Gurura Giden Yol – I’m Back!

Yeni  ve uzun bir blog yazımda tekrardan birlikteyiz…

Sizi, P90X’le tanışıklığımın iyi-kötü 2 yılına götüreceğim. Bunu yaparken, bir vücudu ben ne tarzda şekillendiriyorum ve ne tarz bir ciddiyetle özenle bakıyorum… Kafa gücü  ve spor biliminin avantajları – dezavantajları, bunların gücünü nasıl kullanıyorum… Vücudu nasıl o derin hatlarıyla daha derin – keskin ama aynı zamanda dolgun ve göze hoş gelen o “biblo” gibi görseli veririz… İşte bu da vücut mimarisi oluyor. Bu bir sanat gerçekten. Bir sanatçı sanatını her daim yaşatabilmeli ve bence sağlık en büyük varlıksa ve vücudumuzda kendimizin en büyük sanat eseriyse, o zaman bizim bir ömür sağlıklı yaşamamız lazım. Kendimize iyi bakmamız lazım ki sanat eserimiz her daim yaşasın. Ve bu ucu bucağı görünmeyen bir yol. Yolun daha başında gözünü kapatabilmeli ve yolun sonunda ki o resmi çizip boyayabilmelisin. Kendine şunu diyebilmelisin; “Ben o zafer noktasında görüyorum kendimi”. Zaten bunu diyemeyen insan asla başarılı olamaz.  Bir resim çizip boyayacaksın kafanda, hayal gücünü de kullanarak. Bu, hemen her türlü konuda, kariyerinde, iş ilişkilerinde, fitness hedeflerinde de geçerli…

Ben P90X dünyamı yalnızlıklarla kurdum. Ve bu dünyanın çok derin bir boyutu, çok büyük bir maneviyatı var benim için. P90X bana hayatta başka alanlarda da başarılı olabilmeyi öğretti bu dünyada. Çünkü bu dünyayla herşeyi kendi kendine yapabilmeyi öğreniyorsun, kendi kendininin patronu olabilmeyi öğreniyorsun, kendi kendini mutlu edebilmeyi öğreniyorsun, aynaya baktığın zaman seni tebessüm ettirecek, seni gülümsetecek bir mimari bir sanat eseri yaratabileceğini görüyorsun. Başarabilmeyi öğreniyorsun, başta belki 5 şınav çekebiliyorsun, belki 5 barfiks çekebiliyorsun ama bir bakıyorsun ki önünüzdeki hafta 7 şınav ve 7 barfiks çekmeye başlamışsın. Ve böyle böyle görüyorsun ki dünden daha yakınsın. Neye? Amacına. Belki hemen o gün ulaşamadın amacına, belki senin amacın 5 şınav ya da 7 şınav değil ama dünden daha yakın olduğunu görüyorsun. Sonra da bu anlayışı bu sözü alıp hayatında her yaptığın her başladığın serüvene uyguluyorsun.

İşte P90X dünyası böyle, bu tarz metaforik, bu tarz maneviyatlara bağlı bir dünya. Yani P90X’in gerçekten neden olduğunu görebilirsen eğer zaman içerisinde, o zaman anlayacaksın ki bu program sana vücudu yapmayı değil, vücudu yapabilecek olan kafanın gücünü ve onun düşünce gücünü, onun isteyince neler başartabileceğini sana gösteriyor. Akıl yani zihin bir şeyi başarabileceğine inanıyorsa, onu başarabilir. Bu gerçekten çok doğru birşey. Ve bunu her türlü şeyde hayatınızda yapabilirsiniz. Ben bu program sayesinde bu dünyayı sizlerle paylaşıyorum hiç üşenmeden, sıkılmadan. Çünkü aşık olduğum şeyleri yapıyorum, sevdiğim şeyleri yapıyorum karşılık beklemeden. Siz bu yazıya  belki sadece okuyucu olarak konuk oluyorsunuz fakat ben bu dünyayı, bu duyguları yaşıyorum, bir ömür de yaşamaya ve sizlerle de paylaşmaya niyetliyim.

Bir yelkencinin rüzgar nereden eserse essin yelkeni rüzgara göre ayarlayıp gitmesi esastır. Ama P90X dünyasında bütün kozlar senin elinde; doğru ye, doğru beslen, doğru verilen program takvimine uy, doğru uyu, düzenli bir yaşama gir ve kendi kendine herşeyi yapmayı öğren. Yani ne ekersen onu biçersin. Dış dünyada, harici dünyada bu her zaman böyle değil; birilerinin daha eli var işin içerisinde ve o el sana yardım eliyse gerçekten o şansı çok iyi kullanabilmelisin. Değilse şansını arttırmak için daha çok çalışman gerekiyor. Şansa inanmıyorum ben, ya da şansını insan kendi yaratır. Tıpkı sizin karar verip P90X’e başlamanız gibi. O yüzden “Don’t Stop Running – Koşmayı Bırakma!”. İdeallerinin peşinde koş, onlarla savaş ve o amacına ulaşabilmek için “her gün” o hayalini yaşa. Gözlerini kapattığın zaman kendini o bitiş noktasında gördün ya, o senin hayat resmin işte. O resmi hergün çiz, boya, kafanda kur ve onun için hep savaş. Ne gerekiyorsa yap. Çünkü bu senin hayatın ve sen en iyisine layıksın, en değerlisisin. O yüzden bu tarz maneviyatlarla ve gerçekten yere ne kadar düşersen düş, önemli olan şey yerden ne kadar kalkabildiğindir. Başarısızlık üzülecek birşey değil, belki an itibari ile tamam ama hani küçük başarısızlıklar ard arda tekrar edip sonunda büyük bir başarıyı hazırlarlar ya… O yüzden sen yelkenini rüzgara göre ayarla yoluna devam et.

Bu gördüğünüz fotoğraf, o değişim, benim için çok güzel bir gurur, her aynaya baktığımda gururlanıyorum. Çünkü bir fotoğraf çekilip bir yazı yazmak demek, belki de sizlerden birine ilham kaynağı olmak demek. Var bu dünyada böyle yaşayabilen bi insan, kendiyle %100 mutlu, barışık, sağlıklı… Var, o yüzden “yapabilirsin sen de”yi temsil ediyorum. Bunun elçisiyim ben de ve bunu verebilmek güzel bir şey. Ama bu fotoğraf dediğim gibi yolun sonu değil. Yani o da bir basamak. İdeallerini bırakmaman, her zaman sıkı sıkıya sarılman gerekiyor. O zaman çalışmaya devam, koşmaya devam, yere düşe düşe, başarısız ola ola… Yolun sonunda elbet bir yerlere geleceksin. Ve unutma, sonunda gerçekten ulaşmak istediğin yere ulaşmanın hiç bir kestirme yolu da yoktur.

Bir sürü insan var belki, spor yapan, işte modellik yapan vs. hani çok fotoğraf var, çok vücut görüyorsunuzdur. İşte kimi sete hazırlanır, kimi konsere, kimi şuna buna… Hep geçici sebepler… Ama bu olay geçici değil. O yüzden bu bir “yaşam” yani, P90X’in dünyası adeta bir test. Hayatta yapayalnız kaldığın zaman neleri yapabilmeye vakıfsın, senin yeteneklerin ne, ne yapabiliyorsun, nasıl hayatla birlikte Survivor yapıyorsun!

İşte ben P90X’te bunları öğrendim. P90X dünyamı bunun üzerine kurdum, bu vesileyle blog yazıyorum, bu vesileyle ben yaptığım herşeyde en iyisini yapmak istiyorum. Sadece inanarak. Düşünce gücüyle başlar herşey.

Yap ve dene, her şey senin elinde… Kendine iyi bak çünkü ondan bir tane…

Metehan-Once-Sonra copy

6 Yorum

 1. teoman.T

  Metehann tskler durmak yok yola devam :))

  Cevapla
  • Metehan

   Aynen öyle Teoman abi teşekkürler :)

   Cevapla
 2. Selam Metehan,

  Uzun soluklu değişim güzel gidiyor… Senin de dediğin gibi, değişim hiçbir zaman sadece fizik olarak değil, aslında ondan çok fazlası hepimiz için. Senin de bunun çok genç yaşlarda deneyimlemen çok büyük bir şans.

  Paylaşım için teşekkürler.

  Cevapla
  • Metehan

   Teşekkür ederim Aykut hocam. Aynen öyle Tony amcanında dediği gibi değişikşik her zaman güzeldir :)

   Cevapla
 3. musess

  teşekkürler yazı için metehan :)

  Cevapla
  • Metehan

   Ben teşekkür ederim okuyup beğendiğiniz için :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız