Hayata Gün, Güne Hayat Eklemek!

Hayata günler eklemek mi, yoksa günlere hayat eklemek mi?… Siz hangisi için egzersiz yapıyorsunuz?

Konuyu biraz daha açalım… Egzersiz yapmanın, sağlıklı beslenmenin, hayatınıza ekstradan günler, yıllar ekleyeceği aşikar. Yoksa hayatı boyunca fosur fosur sigara içip 100 yaşını gören biri, akşam haberlerine malzeme olabilir, ama zaten bu yüzden “haber”lerdedir. Olağandışı olduğu için. Tıpkı gazetecilere ilk öğretilen kurallardan birinde oluğu gibi; “köpeğin insanı ısırması değil, insanın köpeği ısırması haberdir!”.

Sağlıklı yaşamın hayatınıza ekstradan günler ekleyeceği, sayısal bir değerdir, “nicelik”tir. Oysa olayın belki de daha önemli “nitelik” kısmı da var. O da ömrünüzün kalan günlerine “hayat” katmak, yani yaşamınızı daha kaliteli kılmak. İşte sağlıklı yaşam tarzını benimsemenin belki de en önemli yönü, hayatınızı daha kaliteli ve de keyifli yaşanabilir kılacak olmasıdır.

Meşhur “kamu spotu”nu görmüşsünüzdür televizyonda… Oğlanlar, kızlar, parkta, piknikte önden koşar, arkalarına dönüp nefes nefese kalmış babalarına “hadi baba!” derler… İşte şimdi ya da ileride, sevdiklerinizi “hadi baba – hadi anne”letmemek için sağlıklı yaşamı benimsemeli. Onların “ardından” değil de onlarla “birlikte” koşabilmek için.

Benzer şekilde, sadece “ne kadar” bir ömür değil, asıl “nasıl” bir ömür yaşadığınız da çok önemli. İki basamak çıktığında off’lanıp puff’lanılan, eğilip ayakkabısını bile bağlamaya zorlanılan, akşamları tek aktivitenin TV başında yığılıp uyuklamak olduğu, türlü hastalık için avuç dolusu ilaçların yutulduğu bir hayatla; gün boyu zinde yorulmak nedir bilmeyen, merdivenleri ikişer ikişer çıkacak kadar enerjik, yağsız-fit, adeta üzerine çuval giyse yakışan, sabahları kendiliğinden erken kalkan, gece bebekler gibi uyuyan, yaşama sevinci olan ve yaşamın tadını doyasıya çıkaran birinin yaşadığı hayat elbette bir olmayacaktır.

O zaman sadece hayatınıza günler eklemek için değil, geri kalan günlerinize de “hayat” eklemek için… egzersiz ve sağlıklı yaşam!

Hayata Gün, Güne Hayat Eklemek!

Gunler Hayat P90X

4 Yorum

 1. YucelBerk

  Aykut hocam 30 gun sonuçlarımı size Whatsapptan gönderdim. Birde ilk ayıma dair yazı yazdım emailden. Uygun görürde sitede yayınlarsanız çok sevinirim. Zamanında sitede okuduğum abilerimin yazıları beni başlatmıştı programa, belki benim sonuçlarımda başkalarına örnek olur inşallah.

  Cevapla
 2. Ramadan

  Babamın da bunun gibi bir sözü var: ‘Yemek için yaşamayın, yaşamak için yeyin.’

  Cevapla
 3. Shaun T burada insan azmanı gibi çıkmış! Bir de o değil de, bu Insanity’lerdeki ciğersiz Tanya’dan nefret eden bir ben mi varım acaba?! Mübarek yorulmak nedir bilmiyor. Bir de sanırım Shaun T hocamıza yazıyor, o yanına gelince bi gülmeler falan. Kimden bahsettiğimi tam olarak bilmeyenler için Insanity DVD’lerindeki çekik gözlü -- kısa küt saçlı ablamızdan bahsediyorum.

  Cevapla
  • Tanya’dan nefret etmeyin de, motivasyon gözüyle bakın. Eğer faydası olacaksa da, Shaun T’ye yazdığını sanmıyorum, çünkü Shaun T (belki biliyorsunuz) Gay, bir erkek ile evli. Bu tabii ki sportif kişiliğinden birşey alıp götürmez, biz yaptığı işe ve şekle soktuğu fiziklere bakarız :) Sadece bir dip not olarak iletmek istedim.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız