Ve Beklenen Çiğ Köfte Dosyası!

P90X-Türkiye olarak bizlere spesifik olarak en çok, tüketilip tüketilemeyeceği sorulan bir yiyecek var ise,  o da muhtemelen çiğ köftedir. Ve pek çoğunuz için hemen soldaki fotoğraf bile ağızların suyunu akıtmaya yetecek cinsteyken, yine pek çoğunuzun “Hocam, ne olur gönül rahatlığıyla bol bol yiyebileceğimizi söyleyin de rahatlayalım” dediklerini duyar gibiyim. O zaman devam edelim… :-)

Öncelikle, konu ister çiğ köfte olsun, ister başka bir yiyecek olsun, önemli olan genellikle “ne” yediğiniz değil, “neyi ne kadar” yediğinizdir. O zaman lafı daha fazla uzatmadan belirtelim ki, doğru ve bilinçli tüketildiği takdirde çiğ köfte (ki bu yazıda artık çoklukla piyasada bulunan etsiz cinsi ele alınmaktadır), sağlıklı beslenme rutininizin renkli bir parçası olabilir.

Esmer bulgurun kan şekerinize, cevizin kolesterolünüze, limon, acı ve baharatların metabolizma hızınıza olumlu etkilerini düşünecek olursak, 3-4 adet tüketildiğinde çiğ köfte, tutkunları için iyi bir ara öğün alternatifi olabilecektir. Tabii burada, bir önceki paragrafta da altını çizdiğimiz gibi, “ne kadar” tükettiğiniz önemlidir. Oturup 3 porsiyon değil de 3-4 adet çiğ köfte, aynı şeyleri yemekten sıkılanlar için ağızlarının tadını yerine getirmeye yetecektir.

Doğru çiğ köfteyi seçerken, kendi bir takım kriterlerinizi de uygulayabilirsiniz. Örneğin iyi ve kaliteli bir çiğ köfte, damağa yapışmaz. Eğer damağa yapışıyorsa, içine bulyon, patates, un, hatta gıda boyası gibi, normalde bir çiğ köftenin içinde bulunmaması gereken malzemelerin bulunma ihtimali olabilir.

Yani burada, tüketeceğiniz hazır çiğ köftelerin niceliğinin (3-4 adet) yanında, niteliği de önemlidir. Son yıllarda hızla yaygınlaşan fabrikasyon üretim ile et konulmadan ve el değmeden yapılan çiğ köfteler sağlığı olumsuz etkileyebilecek bir takım olumsuzluklardan da genellikle uzaklaşmış durumdadır. Bu durumda, iyi kalite belgelerine sahip, sağlıklı olarak hazırlanmış, paketlenmiş ve saklama koşullarına dikkat edilmiş çiğ köfteye diyetinizde rahatlıkla yer verebilirsiniz.

Evet, çiğ köfte tutkunu P90X’çiler artık derin bir ohhh çekebilir (Keep Calm and Eat Çiğ Köfte :-) Afiyet olsun…

Keep Calm and Eat

10 Yorum

 1. Toy

  Hocam sizce kızılaydaki hosta da satılan çiğ köfteler sağlıklı mı?

  Cevapla
 2. stranger

  Merhabalar Türkıye ve gıda sertıfıkaları,ben cok ıyımser degılım hocam yememeye kararlıyım.
  Etlı ve muzıklı orjınal tercıhımdır.

  Cevapla
 3. sayın aykut hocam bu soruyu ben de sormuştum size :)) ben 150-200 gram civarında sadece marul limon ile birlikte yiyorum .genelde akşam yemeği vaktine geliyor işten çıkıp eve geldiğimde saat 7 oluyor. ve eğer onu yediysem marulun da yarattığı tokluk hissiyle akşam yemeği yemiyorum. spordan sonra 2 3 bardak süt içiyorum. ( lean)

  Cevapla
 4. Hocam peki 1 dürüm sadece acılı ve limonlu çift lavaş uygunmudur aksam 7 gibi

  Cevapla
  • Maalesef uygun değildir. Burada çift lavaş, durumu tamamen başka bir boyuta sokar. Örneğin ben dışarıda çiğ köfte dürüm yiyeceksem, lavaşın neredeyse yarısını (ya da 1/3’ünü) kestirip çıkartıyorum. Yeter ki çiğ köftenin çevresinde sadece bir tam tur dönecek kadar olsun yeter diye. Öte yandan bahsettiğiniz gibi çift lavaş, limiti aşacaktır. Tabii ki yenmez diye birşey yok, herşey yenebilir. Ama hem bu şekilde tüketip hem de sağlıklı bir ara öğün olacağını zannederek yemek en büyük yanlıştır, demek istediğim bu.

   Cevapla
  • marul iste marul çigköfte zaten marulla yenir bakma lavaş daha cüzzi ve basit oldugu için çikolata gibi az üstüne sürüp veriyor marul iste marulun içinde marul tokda tutuor ve saglıklı üstüne de limon :D

   Cevapla
 5. acili yaninda da marul :))) limon da uff bizimkiler acili yapar normal bir acidan.bahsetmiorm oldugun yerse terleyerek yag yakarsin:) ev yapimi candir cig kofte yapmak onu yogurmak ciddi bir kalori yaktirir :)))

  Cevapla
 6. BBatuhan

  Çiğköfte candır can, eskiden aile içinde yapıldığında 2-3 tabak götürdüğümü bilirim :-) (Siirtliyim :P)

  Cevapla
 7. Bugün yediğim 3 adet çiğköftenin üstüne sizin bu yazınızı görmek ilginç oldu hocam :))

  Cevapla

Yorum Paylaşınız