Modifiye Etmek…

Hayır, yazıda Doğan görünümlü Şahin’lerden bahsetmeyeceğiz… P90X’in bugün bu kadar başarılı olmasının bir numaralı etmenlerinden birinden bahsedeceğiz. O da “modifiye etmek”.

Biliyorsunuz ki P90X zaten Ekstrem bir program. Ama onun da en ekstrem 3 egzersizi hangisi diye sorulsa “Plyometrics” yani Zıplama Antrenmanı kesinlikle ilk 3’e girecektir. P90X programını takip edenler bilir ki, o Plyometrics DVD’sindeki dört kişiden biri olan (Tony ve çetesinden bahsediyorum) Eric, tüm hareketleri protez bir bacakla yapmaktadır! Sanırım meşhur “o yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin” söylemine bundan iyi bir örnek de olamaz.

Tıpkı bir iki gün önce yayınladığımız “sadece elinden geleni yap, gerisini boşver!” yazısında olduğu gibi, P90X’in özelliği ve güzelliği, her seviyeye göre fazlasıyla modifiye edilebilir olmasındadır. Tabii programı kendi evinizde yapıyor olmanın inanılmaz konforunun da yanında.

Yoksa, örneğin obezite sınırlarında birinin, herhangi bir spor salonuna yazılıp, oradaki bazı şişkin egoların, yalan yanlış tavsiyelerin ve gerekli tüm kardiyo çalışmaları ihmal edilirken dört bir yandan gelen “tıssss… pısss…” ağırlık kaldırma seslerinin etkisi, kişinin tüm şevkinin kaçmasına ve bir daha uzun süre başlamamak üzere sporu unutmasına yetebilir. Oysa, “P90X zordur, sen asla yapamazsın” hurafelerine kulak asmayıp, kendi evinin konforunda ve başlangıç seviyesine göre hareketleri modifiye ederek başlanan bir tur P90X’in 90 gün sonuçları, çok farklı, adeta hayat değiştirici bir deneyim olacaktır.

İşte bu yüzden tavsiyemiz, seviyeniz ve mevcut durumunuz ne olursa olsun, P90X’e başlayıp çok başarılı bir şekilde bitirebileceğinizi ve bu serüvende gerektiğinde tüm hareketleri modifiye edebileceğinizi hatırlayın.

Barfiks sayınız sıfır mı? Aramıza hoşgeldiniz! P90X’e sıfır barfiks ile başlamak ne kadar yaygın ise, aynı kişilerin programın sonunda rahatlıkla 15-16 barfiks çekebildiğini görmek de aynı derecede yaygındır. Tek yapmanız başlangıçta hareketi gerektiği gibi modifiye etmek. Önünüze yerleştireceğiniz bir sandalyeden destek ile çıkıp, yer çekiminin tersine yavaşça kendinizi bıraktığınızda (buna Negatif Barfiks denir), tamamen aynı kas gruplarını çalıştırdığınızı ve göz açıp kapayıncaya kadar desteksiz olarak barfiks çekmeye başladığınızı göreceksiniz.

Bazılarınız ya da pek çok bayan, Şınav çekmekte mi zorlanıyor? Başlangıçta ayak uçlarınızda değil de dizlerinizi kırıp onların üzerinde Şınav çekmeyi denediğinizde, demoralize olmadan programınıza devam edebileceksiniz.

Uzun lafın kısası, her şeyi unuttuğunuzda, Plyometrics Antrenmanındaki dostunuz Eric’i hatırlayın. Eğer o tek bacağı ve protezi ile o DVD’nin altından kalkabiliyorsa, sizin hiç ama hiç “özrünüz” yok…

10 Yorum

 1. Pınar BAYTAR

  Plyometrics programımda şimdilik yok ama Eric için izlicem..

  Cevapla
 2. hocam bide agırlığı yere atar atmaz aynaya koşmak var :)))

  Cevapla
  • Bak onu unutmuşum (gerçi çok spor salonu kültürüm de yoktur, bir P90X savunucusu olarak :-)

   Cevapla
  • aynen bende :)))

   Cevapla
 3. Metehan

  Aslında tam bana göre bir yazı olmuş Aykut hocam benimde soracağım soru
  P90X veya İnsanity gibi programlar rehabilitasyon egZersizlerinide içeriyor mu?
  Ayak bileğimin burkulmasından sonra ayak bileğim fonksiyonlarını kaybetti öneriniz nedir Aykut hocam

  Bu aradA yarın İnsanityde 3. Haftama giricem Eric protez bacakla Plyometrics dvd sinin üstesinden geliyorsa bende İnsanity yi bitiricem.

  Cevapla
 4. tabi salonlarda gercek anlamda sporu seven ve saglikli beslenen supplement kullananlara sozumuz yok:) salonun.bence enbuyuk dezavantaji herkes farkli amac icin geliyor olmasi malum hunterlar_)

  Cevapla
 5. Yanliz bu şahin mi dedinizde tepki veriyorlar kufur etmis sayiyorlar dogan bu diyorlar:) obez kilolular salonlarda aynada kendilerine bakan aynada izleyen ego ve supo steroid manyaklariyla yanyana ve hevesleri cok cabuk kirilip hareketlerde zorandiginda yaoamadiginda umutsuzluga kapilip birakiyorlar halbuki evde duse kalka kendine gulerek yapiyorsun kaldiki size attigim ayaklarindan sakatlanmis gazi hangi salonda calisabilecekdi normalnhareketlerde ayakda duramazken p90x mezunu olmak gercek anlamda egonuzdan kurtuldunuz gundur.birgun eger 15barfiks cekdiniz halde veya onbesi tamamlayamadinizda egonuzu yenip sandalye koyup yapiyorsaniz tamamsiniz…

  Cevapla
 6. BBatuhan

  İlk cümleyi görünce bayağı güldüm :D Ayrıca dedikleriniz de haklısınız hocam özellikle spor salonunda yaşanan olaylarda.

  Cevapla
  • :-) Doğan görünümlü Şahin ve salonlardaki “bas bas bas bas bas tısssss” sesleri mi? :-)

   Cevapla
 7. Hocam kesinlikle ama kesinlikle katılıyorum. Yani Eric yapıyorsa, benim yapamamam için bir bahane yok.

  İşin aslı belki hatırlarsınız ben de programa başladığımda tıbben obezite sınırındaydım, kendi ayakkabımı bile bağlarken offlayıp pufflardım. Şimdi ise, daha programın yarısına bile gelmeden inanılmaz bir enerjiyle doluyum.

  Beni böyle bir programla tanıştırdığınız ve tüm desteğiniz için buradan teşekkür etmek istedim bir kez daha.

  Tüm yazılarınızı da keyifle okuyorum hocam. Spor salonlarındaki “pısss tısss” kaldırma seslerinize çok güldüm :-D

  Cevapla

Yorum Paylaşınız