Şu Biyolojik Saat Meselesi…

“Biyolojik Saat” sözünü hep duyarız… Hatta şu anda devam eden Brezilya’daki Dünya Kupası’nda çoğu favori Avrupa takımlarının, ev(kıta) sahibi Güney Amerika takımlarına kıyasla çok daha başarısız kalmalarını “biyolojik saat”e bağlayan çok ciddi otoriteler var!

Peki nedir bu Biyolojik Saat? Teknik anlamda biyolojik saat, insan vücudundaki hormonların ne zaman salgılanacağı gibi metabolik işlemleri düzenler. Peki bu biyolojik saatin konumuzla ilgisi ne?

P90X tarihinin en popüler sorularından “antrenmanları sabah mı yapmalı, akşam mı yapmalı?” sorusuna ek olarak, son zamanlarda en sık gelen sorulardan biri de “Ramazan’da P90X yapılmaz mı?” sorusu… Cevabı açık ve net: Elbette yapılır! İş “biyolojik saat”i ayarlamakta biter, bunu yaparsanız değil Ramazan, 3 ayların tamamında oruç tutup aynı anda bir de P90X mezunu olabilirsiniz!

Ramazan ayı süresince oruç tutanlar, eğer doğru yaklaşımı izlerlerse, aslında günlük rutinlerinden çok da ayrılmış sayılmazlar; sadece “biyolojik saat” değişmiş olacaktır. Doğru yaklaşıma örnek…

-Aç kalınmayacak sürelerde öğün alımını eşit şekilde dengelemek,

– Sıvı tüketim oranını azaltmamak,

– İftarda “aşırı yüklenmemek – sakin başlamak”,

– “Yeyip yatmak” yerine Sahur’a kalkmak… gibi,

Biyolojik saat konusunda, oruç tutsun tutmasın herkesi ilgilendiren son önemli bir konu da, P90X antrenmanlarınızı aynı (benzer) zamanlarda yapmaya özen göstermek. Sabahın köründeyse sabahın köründe, gece yarısıysa gece yarısı… Size en uygun olduğunu düşündüğünüz zaman dilimini daha başlamadan ya da deneyerek ilk haftanızda kararlaştırın ve ona uyun. Göreceksiniz, biyolojik saatiniz de buna uyacak ve egzersizlerin hakkından gelmek bir o kadar kolay olacaktır. Göz açıp kapamışsınız, 90 gün geçmiş… :-)

6 Yorum

 1. Aykut Hocam sahurda yemeği yedikden sonra yatmanın zararı olur mu? Ne kadar süre bekleyelim yatmak için dolu mide zararlı sonuçta.

  Cevapla
  • ayhan3404

   yaklasık 20-30dak beklemen lazım bunuda hareketli olarak yapabilirsin senin için faydalıolucaktır özellikle reflü hastalarını tetikleyen sorunlar çıkarta bilir hemen yemek yiyip yattık tan sonra

   Cevapla
 2. Hocam rica etsem blog yetkisini açarmısınız :)

  Cevapla
 3. Güzel bir konu başlığı olmuş okudum peki ramazan bitiminden sonra değişiklik yapabilirmiyiz saatlerimizde? Takipçisiyim.

  Cevapla
 4. Yine tam zamanında, çok yerinde bir konuya parmak basmışsınız Aykut Hocam, çok faydası olacak, teşekkürler.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız