“Hareket Menzili” Nedir?

P90X Programı’nı uygulayanlar dikkat etmişlerse, Tony’nin ağzından hemen her egzersiz DVD’sinde bir sözü çok sık duyarlar: “Range of Motion”. Peki ne demek bu “range of motion”?

Kelime anlamı olarak, Türkçe’ye en iyi “Hareket Menzili” şeklinde çevrilebilir. Bilimsel kaynaklarda “Eklemlerin Hareket Menzili” olarak da kullanılır. Hareket menzili, bir hareketi yaparken (sadece ağırlık antrenmanları için değil, kardiyo hareketleri için de geçerlidir), o harekette kullanılan eklemin, mümkün olan en geniş açıya yakın şekilde kullanılmasıdır.

Örneğin şınav çekerken, hareket eden tek ekleminiz olan dirseklerinizin, sadece birazcık kırılıp düzleşmesi değil, olabildiğince yere kadar (hatta şınav barı kullanıyorsanız daha da derine) inmeniz, yani eklemenizi mümkün olan en geniş açı ile çalıştırmanız demektir. İşte bu hareket menzilini her zaman geniş tutmanız, hem kaslarınızı daha iyi çalıştıracak, hem de en önemlisi eklemlere gereğinden fazla yük bindirmeyerek, sakatlanmaları önleyici bir faktör olacaktır.

Şimdi gelin, müthiş “içler acısı” bir örnekle, range of motion’un ne olmaması gerektiğini gösterelim. Aşağıda izleyeceğiniz videoda, Arap bir arkadaş, 400 kiloluk ağırlıkla Squat (Çökme) hareketini yapmayı deniyor. Normalde “Squat” hareketi bilirsiniz, dünyada en iyi bacak çalıştıran hareket kabul edilir. Tabii doğru yapılırsa.

Konumuza dönersek, hareketi yapan (yaptığını sanan) arkadaşın dizlerinin hareket menziline bakalım, ne kadar kırıldıklarına. Kaldıramayacağı 400 kiloluk ağırlığın altında ancak belki 3-5 derece açı ile hareket etmekteler. Yani burada yapılan, tamamen amaç dışı, aslında saçma sapan bir hareket. Ha, burada amaç “nasıl bar bükülür?” ise, arkadaşımız altın madalyayı hak ediyor. Onun dışında ortam zaten süper… Ayakta Crocs terlikler, arkadan sarılanın yüzünde “üstüme düşerse ne b*k yiyeceğim” diyen ağlak bir ifade, mekanda “arab”esk müzik, ve yerde yatan (dikkat, şınav falan da çekmiyorlar, sadece yatıyorlar, belki de orada yaşıyorlar) birkaç eleman…

Siz siz olun “Range of Motion – Hareket Menzili”nin kıymetini bilin, sakın bu hallere düşmeyin :-)

 

3 Yorum

 1. ertyx

  Abi bu nedir yaaa :))) valla türkiye şubeleri var bu abilerin… Yalnız minibüste arabesk müzik eşliğinde artistlik yapan sanki limuzinde bir yere gidiyormuşcasına kasılan tiplerin salonda ki versiyonu resmen. Öldüm gülmekten… Dur bi P90X yapayım da halime şükredeyim :))

  Cevapla
 2. Ahahaha :-))) Arap Squat çok iyi yaa. Nerden buluyorsunuz bunları Aykut Hocam

  Cevapla
  • Teşekkürler :-)

   Bu videoyu Luimarco’nun kanalında gördüm :-)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız