Bahaneler… Motivasyon… Başarı…

Bugüne kadar, spor yapmaktan ve fiziksel egzersizden kaçmak için öne sürülen hemen hemen bütün bahanelerin farkındayız. Egzersizden kaçan insanlar genellikle ya sıkıldıklarını söylerler, ya istedikleri sonuçları alamadıklarını, ama en genel bahane ise elbette, spora ayıracak zamanlarının olmamasıdır. P90X neden mi bu kadar başarılı? Çünkü P90X’te; sıkılmaya yer yok, doğru bir şekilde uyguladığınızda istediğiniz sonuçları alamama ihtimali yok ve bunların hepsini kendi evinizin konforunda yaptığınız için zaman ayıramama probleminiz de yok.

Ama şu an bu satırları okuyorsanız, siz bu türden bahaneler öne sürmek yerine, amaçlarınıza ulaşmak ve çok daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerdensiniz. İhtiyacınız olan ise aslında yalnızca “motivasyon”. 

Her şey bütünüyle size bağlı. Diğer bir ifadeyle, “Bir şey başarmak istiyorsanız, bunu yapıp yapamamak yalnızca size bağlı.” Biz bu site ile hergün belki binlerce kişiye “destek oluyoruz” ama aslında başarınızın da başarısızlığınızın da tüm sorumluluğu size ait ve bu size bağlı.

Birçok insan kişisel antrenörlerinin büyülü sonuçlar yaratacağını ya da kaydoldukları spor salonunda haftada birkaç kere “takılarak” hedeflerine kolay bir şekilde ulaşacaklarını düşünür. Oysa ne bir antrenör ne de spor salonu sizi hedeflerinize ulaştırabilir; bunu yapacak olan yalnızca sizsiniz. Önemli olan değişmek istemeniz ve değişim kararınızdan asla ayrılmamanız. P90X aslında sadece bir araçtır (gerçi çok çok iyi bir araç) ama asıl iş yine sizde bitecektir, unutmayın.

Hedeflerinize ulaşmak için, istikrarlı olmalısınız. Diğer bir ifadeyle, oyunun kurallarına uymak zorundasınız. P90X planınızdan ya da diyetinizden arada bir sapmanız ciddi bir sorun teşkil etmez. Ancak bu sapmalar arttıkça, hedeflerinize ulaşma şansınız da düşmeye başlayacaktır. Kayaları bile delen, damlanın gücü değil, onun sürekliliğidir.

Kendinize inanın. Diğer bir ifadeyle, “Bir şeyi yapabileceğinize ya da yapamayacağınıza inanıyorsanız, sonuçlarınız da aynı şekilde olur.” P90X gibi mükemmel dizayn edilmiş bir programda başarıya ulaşamamanın tek yolu, programa ve kendinize inanmamaktır. İlk andan itibaren, değişim gerçekleştirebilme yetinizi ve iradenizi sorgulamaya başlamanız, planınıza bağlı kalmakta çok daha zorlanmanıza neden olur. İstediklerinizi başarabileceğinize inanmanız gerekiyor.

Sizinle benzer hedeflere sahip olan insanlar bulun ve kaydettiğiniz ilerlemeyi onlarla karşılaştırın. www.p90xtr.com’un en önemli misyonlarından biri de budur. Hergün ziyaret etmekle kalmayın, yorum ve paylaşımlarda da bulunun. Biz ciddi olarak tuttuğumuz istatistiklerde, sitede paylaşımlarda bulunanların, programda daha başarılı olduklarını ve dolayısıyla hayatlarının her yönde çok daha pozitif olmaya başladığını gördük.

Sizin de hayatınızı değiştirme zamanınız gelmedi mi?! Bu yazıya yorum yazmaktan başlayarak…

9 Yorum

 1. hocam teşekkürler, cidden güzel bir motive yazısı olmuş :)

  Cevapla
 2. bende başlamak için sabırsızlanıyorum =) bircok kisi var eminim bu programın kendisine gore olmadını dusunen bende onlardan biriydim saolsun hocam cok hızlı birsekilde cevaplayarak icimi rahatlattı

  Cevapla
 3. bazen allaha çok dua ediyorum iyi ki p90x tanıştım 2 yıl önce yoksa 7-8 yıl önceki spor salonlarındaki yaratık haline getirilen vücutlara özenmeye devam edecektim ve orda yapılanı spor olarak görecektim kalıba koyulmuş kek gibi ne bir esneklik nede gerçek verim alınıyordu p90x yaptığım ilk antrenmanı hatırlıyorumda ağzımdan ilk çıkan cümleler ben bundan önce hiç spor yapmadım demiştim hiç unutmuyorum……….

  Cevapla
 4. hkn23slr

  iyi aksamlar . 3 günüde bitirdim günler çabuk geçiyor . Hocam bu ab ripper neymiş böyle:) ayaklarımın titremesine engel olamıyorum . Yarısını anca yapabildim ama kücük molaların yararını cok gördüm . hele ab ripper da kücük molaların ardı arkası kesilmedi:) son bisey yaptıklarımızın notunu tutalım arkadaslar inanın ilerde motiveniz bu sayede çok artıcaktır.

  Cevapla
 5. ben p90x in 2.gününü bitirdim çok zor ama çok çabuk bitiyor.O 1 saatlik antremanlarda bitsede kurtulsam diyorum bitincede bidahamı yapsam diyorum çok güzel bir program ve hayatımda terlemediğim kadar terliyorum :) 90. günü iple çekiyorum.

  Cevapla
 6. 41. Günü bitirmenin verdiği huzurla tüm p90x ailesine selamlar

  Cevapla
 7. 10 günlük şok arası bugün yeniden p90x e dönüyorum :)

  Cevapla
 8. The Rock

  Bahaneler bahaneler… İlk p90x serüvenimde belki yüzde 70 verimle bitirmiştim. O zaman bahaneler uretebiliyodum, ama on çapraz bağlar koptuktan sonra bahanelerin yerini zorunluluk aldı 7-8 ay spor yapamadım, yürümeyi bile beceremedim hatta.

  Fakat şu an düzeldim sayılır ve bütün bahaneleri geride bırakıp, yarın 2. P90x seruvenime basliyacagim. Bu sefer hedefim yüzde 90in üzerinde verimlilikle bitirmek.

  Burdan Aykut hocama selamlar :)

  Cevapla
 9. ilayda

  hakann :)) cidden ab ripper x öyle bişey :)) benimde 5.gün barfiks cekemedim ama olsun bene onalr ckerken boş durmadım agırlıklarla bişeyler yaptım ve sonrası öldüm derken ab ripper x eyvaaah dedim baslaıdm ve devamı geldi napalım devam istikrarla devam :)))
  yazı harika olmuş teşekkür ederiz emeğinize saglık hocam …

  Cevapla

Yorum Paylaşınız