Neden Kolay? – DVD No:5

“Neden Kolay”da sıra P90X’in 5 no’lu DVD’si olan “Bacaklar & Sırt”ta… Bacaklar & Sırt, P90X’te Karın Parçalayıcı ve Yoga’dan sonra en çok karşılaşacağınız üçüncü DVD’dir. Recovery (Toparlama – Kurtarma) Haftaları dışında her haftanızda bir kere yer alacaktır. Vücudun 2 en büyük kas grubunu (Bacaklar ve Sırt) çalıştırdığından, programın kilit parçalarındandır.

Evet, “P90X’in En Zor 10 Hareketi” listesine Bacaklar & Sırt birden fazla hareketi ile girmeyi başarmıştı. Ama şimdi bu önemli egzersizin “Neden Kolay” olduğunu inceleyeceğiz…

05 Bacaklar & Sırt – Neden Kolay?

1) 5 no’lu DVD’niz “Bacaklar & Sırt” başladığında, hemen ekranınızın sağ alt köşesinde sayacınızın 58 dakika 55 saniyeyi gösterdiğini göreceksiniz. Bunun 2:26’sı ısınma ve tam 7:34’ü ise esneme hareketleri ile geçecektir. Bu ise sizi, daha ilk hareket dahi başlamadan 48:11‘lere getirecektir.

2) Ardından ana egzersize başlandığında, DVD’nin adındaki “Sırt”ı görüp, sakın bu DVD’yi 1 no’lu DVD’niz “Göğüs & Sırt” ile karıştırmayın! Bu egzersizin özellikle “sırt” bölümü, sizi belki onun yarısı kadar bile zorlamayacaktır. Sebebi, hareketlerin 2 Bacak – 1 Sırt egzersizi şeklinde sıralanmış olmasıdır.

3) Bu şekilde 2 + 1’lik 4 seti geride bıraktıktan sonra her zamanki gibi 30 saniyelik değil, tam 1 dakikalık bir su molası sizi bekliyor olacak.

4) Bu DVD’de sırt egzersizlerinin, bacaklara göre daha geri planda bırakıldığını söylemiştik. Eğer henüz programın başlarında “barfiks” hareketi sizin de kabusunuz ise, bu DVD’de sadece 2’şer setlik 4 farklı barfiks hareketinin yer alacağını hatırlatalım.

5) Yine başta, bu DVD’de yer alan “Duvar Çömelmesi” ve “Tek Bacakla Duvar Çömelmesi” gibi egzersizlerin, P90X’in En Zor 10 Hareketi listesine girdiğinden bahsetmiştik. Ama tüm bacak egzersizlerinin bu kadar zor olacağını düşünmeyin. DVD’de “Palyaço Yürüyüşü – Graucho Walk” – “Kayakçı – Super Skaters” ya da “Calf Raise” gibi oldukça “çerez” sayılabilecek hareketlerin de var olduğunu hatırlatalım.

6) Yine, P90X’te Ağırlık Antrenmanı günlerinde not tutmayı, yani “Egzersiz Kayıt Formu” doldurmayı sevmeyenlerden iseniz (ki bizce sevmemek için bir sebep yok, çok faydalılardır), 5 no’lu DVD’de sadece Sırt egzersizlerinde (toplam 2’şer setlik 4 hareket) kayıt tutulur ve tüm bacak hareketlerinde not tutulmasına gerek yoktur.

7) DVD’nizde son 4 dakika 30 saniyeye geldiğinizde ise, egzersizin artık bitmiş ve soğuma hareketlerine geçmişsiniz demektir (soğuma hareketlerini yapmadan/atlayarak egzersizi bitirmeniz kesinlikle tavsiye edilmez!)

3 Yorum

 1. UgurDUZLA

  Kolay çünkü adını hatırlayamıyorum ama dişçilik okuyan ablayı görüp izleyip beraber çalışıyormuş gibi havaya girme sanşımız var :) :)

  Cevapla
  • Oooooo Sophia’dan bahsediyorsun ;-)

   Cevapla
   • UgurDUZLA

    Aynen Hocam

    Cevapla

Yorum Paylaşınız