şu anda bunları yazarken karnımın yanlarında hissettiğim kas ağrılarının failinin bu hareket olduğundan şüpheleniyorum.

18) Buhar Makinesi! : Bu hareket de sizi bir lokomotife çevirmesinden ismini alsa gerek… Tony’nin değimiyle, yere uzanmadan mekik çekiyorsunuz. Ekrandakiler 50 yapıyordu, ben de kanımdaki son zerre adrenalini kullanarak, onlarla sonuna kadar yaptım!

19) Dreya Yuvarlanması: Bu hareketi videodaki Dreya adlı kadın bulmuş (canım benim…) Önce sırtınıza doğru yuvarlanıp, sonra ayağa doğruluyorsunuz. Ama zorluğu, elinizden destek almadan kalkmak. Hani olimpiyatlarda jimnastik dalında ufacık el kadar kızlar parende atıp atıp, hiç sendelemeden doğrulup selam verirler ya… işte onlar gibi yapmanız lazım. Bu Dreya tabii çıldırmış… hareketi bulmuş olmamın artistliğiyle, sonunda sadece doğrulmuyor, çevresinde 360 derece falan dönüyor… Artist!

20) Ve bitti… Daha doğrusu hiç biter mi, bi de Bonus Turu var! Egzersiz sırasında Bonus turunu atlayacağıma ve yapmayacağıma yemin etmiştim ama demek kanımda bir zerre daha adrenalin kalmış. Yarım yamalak da olsa, bu son 3 hareketi de birazcık denedim. Artık en son hareketin en sonunda, o bilmem yüzde 0,5 yağ oranına sahip, fit oğlu fit, zenci Adam bile yere yığıldı ya… siz kendinizle ne kadar gurur duysanız azdır! Gerçekten…

2 Yorum

 1. Çağrı

  Yine çok iyi bir yazı Bay X :)) Tüm hareketleri teker teker analiz etmen çok etkileyici umarım 90 günün sonunda dilediğin sonuçlara ulaşırsın…

  Cevapla
  • Bay X

   Teşekkürler Çağrı,

   Daha yazımı yazıp bitireli 5 dakika olmadı ki, yayınlanmış ve yorum bile gelmiş :-) Çok sıkı bir takipçisin.

   Evet, benim ilk gün neler çektiğimi, programı yapan herkes az çok anlayabilir.

   I hate it… But I love it…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız