Muhammed Ali (1942 – 2016) ve Efsane Sözü!

Geçtiğimiz hafta, 3 Haziran 2016’da 74 yaşında aramızdan ayrılan, efsane sporcu Muhammed Ali’nin anısına…


Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sporcularını sayın deseniz, efsane boksör Muhammed Ali muhtemelen ilk 3’e girecektir. Keza üşenmeyip baktığımızda; Time Dergisi’nin listesinde 2 numaradayken (1’incide Michael Jordan), ESPN’in listesinde 1 numara, BBC’de ise “Yüzyılın Sporcusu” olarak karşımıza çıkar Muhammed Ali.

Şüphesiz böyle bir efsane kolay olunmuyor. Onu bu derece özel ve unutulmaz kılan, sadece ringdeki nakavtları olmasa gerek. Kariyerinin her anı bilinen – çok bilinmeyen sansasyonlarla dolu…

1942’de Cassius Clay olarak doğar; ama 1964’te, 22 yaşında İslam dinini seçerek Muhammad Ali ismini alacaktır… 

Yine henüz 22 yaşındayken çıktığı ilk ünvan maçında, bahis şirketlerinin galibiyetine 1’e 7 verdiği karşılaşmada,  dönemin ağır siklet şampiyonunu yenerek tüm dikkatleri üzerine çeker…

1967’de ise, haksız gördüğü Vietnam Savaşı’na asker olarak katılmayı reddettiği için 3 yıl süreyle bokstan men edilecektir…

İtalya’da düzenlenen yaz Olimpiyatları’nda kazandığı altın madalyayı ise, o dönemin Amerika’sında, restoranda kendisine zenci olduğu için hizmet verilmemesine tepki olarak, Ohio Nehri’nin derin sularına atacaktır!.. 

Ünlü “Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım”, onun en meşhur sözlerindendir…

4 kez evlenmiş olan Muhammed Ali, 7’si kız 2’si oğlan toplam 9 çocuk sahibidir…

Boks kariyeri boyunca aldığı darbelerden dolayı, bir beyin hastalığı olan Parkinson’la mücadele etmektedir…

Evet, belki Muhammed Ali’nin en bilinen sözü “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım” olabilir. Ama bu yazıda ön plana çıkarmayı istediğimiz, belki onun kadar bilinmeyen ama bu satırları okuyan ve egzersizlerle haşır neşir olanları yakından ilgilendirecek önemli bir sözü var. Kendisine, egzersizlerinde yaptığı tekrar sayıları sorulduğunda Muhammed Ali der ki:

“Egzersizler sırasında yaptığım tekrarları asla saymam! Sadece acımaya başladıktan sonrakileri sayarım. Çünkü tek işe yarayacak olanlar onlardır!”

Ne kadar da doğru bir söz… Öyle ki, yaptığınız her egzersizde, kulağınızda bu söz yankılanmalı adeta. Çoğu insan egzersizleri sırasında, olması gerektiğinden çok daha erken durur ve bırakır. Mental olarak “bu kadar yeter, sen zaten daha fazlasını yapamazsın” der içten gelen ses. Ama işte dedik ya “çoğu insan” olunuyor da “efsane” kolay olunmuyor diye… O zaman bir dahaki sefere, içinizdeki “bu kadar yeter” diyen sesi değil de, bir seferlik Muhammed Ali’nin sesini ve bu sözünü dinlemeye ne dersiniz?

Muhammed Ali Der ki…

Muhammad Ali Tekrar Saymam

11 Yorum

 1. Teşekkürler Umtku ve EnesBey… Doğrusu bugün bu yazı hakkında o kadar çok email aldım ki, ardı arkası kesilmedi (yazıyı yazdığıma pişman değilim :-)

  Gerçekten etkileyici bir bakış açısı ve gördüm ki, insanların tekrar sayılarını arttırmalarına “direkt” etkisi olmuş. Bu süper bir şey!

  Hakikaten doğru ama. Yani “kaç tane yapayım, 10 tane yaptım oldu” değil! Asıl işe yarayacak olanlar, konfor zonunuzu geçtikten sonra, Muhammed Ali’nin deyimiyle “acıtanlar”, asıl mühim olanlar.

  Dediğim gibi, bugün mail kutusu egzersizlerinden daha önce hiç almadıkları kadar verim aldıklarını söyleyenlerle doldu taştı :-)

  Cevapla
  • Enesakgl

   Hocam size bir mail yolladım onu zamanınız olduğunda bakarsanız sevinirim , şimdiden teşekkürler.

   Cevapla
   • Enesakgl

    Bu arada hocam enesbey benim bu hesabı kaybettigim için açtıgım hesaptı geri buldum onu nasıl silebilirim ?

    Cevapla
    • Sorun yok. Bu “Enesakgl”ün 21 tane onaylı yorumu, diğer “EnesBey”in ise sadece 4 tane. Yani dominant olan hesap bu sanırım. Problem değil, diğerini silip mevcut 4 yorumunu bu hesaba taşıyabiliriz (öyle bir opsiyonumuz vardı sanırım :-)

     Cevapla
   • Ok, şimdi cevap verdim. Biraz ayrıntılı olduğu için sonrası için işaretlemiştim :-)

    Cevapla
    • Enesakgl

     Çok teşekkürler hocam ilginiz için

     Cevapla
 2. umtku

  Yine Çok güzel bir yazıydı aykut hocam teşekkür ederim keyifle okudum :)

  Cevapla
 3. Bu siteye giripte motive olamamak imkansız gibi birşey yazılar için teşekkürler hocam

  Cevapla
 4. icten

  Ohaaa çok mantıkli, 10, 20 veya 30 değil, acımaya başladıktan sonra en az 3…

  Cevapla
 5. Hocam resmen müdavimi ettiniz sitenin, yazılarınızın. İşyerinde evde başka şey açmıyorum. Ama bu yazı ayrı bi motive edici oldu. Muhammed Ali zaten özel ilgi alanıma girerdi. Will Smith’in oynadığı filmi de şahanedir. Ama siz de çok güzel kaleme almışsınız, söz de çok etkileyici. Başkasını bilmiyorum ama kesinlikle benim tekrar sayılarıma (acılı ya da acısız olanlarına) en az bir-iki tane fazladan ekletecektir.

  Cevapla
  • Çolak Bey çok teşekkür ederim, siz de bu güzel yorumunuzla beni onure ettiniz. Muhammed Ali benim de ilgi alanıma biraz girer diyelim :-)

   Geçen bir dökümanter izlerken (Ali ile ilgili değildi) bu sözü Arnold’un (Schwarzenegger) ağzından duydum. Bu sözü ona ait de zannederler ama aslında o da Muhammed Ali’den almıştır.

   Benim aslında 2013’ten kalma, tam da bununla ilgili bir yazım vardı; Son 3 Tekrarın Sırrı! Ama tabii bu şekilde, Muhammed Ali tarafından bir cümlede özetlenmiş hali de güzel oldu.

   Aklınıza geldiğinde tekrarlarınıza katkıda bulunacaksa (ki inanırım), ne mutlu :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız