Karadut: Kilosu 2 Küsüre Sporcu Süper Meyvesi!

Belki Rusya boykot etti diye, belki İran istemedi diye, belki çiftçi bol üretiverdi diye bilinmez… ama bu yazının kaleme alındığı tarihte karadut, pazarlarda 2,50 TL‘den satıştaydı! (marketlerde 2,49!)

Tabii dediğimiz gibi, bu durum yazının yazıldığı zaman için geçerli, ileri başka bir tarihte aynı karadutun kilosunu belki 10, belki 20 TL göreceğinizden şüpheniz olmasın. Ama işte uzmanlar boşuna söylemiyor “meyveyi – sebzeyi her zaman mevsiminde tüketin” diye… Çünkü, hem taze hem ucuz!

Tekrar gelelim karaduta… Mevsiminde (Nisan ve Mayıs) bu kadar taze ve ucuza bulmuşken, gördüğünüz yerde kaçırmamanız adına, karadutun faydalarını hatırlatmak istedik.

– Biliyorsunuz, sporcular için “protein” kelimesi adeta kutsaldır! :-) Ve protein denince aklınıza artık illa et – süt – yumurta gelmemeli! Sadece bir kabın üçte birini dolduracak kadar karadut, 4 gram protein içeriyor ve bir kabın üçte birini dolduracak kadar karadut, günlük lif ihtiyacınızın da %20’sini karşılıyor.

– Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım ediyor. Aç karnına yenirse kabızlığı gideriyor (fazlası ishal yapabilir!). Yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırıyor.

– Diğer çoğu klasik meyvenin neredeyse yarısı kadar şeker içermesinin yanı sıra şekerin sindiriminin önüne geçiyor. Bu sayede diyabeti önlemeye yardımcı oluyor, diyabet hastalarına tavsiye ediliyor.

– Karaciğeri kuvvetlendiriyor; çoğu koyu renkli meyvede olduğu gibi antioksidan oranı yüksek.

– Öksürüğü gidermeye yardımcı oluyor, ateş düşürüyor.

– Ağız, bademcik, boğaz iltihabı ve diş eti hastalıklarına karşı fayda sağlıyor.

– Halsizliği ve aşırı yorgunluğu giderici etkiye sahip, uykusuzluğa iyi geliyor.

4 Yorum

 1. UgurDUZLA

  Ben açıkçası karadutun filan şeker oranı yüksek diye düşünüp fazla tüketmemeye dikkat ediyorum ama şimdi artık biraz daha fazla tüketebilirim diye düşünüyorum

  Cevapla
  • Aslında değil. Mesela ben de benzer şekilde “çilek”in şeker oranını eskinden yüksek zannederdim, ama değil. Bunun sebebi sanırım şu; meselan dondurmalar, tatlılar, pudingler vs. genellikle mutlaka çilek aromalı da olur ya, öyle bir bağlantı beyinde oluşuyor sanırım :-)

   Cevapla
 2. Normal duta da karaduta da bayılırım. Ama 2,5 lira olduğunu bilmiyordum. Öyleyse hemen yarın pazara! :-D

  Cevapla
  • Ben de bugün görünce şaşırdım ama doğru! Ben Çağdaş Marketler’den 2,49’a aldım, annem de pazardan 2,50’ye almış. Hatta o bayağı abartmış, reçel yapmış :-) Ben reçel yemem ama kendi süper.

   Ama dediğim gibi, bu rüya çok uzun sürmez. Dutun mevsimi zaten çok kısa olur, bu rakama da anca bu sayfalarda baki kalır! :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız