Elinden Geleni Yap, Gerisini Boşver!

Eğer “Fight Club”ın birinci kuralı, “Fight Club hakkında konuşulmaz” ise… P90X’in birinci kuralı (sloganı) da “Elinden geleni yap, gerisini boşver!” olacaktır kuşkusuz.

P90X-Türkiye’ye gelen emaillerden istatiksel bir sıralama yapılsa, muhtemelen “Hocam, ilk günden Core Synergistics’te ya da Karın Parçalayıcı’da hareketlerin yarısını bile yapamadım, moralim bozuldu” mailleri sıralamada birinciliği kimseye kaptırmaz.

Biz ise, bıkmadan usanmadan bunun aslında çok normal olduğunu söyleriz, bilakis tersinin biraz anormal olacağını bilerek. Belki de bu, P90X Programı’nı verdiğimiz profesyonel Süperlig oyuncularının bile ilk haftalarında zorlandıklarını çok iyi bildiğimizden olabilir…

Belki yıllardır masabaşı işinden başını kaldırmamış, en büyük aktivitesi uzaktan kumandaya erişmek olan bir kimsenin, daha ilk haftasından bir P90X Mezunu gibi hareketlerin %100’ünü yapmasını beklemek… yanlıştır! Ya da hayatında hiç Yoga yapmamış ve esneklikten anladığı sadece, Cuma’ları kankileriyle yaptığı halı saha maçından önce laf olsun diye 15 saniye esnemek olan birinin, Yoga-X’in ilk 50 dakikasına bayılmasını beklemek de naiflik olur. Gerçi aynı kimse, eğer programın sonunu getirirse %100 bir P90X canavarına dönüşecektir, orası ayrı; ama bu yazının konusu başka.

Burada söylemek istediğimiz, bu P90X’in bu sözünü hatırlayın, özellikle de ilk zamanlarınızda. Programı takip eden 1.5 Milyon’u aşkın kişinin %99,99’unun da ilk haftasında sizinle hemen hemen aynı duyguları yaşadığını bilin. Sadece elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerisini boş verin. Sonuçta, henüz P90X’i bitirmiş ve sonuç almamış bir kişi bile yok ve siz de bir ilk olmayacaksınız…

Günün İpucu: Ab Ripper X… Nam-ı diğer Karın Parçalayıcı… Tony’nin de dediği gibi bu 16 dakikalık DVD’den nefret edeceksiniz, ama aynı zamanda bayılacaksınız da! Ekrandakiler her hareketten 25’er tekrar yapacaklar. Siz ise, ilk bir kaçında onlara yetişmeye çalışıp sonrasında tükeneceğinize, aklınızdan bir sayı tutun. 5-6-7 farketmez. Ve onlar 25’er tekrar yaparken, siz sadece o aklınızdaki sayıyı hedefleyin her bir hareket için. Tek amacınız, programda her yeni karşılaştığınızda o sayıyı sadece +1 geçmek olsun. İnanın daha önce ne yaptığınızı bilmek ve onu sadece 1 tane geçmek, mental olarak oldukça kolay olacaktır ki, zaten aslında çoğu şeyin önce kafada bittiğini biliyoruz. “Ben bunu yapamam” değil “ben bunu yaparım” demek…

Ab Ripper X, program takviminizde karşınıza yaklaşık 29 ya da 30 kere çıkacak (evet!). Ve bu basit taktiği uyguladığınızda, daha 90 günün yarısı gelmeden, kendinizi ekranınızdaki starlara yetişmiş, hatta onları geçerken bulacaksınız.

Bu yazı da yarım bırakanlara değil, devam edip sadece elinden gelenin en iyisini yapanlar için olsun… Biraz da motivasyona ihtiyacı olanlara…

8 Yorum

 1. hkn23slr

  sağolasın metehan

  Cevapla
 2. hkn23slr

  aynen hocam never back down bu sefer bitircem bana kızgınsın bilıyorum 2 defa bıraktım diye bu sefer iyi gidiyorum believe me :)

  Cevapla
  • Yoo inanıyorum. Ben zaten onu kinayeli değil, motive etsin diye söylemiştim. Gerçekten de ilk 2 haftayı geçince yarım bırakma oranı ciddi şekilde düşer.

   Cevapla
  • Metehan

   Aynen Hakan abi P90X’in ilk 2 haftası adaptasyon haftası olduğu için zoru atlatmışsın :)
   Diğer haftalarında başarılar :)

   Cevapla
 3. hkn23slr

  bu sefer 2. haftam bıttı sanırım bu sefer bıtıcek . hiç bi günü atlamadım hareketlerınınde %85 yapar hale geldim hocam rica etsem asla pes etme videosunuda paylaşır mısın :)

  Cevapla
  • Tabii… Orjinal ismi “Never Back Down” muydu?

   Ve 2. haftanı tebrik ederim. Geriye birşey kalmamış zaten, gerçekten zoru bitmiş :-)

   Cevapla
 4. Hocam yine can evimden vurmuşsunuz :-) Daha bugün aklımdan Fight Club’u geçirmiştim sebepsiz yere, pat diye burada karşıma çıktı.

  Kesinlikle 1 numaralı filmimdir ve herkesin (özellikle her erkeğin, ama favori filmi olan kız arkadaşlarım da var) arada bir motivasyon için seyretmesini tavsiye ederim.

  Do your best forget the rest! :-)

  Cevapla
  • Teşekkürler Muhammed, Fight Club candır! :-)

   Bu arada Fight Club çekilirken çoğu insan Brad Pitt’in kilosunu tahmin edemez. Brad Pitt Fight Club’un çekimleri sırasında sadece 70 kilodur (155 lbs), ve boyunun da 1.83 olduğunu düşünürsek aslında ilk bakışta ideal değil gibi duruyor ama işin sırrı %5-6’lık yağ oranında.

   İşte bu yüzden P90X ile Fight Club referansları çok sık beraber kullanılır. P90X’in ne kadar iyi bir yağ yakıcı olduğu düşünüldüğünde, bu yanlış da olmaz.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız