Haftanın P90X Hareketi: Hapishane Şınavı!

Bugünden itibaren, her hafta bir P90X hareketini biraz daha ayrıntılı olarak sizlere tanıtacağız. Bu seriye kısaca “HPH” diyeceğiz, Haftanın P90X Hareketi…

Benim zaman zaman yaptığım birebir karşılıklı P90X eğitimlerinde gözlemlediğim, bazı hareketlerin yapıldığı, ama yanlış yapıldığı. Unutmayın ki, Tony’nin de “Quality Over Quantity” sözünde olduğu gibi, her zaman için “nitelik nicelikten önemlidir”, yani bir hareketi kaç tekrar yaptığınız değil, nizami yapıp yapmadığınızdır sizi asıl en iyi sonuçlara götürecek olan.

P90X Hapishane Şınavı: Bu hareket, P90X’in 8 no’lu DVD’si olan Karın Sinerjik’te yer alır. Tony Horton’un söylediği gibi, olur da bir gün kodese düşerseniz, küçücük bir hücrede bile yapabileceğiniz en iyi harekettir!

Normal şınav hareketindeki gibi pozisyon alınır. Kollar omuz genişliğinde yerde, parmaklar daha iyi bir denge için açık, ayaklar geride birleşik ve kalça yukarı kalkmadan, vücut bir ok gibi dümdüz. Hareketi normal bir şınavdan ayıran özelliği, şınav pozisyonunda kollarınızın üzerinde yerden doğrulurken, önce bir sonra diğeri olacak şekilde dizlerinizi de göğsünüze doğru çekmenizdir. Zaten hareketin özellikle “Karın Sinerjik” egzersizinde olmasının sebebi de bu. Normal şınav hareketinden ekstra olarak, karın kaslarınızın çok iyi şekilde kasılmasına ve güçlenmesine (düzleşmesine) olanak sağlayacaktır.

Not: Eğer standart şınav hareketi bile henüz size zor geliyor ise, ilk baştan Hapishane Şınavı’na geçmek zorunda değilsiniz. Kollarınız biraz daha güçleninceye kadar, şınav hareketini ayaklarınızın değil, dizlerinizin üzerinde durarak da deneyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda sizi bekliyor olacak. Unutmayın, her zaman P90X’e nasıl başladığınız değil, onu nasıl bitirdiğiniz önemlidir. 

P90X Hapishane Şınavı

5 Yorum

 1. teoman.T

  Aykut hocam super olmuss elinize saglkm bu en sevdigim sinavlardan biri zevkle yapiyorum yeni basladigim icinde :) tekrardan denk geldi :) sevindim

  Cevapla
 2. tariquinho

  Selam Koç, bence bu hareket serisi yazma fikri çok isabetli olmuş. Hatta yazmadan önce o haftanın hareketini topluluk olarak anketle belirlesek çok şık olmaz mı ? :)

  Bu arada Dreya’nın vücudunu beğenmiyorum ama yüz ifadesi güzel :)

  Cevapla
  • Süper fikir, olabilir.

   Not: İlla sivrilik yapma! :-) Nasıl Dreya’nın yüz ifadesi vücudundan güzel? :-)

   Cevapla
 3. Hocam yine güzel ve faydalı bir seri olacak gibi duruyor. Prison Cell pushup, benim en sevdiğim hareketlerden. Sonrasında karnımın deli gibi kasıldığını hissediyorum. Dreya’nın yüz ifadesini beğenmiyorum ama vücudu taş gibi :-) Amacım onun gibi olmak :-)

  Cevapla
  • Teşekkürler, beğenmenize sevindim. Bence de faydalı bir seri olacak. Çünkü birebir eğitimlerde, sırf diğerlerine ayak uydurmak için hareketleri nizami yapmayan çok kişi görüyorum. En azından doğru duruş pozisyonlarını açıklamak açısından çok iyi bir arşiv olacaktır.

   Dreya’nın vücudu gerçekten sıkıdır, ama P90X ile fazlası ile mümkün :-) Devam…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız