Başlamak İçin Mükemmel Olmak Zorunda Değilsin…

İnsanın doğası gereği hemen her birey, kendini olduğundan daha iyi görmek ister. İlerlemenin sınırları yoktur ve bu her alan için geçerlidir. Ne Sakıp Sabancı “tamam yeterince zengin olduk, şimdi yatışşş” der, ne Lazar Angelov (bilmeyenler Google’a yazıp pek çoklarına göre mükemmel fiziğin tanımını görebilir) “Oooo istediğim vücuda kavuştum, benden buraya kadar” diyebilir.

Ancak ister maddiyat, ister kariyer, ister mükemmel bir fizik ya da her ne olursa olsun, bir şeyleri başaranlar, hep bir yerlerden başlamışlardır; aslında çoğu zaman da “sıfır noktasına” yakın bir yerlerden. O yüzden “Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin, ama mükemmel olmak için başlamak zorundasın” sözü daha iyi bir şekilde açıklanamaz.

Çok işe yarayacağını ve %100 sonuç vereceğini bildiği bir egzersiz rutinine başlamak için de çoğu insan “ha bugün, ha yarın…” demektedir. Önce bir 5 kilo vereyim de öyle başlayayım… Biraz daha kendi kendime şınav çekeyim de önce kollarım biraz güçlensin… Şu Bayram Tatilini bir atlatalım da… Yeni yıl bir gelsin 1 Ocak’ta kesin başlıyorum…

Biz bunların hepsini ve fazlasını gördük. Ama böyle bir düşünce ile o 5 kilolar asla verilmez, o kollar asla güçlendirilmez ve o 1 Ocak’lar hep bir sonraki yıla ertelenir. Söylemek istediğimiz, bir yerlerden başlamak için daha iyi olmanıza gerek yok. Ama daha iyi olmak istiyorsanız, artık bir yerlerden başlamanız gerekiyor.

Başlamak İçin...

2 Yorum

  1. hocam yazınız için teşekkürler her nekadar kötü geçen 1. ayım olsada hiç yıkılmadan 2.ayın ilk haftasındayım ama 2 sorun var ramazanda nasıl besleneceğimi bilmiyorum ekmeği kesip yemeğe abansam nasıl olur ?
    2-antremanları zorladım özellikte muhammed alininn acı veren tekrarlar gibi bir sözü vardı ve tony’nın son 3 tekrarda hisset sözünden de gaza gelerek antremanları çok zorluyorum ama yoga :( , yogayı bir türlü yapamıyorum ve enson yoga cd’si çizildi acaba onun yerine yani programlardan yogayı çıkartıp yerine esneme koysam yada youtubeden alternatif yoga videolarını uygulasam nasıl olur cevaplarınız için teşekkürler…

    Cevapla
  2. Yine çok motive edici bir yazı olmuş Aykut Hocam ellerinize sağlık. Hocam benim bir sorum olacak, ben şimdi Ramazan’da oruç tutuyorum, havaların da serin gitmesi ile ilk günlerde çok zorlanmadım ama baktığımda önümüzdeki haftadan itibaren havalar ciddi derecede ısınacakmış. Egzersizleri yapmak için en en ideal zaman dilimi sizce hangisidir, sizin görüşünüzü merak ettim?

    Cevapla

Yorum Paylaşınız