İnternet Kilo Aldırıyor!

Son yıllarda, insanları eve hapsetme derecesine varan internet, özellikle de sosyal medya, yaşanılan fazla kilo probleminin nedenlerinden biri. Bilgisayar karşısında geçirilen zamana bağlı olarak hareketsiz kalmak ve doğal sevgiden uzaklaşıp “siber sevgide” mutluluk aramak, insanları sinsice şişmanlatıyor. Eskiden, özellikle de Türkiye’deki insanların, bu kadar fazla kilo problemi yaşamamasının nedenlerinden biri de haraketli hayatlarıydı. Şimdi ise başta internet olmak üzere, teknolojinin günümüz dünyasına getirmiş olduğu kolaylıklar, insanları fiziksel aktiviteden uzaklaştırıyor.

Basit bir hesapla, alınan kalori ile harcanan kalorinin doğru orantılı olması lazım ki yağlanarak kilo alımı olmasın. Zaten yemek yemek, yani kalori alımı, günlük ihtiyaçlarımızı yerine getirebilmemiz için yaptığımız bir aktivite olmalı, duygusal açlığımızı kapamak için değil! (yemek için yaşamak değil, yaşamak için yemek) İhtiyacı olan kaloriden fazlasını almak biz insanlara has bir özellik. Doğada insanoğlu dışında kilo problemi yaşayan başka bir canlı yok! Tabii bizim evcilleştirdiklerimiz, içinde birçok kimyasal bulunan mamalar ile beslediklerimiz dışında!

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde zaman geçirmek de abur cubur tüketimini ciddi şekilde arttırıyor.  Gün içinde iştah kabartan yiyecek ve içeceklerin, tatlı ve abur cuburların sosyal medyadaki fotoğraf paylaşım oranları, diğer paylaşımlara göre oldukça yüksek bir paya sahip. Sosyal medyada yer alan abur cubur tüketimi ile ilgili fotoğraflar, kişide açlık hissine yol açabiliyor.

İşte abur cubur tüketiminin önüne geçmek ve sağlıklı kilonuzu korumak için yapabilecekleriniz:

1- Abur Cubur Tüketimlerinizde Sağlıklı Tercihler Yapın

Patates cipsi yerine 1 bardak kadar yağsız patlamış mısır tüketebilirsiniz. Yine yüksek kalori içeren kremalı bisküviler yerine kepekli ve az şekerli bisküvileri tercih edebilirsiniz. En tehlikeli abur cuburların başında sosyal medyada da büyük oranda paylaşım alan yaş pasta ve cheesecake gibi yağ ve şeker oranı yüksek pastane ürünleri gelmektedir. Bu gibi besleyiciliği düşük ama kalori içeriği yüksek besinler yerine, meyve tüketerek de tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

2- Tatlı Tercihine Dikkat!

Tatlıdan vazgeçemeyenlerden misiniz? Ağır, şerbetli, hamurlu tatlılar yerine daha hafif, daha az kalorili ve besleyici özellikteki sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih edebilirsiniz. Paketlenmiş hazır tatlı seçmek zorunda kaldığınızda, Besin Değeri Tablosu size seçiminizde yardımcı olacaktır.

3- İçecek Tercihiniz Sağlıklı Olsunfacebook-fat-poor-mashable

Sıklıkla tüketilen tatlandırılmış içeceklerden vazgeçin. Gazlı içecekler, şeker eklenmiş içecekler, yapay meyve suları, hatta meyveli soda gibi tatlandırılmış içecekler, obeziteye neden olduğu için vazgeçilmelidir. Yapılan çalışmalarda bu içeceklerin rutin olarak tüketimi, beraberinde ciddi kilo artışı getirmektedir. İçeceklerin içerisindeki şeker oranına dikkat çeken, etkileyici bir yazıyı bu linkte bulabilirsiniz. https://www.p90xtr.com/icmeden-once-dusunun/

4- Bol Bol Su İçin

Yapılan araştırmalara göre, sosyal medyada uzun süre vakit geçirenler, su içmeyi de unutuyorlar. İhtiyacımız olan su miktarının ortalama 2,5 litre olduğunu unutmayın. Masanızın üzerinde ya da yanınızda temiz, cam bir şişede su bulundurun. Acıktığınız zamanlarda da su için. Böylece hem su tüketimini arttırmış, hem de suyun tok tutma özelliğinden faydalanmış olursunuz. Yine “su” ile ilgili faydalı bilgileri, aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. https://www.p90xtr.com/su-icin/

Evet, internet çağımızın gereği ve artık vazgeçilmez bir parçası (o olmasaydı, biz de olmazdık :-) Ama hemen herşeyde olduğu gibi, onu da kararında tüketmeliyiz!

5 Yorum

 1. 19 yaşındayım 175 boyunda 80 kiloyum . Aslında çocukluğumda hep zayıftım . Ama 15 yaşımdan beri günde en az 6 saat olmak üzere pc başında geçirdim hayatımı . Resmen kamburlaştım ve göğüslerim dalga konusu oldu . Tatil zamanı geldiğinde türlü bahaneler bularak hep evde oturdum . Kendimden hoşnutsuzluğum kişiliğime de yansıdı . Asabi ve herşeye sinirlenen biri oldum . Spor salonlarına yazılıp 3-4 gün gittikten sonra bıraktım . Artık yeni bir hayata başlamanın zamanı geldi . P90X sayesinde sonunda istediğim vücuda ve hayata kavuşmak istiyorum .

  Cevapla
 2. yazın spora başlamışdım ama programım şöyle sıfır beslenme düzeni spor pcden vakit kaldıca her set arası facebook şeklinde abur cuburda yanında bel de kambur birşekilde çok zaman kaybına neden oldu şimdi ise p90xtr takip etmek ve beslenme spor uzerıne araştırmaya ayırıyorum

  Cevapla
 3. ben 7 gün yapamadım programı hastalandım yemekleride düzenli yedim 2 kilo vermişim metebolizmam hızlandı baya

  Cevapla
 4. Uzun süre ve doğru olmayan formda oturmalar aynı zamanda başka problemlere de sebep oluyor. Genç arkadaşlar eğer oturmak zorundaysa 1 saat oturup; 15-20 dakika mola versin. Yoksa benim gibi kıl dönmesinden muzdarip olabilirler. Korkutmak gibi olmasın ama bilgi de vereyim. 7 cm uzunluk, 4 cm genişlik ve 3,5 cm derinlikte parça alındı :). 4 ay boyunca kabus yaşadım. Sanal hayatın, gerçek hayatınızın önüne geçmesine izin vermeyin.

  Herkese iyi günler.

  Cevapla
 5. Okudum… Ve Facebook’u kapadım :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız