Negatif Kalori Gerçeği (Efsanesi)!

Öncelikle daha önce duymamış olanlar için “Negatif Kalorili Yiyecek” kavramı nedir, onu açıklayalım. “Negatif Kalorili Yiyecekler” teorisine göre, bazı besinlerin vücutta sindirilirken harcadığı (enzim salgılama, midenin kasılması, barsaklardan emilim gibi vücut fonksiyonlarıyla) kalori miktarının, o besinin kendi kalori miktarından daha yüksek olma durumudur. Yani örneğin, 60 kalorilik bir acı biberi yedikten sonra vücut bu acı biberi sindirmek için şayet 65 kalori harcıyorsa, burada bir negatif kalori durumu söz konusu olurdu.

Kulağa oldukça hoş geliyor değil mi?! Ama maalesef bu teorinin bilimsel bir dayanağı yok. Aksine, hemen her yiyeceğin enerji miktarının aşağı yukarı sadece %10’luk bir kısmının sindirim için harcandığı biliniyor. Dolayısıyla, bazı moda diyetlerde söylendiği gibi, şimdi aşağıda sayacağımız örnek besinlerin, istenildiği kadar sınırsız tüketilebileceği doğru değil. Ama yine de “negatif kalorili” olmasa da bu yiyeceklerin “düşük kalorili” oldukları bir gerçek ve günlük beslenmenizde uygun ölçülerde yer vermenizde hiçbir sakınca yok.

Elma

Kuşkonmaz

Şekerpancarı

Brokoli

Lahana

Karnıbahar

Kereviz

Salatalık

Sarımsak

Greyfurt

Limon

Marul

Mango

Soğan

Ispanak

Kabak

Şalgam

Acı Biber

Öte yandan “teknik olarak” gerçekten negatif kalorili olan tek besin nedir diye merak ediyorsanız… Soğuk su! Bildiğiniz üzere, zaten oda sıcaklığında bir su, sıfır kaloriye sahiptir. Ancak buzlu soğuk suyu ele alırsak, düşük derecede soğuk su içildiğinde, onu vücut ısısına düşürmek adına vücudumuz ekstra kalori harcayacaktır. Bu da “soğuk su”yu teknik olarak gerçekten “negatif kalori”li bir besin yapar. Ancak, hemen şişe şişe buzlu su içmeden önce, bunun genel kalori yakımı ve kilo verme üzerindeki etkisinin çok minimal olduğunu hatırlatmamız lazım. Günde 5 ya da 6 bardak buzlu su, ekstradan sadece 10 kalori yakmanıza yardımcı olur ki, tam 1 yıl boyunca bu şekilde devam etmenizde dahi, vücudunuzun yakacağı yağ yaklaşık 450 gram kadar olacaktır. Bu arada herşeyin fazlasının zarar olması gibi, haddinden çok fazla su tüketiminin de “Hiperhidrasyon” dediğimiz “Su Zehirlenmesi” ne yol açabileceğini hatırlatalım.

Son olarak konu ile ilgili küçük ama önemli bir not; “tamam su sıfır kalori ama mesela Cola Zero da sıfır kalori, negatif kalori etkisi yaratmak için buz gibi Cola Zero içsek nası olur?” diyenleriniz olabilir… Hemen belirtelim ki, her ne kadar besin değerlerinde “sıfır kalori” yazsa da bu içecekler aslında iddia edildiği gibi sıfır kalori değildir! Coca-Cola’nın Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi – FDA üzerindeki başarılı(!) lobisi sonucunda, servis başına 5 kaloriden düşük olan bu içeceklerin “sıfır kalori”li olarak etiketlenmesine izin verilmiştir. Kendinden gerçek sıfır kalorili soğuk suyun bile negatif kalori etkisi bu kadar minimal olacakken, “yalancı sıfır kalorili Cola-Zero” içerek bu etkiyi yakalamayı düşünmeyi aklınıza bile getirmemeniz adına sizleri uyarmayı bir borç bildik!

Her gün bu kadar buzlu su… -10 kalori!

glasses-ice-water-stock-today-tease-151019_85bd2770d65967aa124b756c6d4efb62.today-inline-large

3 Yorum

 1. BBatuhan

  Su üstüne tanımam, en iyisi :-)

  Cevapla
 2. Aynen. Güzel bir yazı olmuş. Maalesef kadın sitelerinde fazlasıyla bu tip diyetler yer alıyor ama negatif kalori diye birşey yoktur. Ama tabii ki bu düşük kalorili yiyecekler makul miktarlarda tüketilebilir.

  Cevapla
 3. Dün, “negatif kolori” hakkında bir soru geldiğinden, daha önce yayınlanan bir yazımızı oldukça güncelleyerek yeniden ana sayfaya taşıdık. “Negatif Kalori” sorusunu merak edenler, bu yazıda yanıtını bulabilir.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız