No Pain – No Gain!

Egzersiz ve de özellikle vücut geliştirme dünyasında, en çok kullanılan cümle olmalı “No Pain – No Gain”… Yani Acı Yoksa, Kazanç da Yok!

Tabii bu sözü yanlış yorumlayanlar da çoktur, önce ondan başlayalım. “Acı yoksa kazanç yok”, illa kendinize “acı” vermek, gece doğru dürüst uykunuzu dahi almadan, hergün 2 posta egzersiz yaparak canınızı çıkartmak değildir.

Öte yandan, bizim “acı yoksa, kazanç da yok”tan anladığımız, kendinizi o rahat “konfor zonunuzdan” çıkararak, elinizi bir anlamda taşın altına koymanızdır. Tony’nin de DVD’lerde söylediğini duyacağınız gibi, pek çok insan aslında yapabileceği tekrar sayısından çok daha erken bir şekilde hareketi bırakmakta. Özellikle barfiks ve şınav gibi vücut ağırlığınızı kullandığınız egzersizlerde vücudunuzu, artık tek bir tekrar dahi çıkaramayacak noktaya kadar zorlamanız, en iyi ve hızlı sonuçları beraberinde getirecektir.

Dambıl kullanılan hareketlerde ise, tekrar hedefiniz ister 8-10 arası (daha çok hacim kazanmak için) ya da 12-15 arası (daha çok definasyon kazanmak için) olsun, her iki yaklaşımda da özellikle son 3 tekrarınızda sizi gerçekten zorlayacak bir ağırlık seçtiğinizden emin olmalısınız. Eğer maksimum 15 tekrarı geçip, hala yorulmadan devam ediyorsanız, elinizde yanlış ağırlık tutuyorsunuz ve daha kötüsü kıymetli zamanınızı biraz boşa harcıyorsunuz demektir. Ama bu altın kuralı uyguladığınızda, farkı çok çabuk hissedeceksiniz.

Yani kanepede “acısız” bir şekilde oturarak fizik değişmiyor… Biraz acı yoksa, kazanç da yok!

3 Yorum

 1. Benim sol kolumun iç kısmında morluklar çıktı çizgi halinde doktora gitmeli miyim acaba…

  Cevapla
 2. umtku

  Hocam ben 5-10-13 kg agırıkla çalışıyorum 70 günde 1cm arttı zor bu hacim işi

  Cevapla
 3. viXen

  Bu doğrular çok acı hocammm

  Cevapla

Yorum Paylaşınız