Biraz da Beyin Egzersizi!

Bugüne kadar genellikle “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” dedik. Şimdi biraz da “sağlam vücut sağlam kafa (beyin) ile olunur” diyelim, ne dersiniz?

Vücut sağlığının akıl sağlığına katkıda bulunduğunu sık sık duyduk. Düzenli egzersiz kan dolaşımını harekete geçirip, beynimizde yeni sinirsel bağlantılar oluşmasını sağlıyor. Ancak vücut egzersizi dışında beynimizi de egzersize tabi tutmamız lazım. Şimdi size klasik bir şekilde Sudoku, bulmaca çözün, zeka geliştiren oyunlar oynayın demeyeceğim, merak etmeyin :-) Psikologlar bunlara genel olarak “Beyin Egzersizleri” adını vermiş olsa, bu tip faaliyetler daha çok beyni soyut olarak çalıştırır. Biz ise bugün daha somut çalıştırmalara değineceğiz.

Olumluluk:

Hep bir espri yapılır, ¨Kendi kendine konuşan delidir¨ diye. Kendi kendine konuşmak şizofren hastalarında bir semptom olarak gözükse de, aslında bunu yapmanın akıl sağlığı yerinde kişiler için pozitif bir etkisi var. Kendi kendilerine sesli ya da sessiz konuşan insanlar, kendilerini motive edecek sözler söylediklerinde pozitif işler yapmaya yönelirler. İlginç bir şekilde, nörolojik araştırmalar da kendini motive eden insanların beyinde spesifik sinirsel yolları harekete geçirerek kişide özgüven ve mutluluğu artırdığını bulmuşlardır.

Örneğin, kendi kendinize: ¨Bir hafta ara vermiş olsam da, kaldığım yerden aynı istekle devam edebilirim¨, ¨İşler bazen umduğum gibi gitmese de ben kendime güveniyorum ve sonunda iyi bir sonuca varacağım.¨ gibi şeyler söylemek ruh halinizi iyileştirir, kendinize güveninizi artırır ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı hızlandırır.

Hayalinde Canlandırma:

Bu konu ve Vision Board (Hayal Tahtası) üzerine de daha önceleri değindim. Ama bilimsel olarak da, hayalde canlandırma insanlarda dominant olmayan sağ beyni çalıştırarak kişide kendine güveni, optimizmi ve verimli çalışmayı tetikliyor.

En etkili hayalde canlandırma teknikleri, kendinizi hedeflediğiniz şey için gerekli adımları attığınızı hayalinizde canlandırmak (Örneğin, P90X DVD setiniz yok ise, kendinizi sipariş verirken hayal etmek :-) ve hedeflediğiniz bir şeyi başarırken düşünmek olacaktır (Örneğin, hep hayalini kurduğunuz 6-pack’lere kavuşmuşsunuz ve gururla sahilde dolaşıyorsunuz).

Dinlenme:

Ve dinlenme… İnsanlar yüzyıllardan beri çeşitli dinlenme şekilleriyle (meditasyon, yoga, başka ritüeller) düşünsel dünyalarını kontrol altına alıp, fiziki dünyalarına hükmediyorlar. İşte, sırf diğerlerinden biraz uzun ve zorlanıyorsunuz diye yapmamak için can attığınız Yoga X’in, fiziksel katkılarının yanında kaslarını gevşetme ve sinir sisteminin tepkiselliğini azaltma gibi daha pek çok olumlu katkısı var. Uzmanlar, üstünde çalışıldığında Yoga’nın kişilerin sağlığına ve mutluluğuna büyük katkıda bulunduğu üzerinde birleşiyor.

İşte sonuç olarak, ekstrem bir Fitness Programı’nı takip ederken, çalışanın ve de gelişenin sadece bedeniniz olduğunu düşünmeyin. Çalışan ve gelişen bir de beyniniz var. Bu yüzden, sonunda sadece iyi bir fiziğe değil, hayat boyu bir mutluluğa kavuşacağınızı ısrarla söylemekteyiz. Bunu, P90X’i bitirenlerin yüzlerinden de okumak mümkün…

2 Yorum

  1. Histoire

    BU yazı için teşekkürler. Bugün Yoga X günüm ve DVD ler arasındaki hiçbir egzersizin beni Yoga kadar mutlu etmediğini söyleyebilirim. Hepsi farklı şekillerde mutlu ediyor (ter attırarak, güçlendirerek, zorlayarak) ama hiçbirisi böyle bir rahatlama sağlamıyor. Bu yazı da benim için güzel bir motivasyon sağladı.

    Cevapla
  2. Metehan

    Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş hocam. Artı birde bunların yanında gelişen kişilik, karakter, beyin ve düşünce gücünüde unutmamak lazım.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız