Maksimum Sonuçlar İçin… İpucu: 1

P90X, Insanity ya da Hybrid (P90X + Insanity Karışımı!)… Hangi programı yapıyor olursanız olun, tahmin edelim, istediğiniz tek bir şey var: Sonuç almak!

İyi haberi hemen baştan verelim… Sonuç alacaksınız! Almama gibi bir ihtimaliniz yok. Ama… insanoğlu doğası gereği, emek harcadığı işte “maksimum” sonucu almayı isteyecektir; siz de bunu istiyorsunuz.

Her gün bize gelen yüzlerce mailde “Program bir şahane, kendimi hiç olmadığı kadar iyi hissediyorum. Ama “şuna şuna…” dikkat etsem eminim sonuçlar daha da iyi olacak…” tarzında cümleler duyuyoruz. İşte bu yazı dizisinde o “şuna şuna…”lara değineceğiz ve emek verdiğiniz bu serüvende, nerelere daha dikkat ederek sonuçlarınızı çok daha ileri taşıyabileceğinizi, maksimize edeceğinizi anlatacağız. O zaman ilki ile başlayalım…

1) Öğünlerin Kralı Kahvaltı!

Bu sözü duymuşsunuzdur, ama bilin ki içi boş bir söz değil ve kesinlikle doğru. Kusura bakmayın ama, istediğiniz kadar egzersizlerde kendinizi parçalayın, eğer sabahları işe/okula giderken bir poğaça vs ile kahvaltınızı geçiştiriyorsanız, maksimum sonuç almayı da unutun!

Kahvaltı, günün 24 saatinin en uzun açlığı olan gece açlığından hemen sonra gelmesi nedeniyle, tükenen enerjinin yeniden yerine gelmesini sağlayacak en önemli öğündür. Dolayısıyla iyi bir kahvaltı ile başlamadığınızın bir günün ne öğleninden ne de akşamından çok birşey beklemeyin; bunun telafisi yok! İyi ve sağlıklı bir kahvaltı, tüm gün boyunca enerji seviyenizi yüksek tutacak, metabolizmanızı hızlandıracak, tam anlamıyla vücut çarklarınızı bir İsviçre saati gibi sağlıklı çalıştıracaktır.

Peki, sabahları sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayın deyip, yazıyı burada bitiriyor muyuz? Tabii ki hayır. Nasıl iyi bir kahvaltı tercihi yapabileceğinizi de açıklıyoruz.

Öncelikle, günümüz yaşantısında her zaman “işin kolayına kaçmaya çalışmak” her zaman cazip gelebilir. Örneğin, bolca reklamları yapılan kahvaltılık mısır gevrekleri, üzerine biraz süt, yanına da, yine adında sırf “meyve ve su” geçiyor diye sağlıklı sanılabilen hazır meyve suları… Hayır! Sağlıklı kahvaltı bu değil! “İyi Görünen Kötüler”den dediğimiz kahvaltılık mısır gevrekleri ve hazır meyve suları hakkındaki ayrıntılı yazıları, linkleri tıklayarak okuyabilirsiniz.

Önce “ne yememeli”yi açıkladıktan sonra ise şimdi “ne yemeli”… Aslında gün boyu diğer tüm öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da mümkün olduğunda pakete girmiş ürünlerden uzak durarak, besinleri doğadan çıktıkları forma en yakın olarak tüketmeye çalışmak, ideal kahvaltının da formülüdür.

Tahmin ettiğinizden çok daha hızlı sürede hazırlayacağınız bir omlet, yanına birer domates – salatalık, ev yapımı sıkma meyve suyu ya da ayran… İşte bu kadar basit. Omletinizin içine koyabileceğiniz malzemeler neredeyse sınırsız, sağlıklı olduktan sonra ne kadar “bol malzemos” o kadar iyi…

Bu sabah sizler için yaptığım kendi örneğimde :-) 2 yumurta, 1 bıldırcın yumurtası, domates, kırmızı biber, yeşil zeytin, beyaz peynir, taze soğan, hatta sırf çok azcık tat vermesi adına (sanki çatalınıza denk geldiğinde loto vurmuşçasına sevineceğiniz tarzda!) çok az 2-3 ince dilim sucuk… Acı seviyorsanız biraz da jalapeno biberi…

Yanına içecek olarak ben ya ayran ya da taze sıkma meyve suyu içmekteyim. Damak tadı olarak kendimi portakaldan greyfurta başarılı bir şekilde kaydırdım. Damak tadınızı sağlıklı bir şekilde değiştirmek fazlasıyla mümkün, bunu siz de yapabilirsiniz. Ben nedense hiç çay içen biri olmadım ama çay içiyorsanız, siz de damak tadınızı şekersiz çaya mutlaka alıştırabilirsiniz. Ve direkt bakmadan tuz atmamaya da…

Son olarak, nereye gidiyor olursanız olsun yolda dahi gümletebileceğiniz bir küçük muzu da yanınıza aldınız mı, mükemmele yakın bir kahvaltı misyonu tamamlanmış demektir.

Unutmayın, iyi ve sağlıklı bir kahvaltı ile başlanılan gün, muhtemelen tüm gün boyu sizi yine sağlıklı beslenmeye devam ettirecektir. Egzersizlerinizi de ister sabah, ister akşam yapıyor olun, enerji seviyenizi de yüksek tutarak, egzersizinizin hakkından başarıyla gelmenize de olanak tanıyacaktır.

Aykut Kahvaltı 2

Aykut Kahvaltı 1

7 Yorum

 1. hocam bu omletin içinde neler var böle blogda bide aykut şeften tarifler diye bir bölüm açalım :D muhteşem görünüyor bide nasıl yapıldığını anlatırmısınız bunun hocam

  Cevapla
  • Teşekkürler :-) İçindeki malzemeler ve nasıl yapıldığı yukarıdaki yazıda yazıyor aslında :-)

   Açalım öyle bir segment, neden olmasın :-)

   Cevapla
 2. icten

  Dayanamayacağım bir daha yorum yazacağım, bu aynı pizza gibi olmuş…

  Cevapla
 3. icten

  Hocam ama benim içim gitti şimdi. Omlet diyorsunuz da bu resimde ki gibi bir görüntüyü sanırım ancak usta şefler yapar.

  Cevapla
  • Teşekkürler İçten… İşin dürüstçesi, ben hayatımda çok uzun süre yumurtaya elimi sürmedim, sevmezdim, yemezdim. Sabahları kahvaltım da, yazıda bahsettiğim ve şimdi karşı çıktığım o mısır gevreklerinden ibaretti. Ama çok sevdiğim biri beni bu omlet olayı ile tanıştırdı ve BAM! Hayatım değişti :-) Artık çoğu gece sabahları iple çekiyorum, bi omlet yapsam diye. Evet, malzeme olara pizzadan çok bi farkı yok, ama 10 kat daha sağlıklı olmalı.

   Bir not, ben sıfır ekmek yiyorum. Omlet ekmekle yenir diye bir klişe var ama, onu yıkabilirseniz o zaman olay biter, tadından yenmez :-)

   Cevapla
 4. Aykut Hocam süper gözüküyor. En alt fotoğrafta tabağın sol tarafındakiler nedir?

  Cevapla
  • Teşekkürler Emo :-)

   O, işin biraz fantezisine kaçanlar için Somon Füme! :-) Ben Migros marka alıyorum. Dardanel marka olandan %50 daha ucuz. Hatta bana Dardanel’inki daha yağlı geldi. İnce ince, baktınız mı arkasını görebileceğiniz şekilde füme edilmiş somon. Pişirmeye gerek yok, açıldığı gibi yeniyor. Dediğim gibi, işin biraz fantezisi ama sigaram yok, içkim yok diyelim, sabahları ara sıra somon füme de benim lüksüm olsun :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız