Disiplin… (Ve Jatomi-zede’lere Ne Olacak?!)

Disiplin nedir? Vikipedi ya da Türk Dil Kurumu sözlük tanımlarını bir kenara bırakın… Bugün dünyadaki en net disiplin metodlarından biri aslında “fitness”dir. Eğer hayatınıza daha bir disiplin getirmek istiyorsanız, önce daha fit olmayı deneyin.

“Hayatımda her anlamda dağınık ve düzensizdim… Düzenli spor yapana kadar…” Bu sözü ya duyarsınız, ya da dahi iyisi, yaşarsınız. Fitness’in güzelliği ise, basitliğindedir. Fitness metriktir, ölçülebilir. Temelde sadece 2 bileşeni vardır. Diyet (Türkçemizde genellikle yanlış kullanılır; doğrusu “sağlıklı beslenme” anlamında olandır) ve Egzersiz.

Diyet (Sağlıklı Beslenme) = Vücudunuzu ne ile beslediğiniz

Egzersiz = Vücudunuz ile ne yaptığınız

İşin en iyi yanı, bu iki bileşenin kontrolünün de sadece sizde olmasıdır. Hayatta her alanda kontrol sizde değil. İşe alınır mıyım? (torpilin var mı?) Veya çok dikkatli araba kullanırım ben (sarhoş olup karşı şeride geçenle burun buruna geldiğinde ne olacak?)…

Kontrol sadece sizde dedik ya… Fit olmanın “para” gerektireceği yargısı da ya kendinizi kandırmaktır, ya da başkalarının sizi kandırması. (Unutmayın, karikatürlerde her zaman zenginler şişman resmedilir, fakirler değil). Pahalı ve “tiki” spor salonu üyeliği gerekmez, pahalı ekipmanlar gerekmez… Bakın Jatomi Fitness iflasını açıkladı, şimdi onca üye nerede check-in yapacak?! İşte Jatomi Fitness Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Uygarlı’nın gayri-resmi açıklaması :-)

“İflastan önce baktık 40.000 üye var. 8 şubeyi de tek tek aradım, kaç kişi yoga yapıyor, kaç kişi koşu bandında, kaç ağırlık kaldıran var hepsini not aldırdım. Bana gelen rakamlara göre, zaten toplamda 158 kişi spor yapıyormuş arkadaşlar. 8 şubenin toplamı bu, yanlış olmasın. Ha ama dönüp bir de check-in’lere bakıyorsun, ayda 39.800 kişi geliyor. Maşallah kimse spor salonundan çıkmıyor. Kontrol ettik, bunların 3.000’i bizim üyemiz bile değil… Hayır bu 39.800 kişinin yarısı check-in yaparken bi çay-çorba içse zaten işletme hala ayaktaydı bugün. Kapının önünde durup mu yapıyordunuz o check-in’leri? Taksiyle geçerken mi yapıyordunuz?… Neyse artık olan oldu çok da konuşmanın bi manası yok…”

Oysa ki sadece kendi evinizin salonunda bir çift dambıl, bir kapı barı ve videolarla evde çalışma ile neler yapılabildiği ortada…

Ne yiyeceğinizin ve vücudunuz ile ne yapacağınızın kontrolü sadece sizde. İşte “disiplin” de tam burada devreye girer. O zaman ilk cümledeki sorumuza dönelim… Disiplin nedir? Disiplin, şu an ne istediğiniz ile en çok ne istediğiniz arasında karar vermektir.

DisiplinP90X

Not: Yazının yorumlarındaki pozitif ayrımcılık isteği üzerine, görselin erkek versiyonu da aşağıda eklenmiştir.

DisiplinErkekVersiyon

11 Yorum

 1. Ahahahaha :-D Çok güzel bir yazı olmuş. Hakikaten tüm Jatomizede’ler P90X yapsa çok daha hayırlı olur kanımca.

  Cevapla
 2. O resim yarın duvarımda O-LA-CAK:))

  Cevapla
 3. teoman.T

  Guzel yazi olmuss kocc ikinci turun 2 ayinaa girecrm daha bi motive oldum :))

  Cevapla
 4. Hocam,pozitif ayrımcılık yaparak resmin erkeklere olan versiyonunu istiyorum.

  Cevapla
  • Tabii ki :-) Sizin için erkek versiyonunu da hemen hazırlayıp yazıya ekledik. Siz yeter ki motive olun…

   Cevapla
 5. Erkan

  Harekete gecmenizi engelleyen tek sey nefsiniz. Nefsinizi tahrik eden sey ise tek duzelik. Ayni ritimde giden hersey bir sure sonra angarya gibi gelir. Hamambocegi kizartmasini ozleyen var mi? Iciniz kalkti degil mi? Hic yemediniz cunku yiyecek sinifinda bile degil sizin icin. Oysa uzak doguda gayet siradan bir besin. Insanlar zevkle tuketiyor. Oysa siz hic tatmadiginiz icin yememekte bir sorun yasamiyorsunuz. Oysa cikolatanin tadini biliyorsunuz. Kolayi da… peki afrikada bir cocuk cikolata krizine neden girmiyor? Hersey yiyecek hafizanizla alakli ve bunu kiramazsiniz. Tipki birakip 10 yil sonra tekrar sigaraya baslayan biri gibi.

  Cevapla
 6. icten

  Hocam buz gibi gerçekler diye buna denilir sanırım.

  Peki harekete geçmemizi engelleyen ne?

  Cevapla
  • Bilmem?! Ben harekete geçtim :-)

   Cevapla
 7. Ben de sevdiğim bir kitap olan, Az seçilen Yol -- Dr.Scott Peck’ ten bu konu üzerine bir alıntı yapayım.

  “Yaşamın sorunlarını çözmek için gereksindiğimiz temel araç disiplindir. Disiplinsiz hiçbir şeye çözüm getiremeyiz. Biraz disiplinle ancak bazı sorunları çözebiliriz. Mutlak disiplinle tüm sorunlan çözebiliriz.”

  Cevapla
 8. Toy

  En çok istediğim fit bir vücut,o yüzden şu andaki istediklerime elveda diyorum.

  Cevapla
 9. Hocam yaa… Yine feci gaza getirdiniz beni. Resmen gecenin 00:52’sinde dolapta çikolata arıyordum. Bir resim, bir kare, bir yazı bitirdi beni.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız