1 Bardak Kola!

Evet, başlıkta oldukça masum duruyor, bir bardak kola! Hepimizin az ya da çok bir şekilde midesinden içeri girmiştir. Belki bazılarınızın daha bügün… O zaman gelin isterseniz 60 dakikalık bir yolculuğa çıkalım. Ve sadece 1 bardak kolanın, 1 saat içerisinde vücutta sebep olduğu reaksiyonlara yakından bakalım.

P90X-Türk ailesi olarak burada, “kolaların içindeki böcek” ya da “kolanın içine yatırılan etin 2 gün içinde yok olması” gibi doğruluğu (henüz) kanıtlanmamış mitlerden bahsetmiyoruz. İç hastalıkları uzmanlarının bilimsel bulgularına dayandırıyoruz. Sadece bir bardak asitli içeceğin bir saatte vücudunuza yaptığı zarara inanamayacaksınız. İşte felakete götüren kısır döngü…

1. İlk 10 dakikada: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Normal koşullarda bu kadar şekerin sizi kusturması gerekirken, bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan “fosforik asit”tir.

2. İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir. Bunun sonucu pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

4. 45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir)

5. 60 dakika içinde: Ani açlık hissi oluşur.

6. Ardından tekrar kolaya ve tatlı birşeylere saldırmak istersiniz.

7. Bu kısır döngü devam ettiği sürece karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde Leptin ve İnsülin Direnci gelişir.

8. Bu şekilde farkına bile varmadan Şişmanlık Hastalığı başlamıştır ve…

Şişmanlık, bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir!..

17 Yorum

 1. Hocam Whatsapp a ne zaman bakıcaksınız ?

  Cevapla
  • Kusura bakmayın yurtdışındaydım, şimdi cevap verdim :-)

   Yine seyahat sebebiyle yeni Blog da paylaşamadık, eski yazılardan güncelledik ama bomba gibi geliyoruz :-)

   Cevapla
 2. viXen

  Meyve suyu, kola, gazoz, ice tea hepsi de birbirinden sağlıksız.

  Cevapla
 3. 1 yıl oldu bırakalı :)

  Cevapla
 4. Ugur_K

  81 gündür ağzıma sürmedim gereksizmiş:)

  Cevapla
 5. Pınar BAYTAR

  bazen canım çok çekiyor yarım bardak zero içiyorum.

  Cevapla
 6. Bence herkes en dogrusunu yapiyo. Bende olabildigince azalttim kolayi umarim bende cikarabilirim :)

  Cevapla
 7. Ben içmeyeli iki yıl falan oldu sanırım belki daha da fazla :) ilk başlarda kendimi tutuyordum içmemek için ama sonradan yokluğunu bile fark etmiyor insan. Gazlı içecekler ya da kutu meyve suları yerine su, yeşil çay, ayran ve ya taze sıkılmış meyve suyu tercih ediyorum, ki öyle yapmalıyız bence

  Cevapla
 8. Bende yaklaşık 3 aydır kola içmiyorum, içecek olarak %100 meyve suları var şekersiz. Onları tercih ediyorum. Gerçi onlarda fabrikasyon ne kadar sağlıklıdır bilemem ama içecek başka alternatif bulamadım :D

  Cevapla
 9. glz00

  benimde kola alışkanlığım pek yok en son ne zaman içtim hatırlamıyorum bile sodayı dahi asidinden dolayı gunde bir tane en fazla içiyorum her sağlıklı insan günde bir şişe soda tükete bilirmiş die biliyorum oda kesinlikle sade aromalıların gazozdan farkı yok yada koladan:)

  Cevapla
 10. Her akşam en az 1 lt kola tüketen bir insan olarak 2.5 aydır 1 bardak dahi içmedim,hiç te istemiyor canım tiksiniyorum denebilir.Teşekkürler P90X ailesi.

  Cevapla
 11. Harika bir paylaşım Aykut Hocam.Bana sorarsanız bende kolayı hayatımdan çıkardım.Zaten ben kola içince zayıfkende gobegım sısıyordu ve sureklı acıktırıyordu.2-3 Aydır ağzıma kola vurmuyorum.Artık nefret bıle edıyorum nerdeyse.Eskilerden özlediğim tek şey simitti onuda unuttum. :)

  Cevapla
 12. içmi güzel ama eritmesi zor zaten güzel olan çogu şey zararlı oluyor :)

  Cevapla
 13. Bu güzel paylasim icin tesekkürler Aykut hocam belki hic birimiz kolayi hayatimizdan cikaramayiz cünkü yaz günleri misafirlige gittigimizde bile kola ikram ediliyor ama olabildigince azaltabiliriz :)

  Cevapla
 14. Metehan

  Daha demin dışarda büyük 1 boy kola içtim 8 ay sonra o kadarda etkilemez diye düşünüyorum.Mecbur kaldım yapıcak bişey yoktu zaten o kadarda kasmadım kendimi. Aykut hocam blog yazım yayınlanacak mı?
  Metehan

  Cevapla
 15. bilgilendirdigin için teşşekkür ederim artık kola içmem asla

  Cevapla

Yorum Paylaşınız