Mazeret Yok. Erteleme!

Bazılarımız, çoğu zaman olumsuza takılı kalır. Eğer devamlı etrafımızdaki insanların “Sen bunu yapamazsın” şeklindeki bombardımanına maruz kalırsak, motivasyonumuzu nasıl koruyabiliriz ki?

Bunun için D.K.K denen bir şey var.

1) D, yani “Değer” – Kendinize ve hedeflerinize değer verin. Eğer yüreğinizde ve zihninizde değerli olduğunuzu hissederseniz ve hedefleriniz değerliyse, onlara erişmek için büyük bir arzu duyarsınız.

2) K yani ”Kaynaşma” – Sizinkilere benzer hayalleri olan insanlarla kaynaşın. Ortak hayalleri ve hedefleri olan bir gruba dahil olduğunuzda, iç motivasyon kazanmanız daha iyi olur. Birbirinizi destekleyin, bu da başarının en önemli sırlarındandır.

3) K yani ”Katılım” – Sizinle aynı hayallere veya hedeflere sahip insanlarla birlikte aynı ortamda bulunun. Tıpkı www.p90xtr.com ‘da bulunmak gibi.

Unutmayın eğer kendinize inanmaz ve saygı duymazsanız başarma olasılığınız ve arzunuz zarar görür. İnanın herkes yapıyorsa siz de yaparsınız, hayalinizdeki gibi olabilirsiniz. Çünkü bir uzaylı falan değilsiniz. Bazen diyoruz, tamam başlıycam ama ertesi gün bile yapmıyoruz ve sürekli erteliyoruz.

Erteleme için de 4 tane çözüm yolu vardır.

1) HAYAL KUR – Bu oldukça açık sanırım.

2) BAŞLA – Başlamayı planlayıp durma, ve BAŞLA!

3) SOĞUK KESİM TEKNİĞİ – Bu teknik ilk önce küçük hedeflerden başlamaktır.Yani hemen 14-15 kilo vercem demeyin. Onun yerine, bu hafta içinde 1 kilo vereceğim deyin ve kendinize olan güveniniz artsın. Göreceksiniz hedefler kendiliğinden büyüyecek ve ilerleyeceksiniz.

4) KENDİNİ TEŞVİK EDİCİ ŞEYLER BUL – İlerledikçe kendinizi ödüllendirin. Bu mesela yemekle olmasın. Herkes zayıfladıktan sonra pasta vs yemeye başlar. Yapmayın daha çok yolunuz var. İlk önce bir sinemaya gidebilirsiniz ya da konsere. En sonunda ise dolabınızı yenilemek!!!!

Başarı, varılacak yer değil yolculuktur. Yolculuğun tadını çıkarın. Azimli olun. Sadece yapın, kararlı olun çevrenize kulak asmayın. Aynaya bakın, çünkü kendinizi bir daha böyle görmeyeceksiniz. :-)

 

5 Yorum

 1. Kitabı tavsiye ederim hoşuma giden bir bölümünü paylaştım sizinle.Dersler yüzünden ara verdim ama sonra pişman oldum ve muhteşem geri dönüş yaptım bu kiloları vermeden bırakmak yok!:D

  Cevapla
 2. imknci

  Ellerinize sağlık bu güzel yazı için..

  Ertelemek pişmanlıktır, kendini kandırmaktır. Ertelemek için bahane aramak yerine p90x i bitirdiğiniz andaki o mutluluğu keyfi düşünün arkadaşlar. Emin olun vücudunuzdaki değişimleri gördüğünüzde çalışmanız tamamen keyfe dönüşecek.

  Cevapla
 3. ellerine sağlık belirttiğin şeyleri dikkate alacağım bildiğimiz ama zamanla unuttuğumuz şeyleri gün yüzüne çıkartmışsın bize ve kendine motive olmuştur dedigin gibi muhteşem geri dönüş yapmışsın:D

  Cevapla
 4. kitabın tam ortası bu konu olsa gerek daha bugün otobüste arkadaşımla eve gelirken tartıştığımız konu erteleme ve mazeret sadece spor değil çoğu konuda böyleyiz ben buna kısaca mazerete hayır demeyi öğrenmek diyorum o bir saatler günler haftalar aya dönüşü veriyor birden ve sonrası geçmişe baktığınızda özellikle yapıp bıraktıysanız keşkelerle savaş başlıyor ve ertelemeler mazeretler kat kat artıyor bilmiyorum spor=sağlık diye düşünüyorum nasıl “su” hayatsa sporda sağlık kalp hastası nasıl bir gün kalp ilacını almazsa neler yaşayabilceğini bilir sporuda kapsül halinde düşündüm bende p90x kapsül haline aldım doğal kapsül ama günde bir adet p90x kapsül ısrarla almalıyız tony horton tek reçetesine yazdığı bu çünkü ;

  “sporla kayıp edilen zaman hayattan kazanılıyor”

  Cevapla
 5. ilayda

  hımmm güzel öneriler teşekkür ederim Bilayda (isimlerimiz benzer bu arada) yazın güzel olmuş gercektende ertelemek için olan bahanelerimiz aslında yapmamız için sebeplerimiz olarak yer deiştirise basarılı oluruz diye düşünüyorum
  evet mutsuzum yapacak ruh halim yok = bunun için yapmalıyız zaten
  vaktim yok uzanmak tembelce tv izlemek = yıllarca izlemedik mi
  14 saatte 1 yada 1.5 saat benc ekimse bişey kaybetmez cok sey kazanır diyorum
  aynı hedefte olan arkadaslarıma basarılar sabırlar diliyorum
  mutluluk begenilmek bizimde hakkımız hiç kimse bizi kilolalarımız yüzünden zavallı görmesin…….

  Cevapla

Yorum Paylaşınız