Neden Kolay? – DVD No:9

Bir süredir ara verdiğimiz, P90X’in zorluklarını değil kolay yönlerini öne çıkaran “Neden Kolay?” serisi, P90X’te sadece 2. ayına ulaşanların görebileceği yeni egzersizlerden, 9 no’lu DVD, “Göğüs, Omuz ve Arka Kollar” ile devam ediyor…

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 9 no’lu DVD programınızda sonradan tanışacağınız egzersizlerden. Yani P90X’te sıkılmaya ve vücudunuzun egzersizlere alışmasına yer yok! 4. haftanızda gelecek olan Recovery haftanızdan sonraki ilk egzersiz olan “Göğüs, Omuz ve Arka Kollar” sizi tekrar bir sarsacaktır! Ama işte şimdi kolay yönleri…

Göğüs, Omuz & Arka Kollar / Chest, Shoulders & Triceps – Neden Kolay?

1) Yine ilk maddemizde toplam süre ile başlayalım. DVD’niz başladığında sağ alt köşedeki sayacınız 55:44‘ü gösterecek. Yine hemen gözünüz korkmasın çünkü bunun ilk 8:52‘si Tony’nin gevezeliği eşliğinde hafif ısınma ve esneme hareketleri ile geçecek.

2) Diğer tüm DVD’lerde olduğu gibi, bu egzersizde de zor hareketleri daha kolayları ile modifiye etmenizin yolları gösterilecek. Egzersiz kadrosunda, 40-50’li yaşlarda bir ev hanımımızın (Laura) bulunması da bunun en önemli kanıtı. Özellikle Laura, ilk başta zorlanabileceğiniz hareketlerde, hareketlerin daha kolay versiyonlarını gösterecektir.

3) Yine bu egzersizi, diğer 1 ya da 3 no’lu DVD’lerden ayıran bir özelliği, hiçbir hareketin 2. kez tekrar edilmemesidir. Toplam 24 hareketten oluşacak egzersizde, beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz bir hareket bitti mi, bir daha karşınıza çıkmayacaktır ve ondan kurtuldunuz demektir.

4) Daha ilk hareketten başlarayarak (Ağır Çekim 3 & 1 Şınav Hareketi), bazı hareketlerin sonuna Tony’nin (sağ olsun) kısa bonuslar ekleneceğini farkedeceksiniz. Daha ilk seferden hareketleri daha ileri seviye için zorlaştırıcı bu bonusları en zor seviyesinde yapmak zorunda olmadığınızı hatırlatalım. Daha kolay versiyonları için yine Laura’yı takip edebilirsiniz.

5) Bu egzersiz DVD’si ile 2. ayınızda ilk kez yeni tanışacak olmanızla birlikte, içinde yine de daha önceden aşına olduğunuz “Chair Dips”, “Side Tri-Rises” ya da “Lying Triceps Extensions” gibi hareketler olduğunu hatırlatalım. Böylece bu önceden bildiğiniz ve uyguladığınız hareketlerde, artık 2. ayınızda ekrandakiler ile yarışabildiğinizi görmek, sizi motive edecektir.

6) 9 no’lu DVD, zaten nispeten yavaş tempolu hareketlerden ibaret olduğundan, çok fazla su molasının olduğu bir egzersiz değil. Ama sayacınız 24:57’yi gösterdiğinde, yani hemen hemen yarı yolda, yaklaşık 1 dakikalık uzun bir su molası sizi bekliyor olacak.

7) Ve sonunda sayacınız 3:35‘i gösterdiğinde ise, artık soğuma periyodu (Cool Down) başlamış ve siz bu DVD’nin de üstesinden gelmişsiniz demektir.

8) Son olarak belki de en önemlisi, listenin daha yukarısındaki maddelerde söylemeyi unuttuysak, egzersizin adından da anlayabileceğiniz gibi bu egzersiz DVD’si, yine 1-3-5 no’lu egzersiz DVD’lerinin aksine 2 değil, toplam 3 farklı kas grubunu çalıştırmaktadır (Göğüs, Omuzlar ve Arka Kollar). Dolayısıyla bir kas grubunu çalıştırırken, tekrar sıra aynı kasa geldiğinde araya 2 farklı hareket gireceğini ve bu sayede kaslarınızın aktif dinlenmesine daha fazla zaman tanınacağını bilmelisiniz.

22 Yorum

 1. icten

  Bu delilik…

  Cevapla
 2. Tony’in zıplamalı şınavını tony’le yapıyorum yalnız elleri değdiremiyorum birde kollarıma çok baskı iniyor.Her ne kadar bazı hareketleri önceden görmüş olsak buda biraz değişik hali. P90’xin zorlu dvdsi.

  Cevapla
 3. Derya_01

  Hocam 10 no’lu DVD için de geliyor mu? Bugün o var da :-)

  Cevapla
 4. Ben ilk başta zorluk çekmiştim ama üzerine gidince tüm gayreti gösterin.

  Cevapla
 5. musess

  Alkışlayarak şınav çekmedim ben bir tane zar zor :-) peki o tek elle yapılan şınav ondan da bir iki ama bana bütün hareketler farklı olduğu için yapmasam da çok eğlenceli geldi ve çok hızlı geçiyor dvd

  Cevapla
 6. UgurDUZLA

  Hocam şimdi açık açık konuşalım bu DVD hiç ama hiç kolay değil :D ilk yaptığımda adeta yerden tricepslerimi toplayacaktım o nasıl bir yanmadır o nasıl bir titremedir, ilk baştaki ağır çekim şınav zaten insanı orada bitiriyor kalk git yat diyor :D ama bu program sayesinde arka kollarımın mükemmel şekilde geliştiğini hissettim, şaka bir yana bu sporda acı olmazsa başarı da olmaz bu DVD bende en net şekilde değişimi gösterendir ve Yoga X ile en çok sevdiğim en çok da nefret ettiğimdir

  Cevapla
  • :-) Daha ilk hareketin adamı bitirdiğine katılıyorum :-) Ama zaten bu yüzden 5. haftanızda, 1. gününüzde değil! Yoksa, “şınavı çektik de slow motion’ı mı kaldı” dedirtir! Biz sadece “var olan” kolay yönlerini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.

   Daha sabah yayınlanan bu yazıdan sonra bir sürü email geldi, “tam da bugünümüzdeydi, şimdi görür o DVD” tarzında… Yani maksat hasıl oldu… Ya da gavurcasıyla “Mission Accomplished!” :-)

   Cevapla
 7. umtku

  Bu akşam yapacağım göğüs ve kollarım uyuşuyor resmen ama aynanın karşısında çok hoş bir görüntü veriyor:)) akşam derken gece kimbilir saat kaçta yapıyor olacağım:))

  Cevapla
  • :-) Akşam dediğin… erkense gece 12 civarı, normalse 2-3…

   Cevapla
   • umtku

    Tahminen 12-1civarı olacak :)

    Cevapla
    • Erkan

     12-1 aksamustu oluyor o halde :-) o saatte antrenmanini yapan insan nirvanaya tur bindirmistir benim gozumde. Yalniz gece salgilanan bazi hormonlar falan varmis uykuda olman gerekiyor o saatte tam bilmiyorum aykut hocam daha iyi bilir. Daha makul saatlere cekme sansin yok mu antrenmani?

     Cevapla
     • umtku

      Malesef akşam anca.. büyüme hormonu gece 11-1 arasındaymış uyumak gerekliymiş.. bi kaç kişi daha demişti bana evet aykut hocam bi blog buna yazarsanız seviniriz:) şimdi hazırlıklara başlayım 11 gibi başlayayım neden kolaymış yazayım bende:))

      Cevapla
      • umtku

       Bitti yalnız ilk tura göre performans ım düşmüş hiç hoşuma gitmedi.. haftaya performansım düzelmesi gerek.. şu anda omuzlarımda ki ağrı çok iyi ya:)

       Cevapla
 8. icten

  Bu hafta Recovery haftam.
  3 hafta nasıl geçti bilemedim, ve daha önce P90X yapmama rağmen 2.aya hiç geçmemiştim. Bu DVD’yi oldukça merak etmeme rağmen hiç izlememiştim de.

  Ön bilgilendirme için teşekkür ederim hocam. Yine de gözüm korkmuyor değil ama en sevdiğim antrenman benim kol çalıştırdığım antrenmanlar olduğu için hazırım

  Cevapla
  • Erkan

   İlk kez yapacaksanız şu şekilde uygulayın ki, muhteşem bir tanışma olsun :-)

   Şınavları sayı yada zamanla sınırlamadan, gücünüz bitene, bir tekrar daha yapamayacak hale gelen kadar sürdürün. Ertesi gün değil ama 2. gün o muhteşem (!) kol ve göğüs ağrılarına gerçekten hayret edebilirsiniz.

   Aman dikkat. çok zorlamayın siz, limitleriniz olsun.

   Ama gerçekten insan, çalıştığını ve işe yaradığını daha çalışırken anlayabiliyor.

   Cevapla
   • icten

    Şınav çekmeye bayılıyorum zaten, kendimi güçlü hissediyorum :)

    Cevapla
    • Yeni profil fotoğrafı hayırlı olsun, tanıyamadık valla :-)

     Cevapla
     • icten

      spor ile gelen değişim diyelim.

      Spor yapmak sizi sarışın yapar :P

      Cevapla
 9. Benim için bu DVD p90x’in bayrak antrenmanlarından biri. Zorluk olarak her geçen gün üstüne koyduğumuzu hissetmiştim ilk yaptığımda çünkü ilk ayın sonuna doğru artık zorlanmamaya, terlememeye ve kas ağrısı yaşamamaya başlamıştım. Ama 2. ayımın hemen başında bu antrenmanın sonlarında şınav çekemeyecek duruma gelmek ve hemen ertesi gün göğüslerimde hissettiğim ağrı motivasyonumu tekrar arttırmıştı. Bu yüzden extreme sevenler için p90x’in en iyi antrenmanı diyebilirim. :)

  Cevapla
 10. Erkan

  P90X in en baba cd lerinden birisi. Gerçekten zorluyor insanı. Ama Tony amca da bize garezi varmış gibi, ağır hareketleri başa yerleştirmiş ki, ilerledikçe kolunuzu kaldıracak dermenınız kalmasın. :-) Şaka bir yana bu antrenman bittikten sonra duşa girdiğimde, elimi kafama götürürken kollarımda 20 şer kiloluk ağırlık varmışçasına zorlanıyorum, garip bir zevk veriyor insana. İliklerinize kadar hissedeceğiniz bir cd.

  Korku filmi sinopsisi gibi oldu ama korkmayın, yoga ya her türlü tercih ederim :-)

  Cevapla
 11. Hocam nasıl oluyor, resmen içimi okumuşsunuz?!

  Bugün benim 2. ayımın ilk günü ve 9 no’lu DVD. Şu an iş yerindeyim ama akşama yapacaktım, bu yazı tam zamanında geldi.

  Biraz gözümde büyüyordu ama şimdi eminim hakkından daha kolay geleceğim. Çoooook teşekkürler :-)

  Cevapla
  • Rica ederim Emo.

   Aslında gecikmiş bile bir yazıydı ama senin de ilk 9. DVD gününe denk gelmesi güzel olmuş. Akşam başarılar…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız