Neden Sabahları Limonlu Ilık / Sıcak Su?

Dünkü “ne içmemeli” konulu 1 Bardak Kola! yazısının hemen üzerine, şimdi de “peki ne içmeli” yazısı…

Blog’u yakından takip edenler, bendenizin her zaman güne ılık-sıcak karışımı limonlu su ile başladığımı biliyor olabilirler… Peki acaba neden ve bunun faydaları nelerdir, işte bu yazıda bunu bulacaksınız.

Nereden başlasak… Hiç yağlı bir tavayı, soğuk suda yıkamaya çalıştınız mı? Eğer bunu denerseniz, soğuk suda yağların donup, tavaya daha bir yapıştığını görürsünüz. Ama aynı tavayı sıcak suda yıkamayı denerseniz, sıcak suyun yağı çözdüğünü ve tavadan uzaklaştırdığını görürsünüz (bu arada çoğu bulaşık deterjanı da limonludur, o ayrı konu :-) İşte bedenimiz de yağ içerir ve sabahları limonlu bir sıcak suyun, sistemimizi temizleyici özelliği vardır.

Hemen limona geçmeden, sıcak sudan biraz daha bahsedelim… Sıcak su – soğuk su ayrımında bilimsel bir gerçek: İçtiğiniz soğuk su, mideyi yaklaşık 20 dakika içinde terk etmektedir. Sıcak su ise, midenizde hemen hemen tam 80 dakika boyunca kalacaktır. Yani sabahları içeceğiniz sıcak veya ılık limonlu su, midenizde uzun süre kalıp onu daha dolu tutacağından, fazla ve zararlı yemenizin de önüne geçecektir.

Japon’lar, 40 yaşından sonra, oda sıcaklığından daha soğuk hiçbir içeceğin bedene alınmaması gerektiğine inanırlar. Diğer yandan Amerika’lılar ise hemen hiçbir içeceği buzsuz içmezler. Hatta bundan yıllar önce bir kere McDonalds’a gittiğimde (bakınız yıllar önce dedim), “sular kesik olduğu için içecek veremediklerini” söylemişlerdi… Yani buz yoksa, içecek de yok! Bu bilgiyi aklınızda tutarak bir daha, pek güney sahilleri değil de Kapadokya vs. gibi turistik yerlerde çevrenizdeki çekik gözlü turistlerin yaşlarına ve dinçliklerine biraz daha dikkat edin. Obez Japon bulana, çeyrek altın vereceğiz :-)

Son olarak, sıcak limonlu suyun ikinci aktörünün de marifetlerine biraz değinelim… Limon!

– Limon suyu, sindirim sisteminizdeki toksinlerden sizi arındıracak, midedeki yanma ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara da iyi gelecektir. 

– Mide asidi yüksek olan kişiler sürekli bir şeyler yiyerek “mideyi bastırma” eğiliminde olurlar. Bu da kısa sürede acıkmaya ve kilo almaya neden olur. Ilık/sıcak limonlu suyu düzenli içtiğimizde mide asitlilik oranınız da düzenlenecektir. 

– Stres, bağışıklık sistemini zayıflatır. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitaminli gıdalar ise stresinizi azaltacaktır. Limon da en mükemmel C vitamini kaynaklarından biridir.

– Limon en “alkali” gıdalardan biridir (piyasadaki Alkali Diyeti vs. kitaplarının kapaklarında hep hangi görselin kullanıldığına dikkat ettiniz mi? Evet, limon!) ve içinde bulunan sitrik asit sindirildiğinde asitlilik yaratmaz. Her gün limonlu su içerseniz vücudunuzun toplam asitlilik oranı da zaman içerisinde düşecektir. Ayrıca iltihabın nedenlerinden biri olan eklemlerde biriken ürik asit de limonla yok olur.

– Red-Bull Out, Limon In!.. Limon, sindirim sistemine girdiğinde vücuda enerji verir. Ayrıca limon kokusunun sinir sisteminde sakinleştirici etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Sinir sistemindeki bu sakinlik, depresyona ve endişeye iyi gelirken size mutluluk vereceği için de kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. 

– Limon, viral enfeksiyonlarla savaşır. Özellikle ılık limonlu su; boğaz ağrısı, nezle gibi semptomların azalmasında oldukça etkili bir destek kuvvettir.

– Limon, kafein ihtiyacınızı azaltır. Sabahları bir fincan kahve yerine ılık limonlu bir su içerseniz, kesinlikle öğleden sonra çöken o rehavet hissinin hayatınızdan çıktığını göreceksiniz.

İşte tüm bu bilgilerden sonra, P90X-Türkiye olarak yarın sabah hepinizi güne ılık/sıcak limonlu su ile başlamaya davet ediyoruz…

12 Yorum

 1. Erkan

  limon ayrıca tansiyonunuzu da düzenler. kabuğuyla dişlerinizi ovarsanız çay kahve sigara lekelernin de kaybolduğunu göreceksiniz. Süper bi icat bu limon. :-)

  Cevapla
 2. Mustafa

  Hocam limonlu ılık suyu sabah tok karnına mı?

  Cevapla
 3. viXen

  Maalesef ki ben ılık su tüketemeyenlerdenim, kışın bile illa ki dolaptan çıkacak o su öyle içilecek. Küçüklüğümden beri böyle bu.

  Cevapla
 4. UgurDUZLA

  Sabahları ılık su ile soğuk su arasında bu aralar kafam çok karışık aslında ben de ılık suyun daha iyi olduğunu düşünüyorum ama geçenlerde Mehmet ÖZ aç karına içilen soğuk suyun metobolizmayı daha hızlandırdığı ve vücudun soğuk suyu ısıtmak için ekstradan kalori harcadığını söylemişti ama görüyorumki soğuk suyun sadece kaloride bu tarz bir üstünlüğü varsa ılık su daha mantıklı.

  Cevapla
 5. The Rock

  Sandığımızdan daha çok olumlu etkisi var bu limonlu suyun :-) kesinlikle sabahlari içmek gerek, teşekkürler hocam yazı için :-)

  Cevapla
 6. merverol

  Hocam çok duyduğum ama bu kadar detaylı bilmiyordum, bu blog sayesinde öğrendim. teşekkürler blog için :)) hocam bu arada whatsapptan yazdım Size, şu benim programı halletsek diyorum :)))

  Cevapla
  • Ok :-) Whatsapp’a henüz bakamadım ama halledelim tabii ki :-)

   Cevapla
 7. Merhabalar herkese…

  Ben bundan 4 yıl önce limonlu ve elma sirkeli ılık su içerek midemi deldim… Midemde yara oluşmuş… ama tabi biliyorumki bu benim hatamdı, çünkü ben deterjan kullanırkende hep çok çok kullananlardanım… limon ve sirke oranında da öyle yapıyordum mutemelen… Yani abartmamak lazım geldiğini örneklemek istedim :) Şimdilerde de içiyorum ama aklı selim oranlar kullanarak ve tok karnına kullanıyorum…

  Ayrıca hocam size bir mail attım cevaplamanızı rica ediyorum…

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Kesinlikle herşeyin azı karar, çoğu zarar…

   Hatırlatma için de teşekkürler :-) Mailinize şimdi uzun bir yanıt verdim.

   Cevapla
 8. ahmet3838

  Güzel bilgiler için teşekkürler.hocam :)

  Cevapla
  • Okudun mu Ahmet, sınav yapacağım, YGS… :-)

   Cevapla
   • ahmet3838

    Tabiki okudum :) Benim ygs ye bir yıl var hocam :)

    Cevapla

Yorum Paylaşınız