Hayal, Sonuç, Motivasyon ve “Öncesi” Fotosu…

* Daha önce Kasım ayında yayınlanan bu yazımızı, yeni eklenen değişim fotoğraflarıyla güncelliyoruz.


Fitness dünyasında hep bir “yüzde” tartışması vardır… Başarının %50’si egzersizse, %50’si beslenmedir ya da %30’u bilmem ne ise %70’i bilmem nedir… Biz de bu tartışmaya bir nokta koyalım ve diyelim ki, başarının %100’ü motivasyondur! Çünkü motivasyon olmadan diğerleri bir hiçtir!

Yine bize göre motivasyon temelde iki kaynaktan gelir. Biri “hayal” diğeri “sonuç”. Süreçleri farklı da olsa, ikisi de kendi klasmanında çok önemlidir. Başlangıçta “hayalini kurmak” dominantken, sonlara doğru “sonucu görmek” devreye girecektir.

Şunu net bir şekilde söyleyelim ki, önce hayalini kurmadan, sonuca varılmaz. Daha “başladığınız gün”, “bitirdiğiniz günü” gözünüzde canlandırmalısınız. 3 ay sonra düğünüm var, o gelinliğin içine sığacağım ve kuğ gibi görüneceğim… Basketbol takımında beni yedek bırakan hocaya, nasıl top oynadığımı göstereceğim… Benimle cılız diye dalga geçen arkadaşlarımın karşına bir de böyle çıkacağım… Hem fiziksel hem de manevi yönden neleri başarabileceğimi, beni seven-sevmeyen tüm dünyaya göstereceğim…

İşte hayal etmenin ne bir limiti ne de bir maliyeti vardır. Aslında tarihte birşeyleri başarmış her kişi de bu aracı çok etkili biçimde kullanmıştır. Siz de değişim sürecinize başlamadan, mutlaka “bitirmiş” halinizi düşünün, hayal edin, gözünüzde canlandırın. Bu canlandırmayı ne kadar “somut”a yakın yaparsanız, inanın istediğiniz sonuca ulaşma ihtimaliniz de o kadar yakın olacaktır. Gerekirse, ne kadar komik gözükeceğine aldırmadan, idealinizdeki vücut tipini bir dergiden-gazeteden kesip, kafasına kendi kafanızı yerleştirin! Yani hayaliniz o derece somut, elle tutulur, gözle görülür hale gelsin.

Gelelim, motivasyonun ikinci aşaması olan “sonuç”a… Sonuçları takip etmek ya da görmek için, hergün tartıya çıkabilir (yanlış) ya da elinizde mezura ile oranızı buranızı ölçebilirsiniz (gereksiz)… Oysa ki aslında yapmanız gereken tek şey bir “öncesi” fotoğrafı çekmenizdir. Şu anda berbat mı görünüyorsunuz / hissediyorsunuz? Problem değil. Belki de içkiyi ya da mantıyı çok kaçırdığınız bir günde çekin fotonuzu hatta. Aslında ne kadar kötü, o kadar iyi! Dibe vurduğunuzda yükselişe geçmek çok daha kolaydır.

İşte o çektiğiniz “ilk gün” fotosu, belki de kısa sayılacak bir süre sonra sizin için tarih yazacaktır. İlk gün fotoğrafınıza baktıkça görmeye başlayacağınız değişim, motivasyonun ikinci ayağı kabul edilen “sonuç alma” faktörüyle, devam etmenizi ve ilerlemenizi sağlayacaktır. “Önce”si olanın “sonrası” da her zaman daha kıymetli, daha anlamlıdır.

Bu yazı da, P90X-Türkiye’de bize takdire şayan tüm “Öncesi & Sonrası”ları yaşatan kahramanlara gelsin… Aşağıda, onlardan bazılarını bulabilirsiniz…

P90X-TR “Öncesi – Sonrası” Gurur Geçidi…

Erdogan 90 Blog

OZKAN 60 ON

Ali Savasan 14

Can 29 Blog

Kerem 19 Mart

Caner On 90

Teo Uğur Düello

Batuhan 1

Muzaffer Asker On

Burak

Muhammed Yan

Bugra 2

Kıbrıs 1-90

Hakan 1 - 30

Yusuf 1-90

Xqaly sırt

Yakup Arka

Yakup Yan

Gokhan-Yan-2

Teo-Devam2 (2)

Musess-Final-3 (2)

Umut1-90 (1)

Umut-90 (1)

İskender-1

Okay-90-Gün

Pınar P90X

Sakatlık-Öncesi

Ugur-Yan (1)

P90X-Hatırası-Tanju

Burak-90

2 (7)

Kaan-Sonuclar

Atalay-90

Önceki-Uzay

Şimdiki-uzay

Mucahit

Kadir-Insanity

Abla-1

Omer-30-P90X

Eren-90-2

Ramadan P90X 1-45

Guliz 1-30

Ayhan-P90X (2)

Erkan-1-90-yan (1)

Can-P90X

Icten-1-30 (1)

Ugur-04 (1)

Engin-1

Enes-Onden

Ibrahim-Degisim

Merve-1-90

Mustafa-1-90-1 (1)

Mustang-1-90-2 (1)

Samet-90-Ön (1)

Muctehit Final

Whatsapp-Ferhat (1)

Rojda-3

Metehan-Once-Sonra-copy

Umut-90

Umut-Sırt-90

11 Yorum

 1. Bu arada yazı ile alakasız ama :-) bana WhasApp’ı masaüstü bilgisayarına indirme fikrini verenden Allah bin kere razı olsun :-) Artık WhasApp desteğini resmen canavar gibi veriyorum, ekran klavyesi yerine normal klavyeyi 10 parmak kullanarak.

  Cevapla
 2. Yazının sonuna da ekledik ama buradan da belirtmek istedim. Daha önce Ağustos ayında yayınlanan bu yazıyı, yeni değişim fotolarının gelmesi ile güncelledik.

  Unuttuğumuz biiiiiiir sürü kişi olduğunu biliyorum. Eğer bu yazıyı okuyup da bu “Gurur Tablosu”na dahil olmak isteyenler varsa, hemen e-mail atıp bunu gerçekleştirebilir :-)

  Cevapla
 3. onur alp

  Bütün fotoğraflar ayrı bir motivasyon kaynağı, herkese tebrikler!

  (Ben de değişim fotolarımı yolladım Aykut Hocam. Ben de artık mezunum : ) )

  Cevapla
 4. teoman.T

  Vayy hocamm supper i yazi olmuss valla simdi gordum bakamadim siteye beide ikinci siraya aldiginiz icin tskler ama eski arkadaslarimizi cok ozledik.bari bi yasam belirtisi verseler sesleniyorum bu yaziyi goren herkeze ve tebrikler

  Cevapla
  • merverol

   Yaz bitimi burdayım duyurulur, kaldığımız yerden devam yorumlar için ;)

   Cevapla
  • gkniketya

   Selam tepip. :)

   Cevapla
  • gkniketya

   Selam teo :)

   Cevapla
 5. Erkan

  Fotolar gerçekten dramatik. Nereden nereye… Motivasyon yok değil ama akşam eve gidince nereye kaçıyorsa, gündüz ki o , yav bu akşam başlayayım diyen spor çocuğundan eser kalmıyor :-))

  Cevapla
  • Yazı için fotoğraflar seçilirken, atladıklarımız mutlaka olmuştur, affola… Ama Erkan Hocam sizinkini özellikle atlamamaya özen gösterdik. P90X demek sadece 6-pack demek değil; sizin değişiminiz de takdire şayan…

   Cevapla
   • Erkan

    Sağolun hocam ama pek çok arkadaş gerçekten hakkını vermiş bu işin. Herşeye vakit bulabilen insanın kendi vücuduna günde 1 saati ayıramaması (!) çok garip değil mi :-))

    Cevapla
    • merverol

     Kesinlikle :(

     Cevapla

Yorum Paylaşınız