Harika Bir Program ve Sonu…

Sportif olarak 2000 yılından beri düzenli olarak spor yapan biriyim. Haftalık olarak 4-5 gün, ortalama 8-10 km arası koşarım. Kışın salona gider ya da evde ağırlıklarla çalışırdım. Son 3 yıldır bu koşmanın yanı sıra bisiklet sürmeye de başladım.

P90X ile tesadüfen internette tanıştım ve uzun süre devam edebilir miyim diye çelişki yaşadım. Daha sonra  kafamda olgunlaştırarak P90X-TR’den siparişi verdim, ertesi gün elimdeydi. Pazartesi başlayacaktım ama dayanamayıp halihazırda motivasyon varken pazar gününden X-streching ile başladım.

Kendimle ilgili olarak, hayatım çok daha düzenli oldu. Alkolü tamamen kestim. Sosyal sigara içicisiydim. Onu da bitirdim. Her sabah saat 6’da (çoğunlukla 30 dk. önce kendiliğinden) büyük bir keyifle kalkıyor ve Tony ile çalışmaya başlıyorum. Sizlere bu programın üstünlüklerini kısaca anlatacağım.

Sportif olarak yıllaca hatalı çalıştığımı anladım. Uzun koşular ve bisiklet sürmek ve yaşımın da (44) ilerlemesiyle bel bölgesinde ağrılara sebep olmaya başlamıştı. Kendimi kaskatı hissediyordum. Esnekliğim yoktu, koşu ve bisiklet belirli kas grubunu çalıştırıyordu. P90X’te tüm kaslarımın çalışmaya başladığını anladım. Doğal olarak yoga en çok zorlandığım bölüm olmasına rağmen inatla çalıştım. İlk 3-4 hafta belimde ağrı eksik olmuyordu, 4. haftada kaybolmaya başladı, huzura erdim. Son günlerde, en çok sevdiğim hobim olan motosikletimi satmayı düşünüyordum ama vaz geçtim. Bisiklete hala devam ediyorum.

Kilo konusunda çok problemim yoktu. Fakat yaza doğru zayıflamaya başlayınca kaslarım eriyor, en çok da yüzümde belli oluyordu. Şimdi P90X’e göre beslenme programını düzenleyince bel bölgem incelmeye başladı. Yüzümde çökme yok :) Kışın hiç bir zaman kilo verememiş hatta almışımdır. Bu da çok önemli P90X farkı.

Sonuç olarak 72.6 kg ile başlamıştım. 60. günde 70 kg ve  bel çevresi 82 cm idi. 90 günün sonunda kilo 70 ama en önemlisi bel çevresi 80 cm’e düştü.

Mr. Tony Horton… Bu programı yarattığın için çok teşekkür ederim. Aykut Hocam… Bu programı Türkçeye çevirdiği, bizlere ulaştırdığı, her gün blogları tazeleyip motivasyonu en üst seviyede tuttuğu için emeklerine teşekkür ederim.

Durmak yok, sağlık için P90X’e  devam…

İskender Songur -Muğla

İşte Sonuçlar…

İskender 1İskender 2İskender 3İskender 4

13 Yorum

 1. program genel olarak gayet başarılı gibi gözüküyor tebriikler herşeyden önce.. ama benim sorum göğüs bölgesi diğer kas gruplarına oranla özellikle bicepslere göre biraz küçük kalmamış mı? benim görüşüm yeni hedef burası olmalı hocam

  Cevapla
  • isongur

   Haklı olabilirsiniz Nasıl bir program önerirsiniz :)

   Cevapla
 2. Hayati

  Harika sonuçlar almışsınız tebrik ederim.

  P90X’İ hayat arkadaşınız olarak belirlemeniz size yalnız ve güçsüz hissettirmeyecektir. Bu programı her zaman fiziğinizde taşımanız dileğiyle,

  başarıya devam…

  Cevapla
 3. serhat

  hocam peki x-strech gününde dinlendinizmi? yoksa x-strech yaptınızmı? şahsım adına x-strech gününde başka bir video yapsam uygun olurmu acaba. fikrinizi almak isterim.

  Cevapla
  • isongur

   Hiç pas geçmedim Ama bu soruları Aykut hocam daha doğru cevaplar :)

   Cevapla
 4. isongur

  Beslenmede kg başına protein olarak 2-3 gr protein hedefti basarılı da oldum . genel olarak 1800 ile 2300 kalori arasında kalma hedefi vardı o günkü aktiviteme göre sınırlar içinde kaldım . Telefonumda bir ara FATSECRET programına devamlı kaydettim . Beslenme olarak dikkatli davrandım ama aç kalmadım.Sabah erken saatte spor yaptım ve spordan önce 1 bardak yarım yada 1 limondan oluşan limonlu su spordan sonra whey 1. Ay sabah yarım eti form 100 gr çokelek 5 tane zeytin yada lor domates maydonoz roka yeşillikler çökelek üstü 1kaşık zeytin yağı 1 yumurta 1 bardak greyfurt suyu Öğleyin 1 kase çorba 1 kase yulaflı yoğurt elma Akşam buharda pişmiş 200-250 gr tavuk hindi yada balık sıra ile yedim . 2. aydan itibaren eti form ve zeytini kestim bir yumurta daha ekledim. öğleyin y.mercimek soya kıyması bulgur (20 şer gr) 100 gr tavuk yada yulaf y.mercimek soya kıyması 100 gr tavuk ve bunların yanına 1 kase yoğurt akşam yediklerimin yanına mevsiminde ne bulunursa sebze ilave ettim (sogan sarımsak havuç brokoli lahana kerviz az patates fasulye vb.) Ara öğün olarak acıktığımı hissedersem meyve ,1 kase yoğurt yada çok az ,3-4 tane kuru kayısı ceviz ,yatarken kazain içtim Ağırlıklarda başlangıç ve sonrasıda %50 artış vardı Örnek olarak ön kolda 10 kg ile basladım 15kg son hafta çok rahat gelmeye başladı dambıl fly 8kg ile başladım son olarak 12 kg ile bitti şimdilerde 2.5 kg daha arttı

  Cevapla
 5. İskender abi tebrik ederim.cidden etkili bir görünüm çıkmış ortaya..merak ettiğim birşey var ama dambıllarının ağırlık değerleri kaç kg? ve 90 gün boyunca hiç artış yaptın mı dambıl kütlesinde?

  Cevapla
 6. hocam tebrikler.gerçekten harika bir sonuç çıkmış ortaya. biraz beslenmenizden bahseder misiniz.. mesela kilo başına kaç gram protein aldınız vs…

  Cevapla
 7. isongur

  Sağolun Serhat Bey
  Özellikle uğraştığım bir şey değil .Sanırım yapım gereği eskiden beri belirgindir .Bence hiç hoş değil ama bazılarınında hoşuna gidiyor :)

  Cevapla
 8. serhat

  hocam 90 gün sonuçları muazzam. tebrik ederim sizi. bu damarları nasıl belirgin ve çaplı yapıyorsunuz merak ettim :D

  Cevapla
 9. isongur

  Aykut hocam övgüleriniz için çok teşekkür ederim .
  Benim yaşımda biri yapıyorsa demekki yaşla alakası yok, herkes yapabilir. Ayrıca spora sadece 3 aylık değil bir ömür boyu devamlılık katmak gerekir . Hele 3-4 döngü P90X yapabilirsek sonucu hiç düşünemiyorum . Herkesi P90X çağırıyorum

  Cevapla
 10. İskender Hocam Merhaba… Yaşınıza (ve motosiklet tutkunuza :-) hürmeten ben de size Hocam diyorum :-)

  Sonuçlarınız için ilk tebrik eden olmak isterim. Gerçekten 90 gün fiziği çok iyi duruyor, tam da yaz arifesinde.

  Blog’da hatırlayanlar hatırlar, silikon implantlarla six-pack edinen bir Hollywood’lunun fotoğrafları paylaşılmıştı. Hemen o aklıma geldi ki, sizin doğal 6-pack’ler ona 10 basar :-)

  Artık “sağlıklı yaşamı” bir hayat felsefesi haline getireceğinizden hiç şüphem yok; P90X insanın kanına girer ve kolay kolay da çıkmaz…

  Yeniden tebrikler.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız