Sağ Salim 1 Ay!

Herkese iyi akşamlar dilerim.

Daha önce, başlamadan bir gün önce ve ilk haftanın sonunda düşüncelerimi sizlerle paylaşmıştım. Daha dün yazmışım gibi hissetsem de, bir ay uçup gitmiş :-)

Bu bir aylık sürede (özellikle ilk 3 hafta) egzersizlerin hiçbirini atlamamaya azami derecede özen gösterdim. Yeri geldi eve 12’de girmeme rağmen saat 2’lere kadar çalıştım, yeri geldi buluşmalarımdan yarım saat erken ayrıldım.

İlk 3 haftayı bu derece aksatmamaya dikkat etmemin sebebi ise gene bu sitedeki bir yazıya, Aykut Hocamın yaptığı yorumudur. Yorumda Aykut Hoca P90X’te ilk 3 haftayı başarıyla tamamlayan çoğu kişinin, 90 günü de tamamlamasından bahsediyordu. Ben de çoğumuzun yaptığı gibi direkt “şimdi Mart ayında ilk turum bitse, Haziran’a 2. turu yapsam, ooo yaza bomba gibiyim” diyip bir süre sonra azmimi kaybetmemek adına programı bıraksamda, en azından ilk 3 haftayı bitirmeyi en önemli hedef olarak koydum.

Nitekim böyle bir yol izlemenin de çok faydasını gördüm. 3 hafta bittikten sonra artık P90X hayatımın rutini haline gelmeye başlamıştı. Yenileme haftasında (4. hafta – Recovery Week) son sınavlar nedeniyle egzersizleri 2 gün aksatmam gerekti. O iki gün içinde P90X’i yapmamış olmak içimde sıkıntı yaratıyor, beni üzüyordu. Bu sebeple eğer P90X’e yeni başlamış ya da başlamayı düşünüyorsanız, ilk 3 haftaya çok dikkat etmenizi öneririm.

Bir ay sonundaki gelişmelerimi merak ediyor olabilirsiniz. Benim gelişimim hakkındaki kendi yorumum hem iyi hem kötü şekilde.

İyi şekilde çünkü; ağırlık egzersizlerinde kılavuzdaki verilerime dayanarak hareketleri yapma sayım ve ağırlıklarım düzenli olarak artmış. İlk hafta klasik barfiks 9 (Sandalye çift ayak yakın mesafe) çekerken 3. hafta 17 (Sandalye tek ayak uzun mesafe)’ye çıkartmış, elmas şınavı ilk hafta hiç çekemezken 3. hafta 12 yapmaya başlamışım. Bunlar dışındaki hareketlerin %90’ı da bu şekilde artışlar göstermiş.

Ayrıca 71 kilodan 67-68 kilo civarına geriledim. 1 yıl önce giyebildiğim fakat artık beli dar geldiği için giyemediğim kotumu tekrar giymeye başladım :-)

Kötü şekilde çünkü; her nekadar 3 kilo civarı vermiş de olsam, diyetime çok dikkat edemedim. Okulda çoğu öğünümü ekmek arası yiyerek geçirmem gerekti. Bu sebeplede karın bölgesinde istediğim değişimi yakalayamadım.

Tabii ki P90X sadece kilo kaybı/kas gelişimi sağlamıyor. Günlük hayatımıza etkileri dışında, ömür boyu taşıyacağımız kazanımlar sağlıyor.

Eskiden Yoga hakkında hiçbir fikrim yoktu, Yoga ne deseler “işte uzak doğu, çinliler, uçuyorlar falan ehe ehe” derdim. Bana hep basit bir şeymiş gibi gelirdi. Fakat şu an P90X’te en çok zorlandığım egzersiz.

Bundan 2 ay öncesine kadar saat 21:00’de uyur, sabah 6:30’da zor uyanırdım. Şimdi ise saat 23-01 arası uyumama rağmen 6:30’da dinç bir şekilde uyanıyorum. Artık uykularım bölünmüyor, kafayı yastığa koyuyorum ve direkt sabah uyanıyorum.

Bir de bu işin bilgisel ve fiziksel kazanımları dışında ruhsal kazanımıda çok fazla. O gün spor yapmış olmanın verdiği çalışmış, bir işe yaramış olmanın verdiği mutluluğu, bütün gün bir şeyler yiyip televizyon izlemek vermiyor. Şimdi diyeceksiniz bize edebiyat yapıyorsun, laf olsun diye yazıyorsun… İnanın gün boyunca sabahtan akşama kadar yattığım günler de oldu ama hiçbirinde mutlu ve enerjik olduğumu hatırlamıyorum.

Artık yavaştan bu yazımın sonuna da geliyorum, şu an 5. haftamın 4. günündeyim. Şu anki hedefim mümkün olduğunca diyete uyarak 2. ayı da temiz şekilde kapatmak :-) Yürekten inanıyorum ki, hep birlikte istediğimiz hedeflere ve sonuçlara ulaşacağız.

İyi Çalışmalar…

Celal

16 Yorum

 1. Yazılarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum ve yazılarınızdaki samimiyeti gerçekten fazlasıyla hissediyorum.Çalışmalarınızın çok büyük sonuçlar vereceğine inanıyorum çünkü bilinçli bir P90Xcisiniz umarım ikinci ayınızda diyetinize daha fazla dikkat edebilirsiniz.Sağlıklı günler dilerim Celal Bey :))

  Ayrıca ben kilo almaya çalışan bir insanım yavaş ve ağır bi program izleyerek sonuç almaya başladım fakat programımı değiştirme vaktim geldi ve p90x ilgimi çekmeye başladı.p90x’i ektomorf bir insanda en iyi sonucu alabilecek şekilde uyarlamak için neleri değiştirmeliyim bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim :)

  Cevapla
 2. Aykut hocam bizimde blog yazılarını gönderebileceğimiz bir yer var mı ? Celal sana da başarılar bu arada Celal omuz ve kol da bir değişim oldu mu?

  Cevapla
  • Anıl Merhaba,

   Sitedeki kullanıcı adı’nı belirtirsen, isteğin doğrultusunda Blog yazısı paylaşma yetkini açarız.

   Cevapla
   • ‘Bump’ Hocam

    Cevapla
    • Blog yazısı paylaşma yetkin açılmıştır Anıl (Bump)

     Cevapla
 3. Celal

  Hepinize iyi dilekleriniz ve önerileriniz için teşekkür ederim. İnternetim kesikti bir kaç gündür geç dönüş yapmak zorunda kaldım kusura bakmayın :)

  Cevapla
  • Celal

   Benim kollarım yumurta kas şeklinde değil sıkınca yumru oluşmuyor düz olarak beliriyor. Bu yüzden değişim olsa bile gözle farkedilecek kadar belli olmuyor. Güç olarak artış tabiki oldu ilk haftanın neredeyse 2 katına çıktım. Omuzda da genişleme olarak soruyorsan hayır genişlemedi ama benim omuzlarım genetik olarakta çok dar değildi. İşin özünde 30 günde youtube daki videolar gibi değişim yaşamadım ama spor yapmanın vermiş olduğu mutluluk yetiyor. Birçok kişide ileriki zamanlarda değişimlerin olacağını belirtiyor :)

   Cevapla
 4. imknci

  Celal başarılarının devamını diliyorum. Önümüzdeki günlerde her şey gönlünce olacak emin ol kendine ve p90x e güven.

  Cevapla
 5. hkn23slr

  yani günde sadece bir server mi alayım hocam

  Cevapla
  • Hakan Merhaba,

   Gec cevap verebildigim icin ozur dilerim. Ben hala “extra servings” onerilerinin Supplement saticilarinin daha fazla para kazanma takdigi oldugunu dusunuyorum (beni vurmasinlar :-) O yuzden bence baslangicta tek servis alman yeterli olacaktir.

   Cevapla
 6. hkn23slr

  iyi günler arkadaslar. Hocam bir sorum olucak optimum Serious Mass 6LBS siparişi verdim. kullanımında sabah kahvaltıdan sonra ve antremandan önce için yazıyor. Antremandan sonrada almam gerekiyo nasıl yapayım.

  Cevapla
  • Merhaba Hakan,

   Hemen cevap vereyim. Öncelikle, Supplement tedarikçileri ticari kuruluşlar oldukları için haliyle daha fazla tüketmenizi, yani onlara daha çabuk dönmenizi önereceklerdir! Ben Serious Mass’in İngilizce etiketini incelediğimde, hem “between meals” yani öğünlerin arasında, hem “post-workout” yani egzersiden sonra, hem de “before bed” yanı yatmadan önce demelerinden bunu çok iyi anlayabiliyorum.

   Senin ise, burada iki opsiyonun olmalı, ikisinden birini seçebileceğin. Ya antrenmandan hemen sonra, ya da yatmadan önce. Eğer P90X’i akşamları yapan biriysen, ikisini birden aynı anda yapmış olabilirsin. Ama sabahları yapıyorsan ve başka bir Whey Protein’i ya da supplement kullanmıyorsan, tercihin egzersizden sonra olmalı.

   Cevapla
 7. ilayda

  gün gün değişimi gördükce daha azimliyim hocam :)))

  Cevapla
 8. Metehan

  Celal başarıların devamını dilerim, gelişimin elbette iyi olacak kafana takma :) Sen Programa ayak uydur gerisini vücuduna bırak 90 gün sonra aynaya baktığında bu ben miyim diyeceksin :-)

  Cevapla
 9. Celal Merhaba,

  Bu sefer de İlayda (bu arada kendisi çok hırslıdır :-) benden önce davrandı ama bu güzel yazın için çok teşekkür ederim. Satır aralarında çok yerinde ayrıntılar gizli :-) Bence, çok iyi bir P90X’çisin ve sonuçların da pekçok kişiye örnek olacaktır.

  Cevapla
 10. ilayda

  inşallah bende yürekten inanıyorum herşey p90x ile güzel olucak ……

  Cevapla

Yorum Paylaşınız