Ayakkabılı mı, Ayakkabısız mı?

Bizlere çok sık sorulan sorulardan biri de, P90X’i spor ayakkabı ile mi, yoksa çorapla mı, ya da çıplak ayakla mı yapmalı? İşte bu yazıda bunun cevabını bulacaksınız.

Bu sorunun cevabı aslında %100 öyle ya da böyle olmalı değildir. Tüm egzersizleri ayakkabısız, ya da ayakkabılı şekilde de yapabilirsiniz (siz yeter ki yapın :-) Ama daha doğrusu ve profesyonelcesini bilmek isterseniz, bu konuya biraz daha detaylı yaklaşacağız.

İlk olarak, P90X’te egzersizlerin temel olarak Ağırlık Antrenmanı ve Kardiyo olarak ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Program Takvimleri genellikle haftanın 3 günü Ağırlık Antrenmanı, 3 günü Cardio olacak şekilde dizayn edilir (1 günü de komple tatildir). Burada sadece Yoga’yı farklı bir kategoriye koyabiliriz ki, buna aşağıda değineceğiz. İşte egzersiz DVD’lerine göre “ayakkabılı mı – ayakkabısız mı” sorusunun cevapları:

1 – 3 – 5 – 9 ve 10 no’lu DVD’ler: Bu DVD’ler P90X’teki Ağırlık Antrenmanı egzersizlerini oluşturur. Burada, ayakkabılı mı ayakkabısız mı yapacağınız tamamen size kalmış; çünkü işin doğrusu ayaklarınız bu egzersizlerde fazla da yerden kesilmeyecek. Sadece 5 no’lu Bacaklar & Sırt egzersizini diğerlerinden biraz ayırabiliriz, ki burada özellikle bacakları ilgilendirecek egzersizlerde ve bazı hareketlerde (Wall Squat ve Single-Leg Wall Squat gibi) kaydırmaz bir spor ayakkabı giyiyor olmanız faydalı olacaktır.

2 no’lu DVD – Plyometrics: Plyometrics DVD’si bizim, uygun bir spor ayakkabı giymenizi tavsiye ettiğimiz 1 numaralı egzersizdir. Adı üzerinde Zıplama Antrenmanı, ayaklarınızı fazlasıyla yerden keseceğiniz bir egzersiz ve uygun bir spor ayakkabı, eklemlerinizde oluşabilecek haddinden fazla darbeleri absorbe etmede faydalı olacaktır.

4 no’lu DVD – Yoga-X: Yoga DVD’si, ayakkabılı mı ayakkabısız mı sorusuna, üçüncü bir şıkkı getirir. O da yalın ayak! Yoga Matı ya da başka kaymaz bir zemin üzerinde, çıplak ayak ile yapacağınız bir Yoga, kaydırmazlık ve denge açısından daha uygun olacak ve Yoga’nızı genel olarak daha konforlu kılacaktır.

6 – 8 ve 11 no’lu DVD’ler: Yine ayakkabı mı ayakkabısız mı seçimi size kalmıştır. Ama genel olarak kardiyo egzersizi sayılan Kenpo, Merkez Sinerjik ve Kardiyo-X’te seçimin %51 ile uygun bir spor ayakkabıdan yana olduğunu söyleyebiliriz.

7 no’lu DVD – X-Stretch: P90X’te Yoga’nın kolay bir versiyonu sayabileceğimiz Esneme-X DVD’sinde, tercihiniz yine çıplak ayaktan yana olabilir.

12 no’lu DVD – Karın Parçalayıcı: Son olarak, bu maddedeki ipucu oldukça işinize yarayabilir. Sadece 15 dakikadan ibaret gibi gözükse de Karın Parçalayıcı, özellikle programın başlarında en çok zorlanılan egzersizlerdendir. Ve aslında ayaklarınızdaki bir spor ayakkabının ağırlığının eksikliği bile hareketleri kolaylaştırarak, performansınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu yüzden Ab Ripper X için tavsiyemiz; sadece çorap ile yapmak.

15 Yorum

 1. Toy

  Odamda halının üstüne kalınca bir yorgan sererek çıplak ayakla yapıyorum p90x’i.Bende sadece Plyometrics’te ayakkabı giyiyorum.

  Cevapla
 2. Hocam size zahmet benım maılıme cevap verırsenız sevınırım.

  Cevapla
 3. umtku

  Ben depresyona girerken bile ayakkabıları çıkarmıyorum :) P90x yaparken mi çıkaracağım:)

  Cevapla
 4. UgurDUZLA

  Konu ile alakası yok ama belki aranızda okumayanlar vardır, Men’s Health Dergisi’ nin sitesinde bugün çıkan P90X yazısı

  http://www.menshealth.com.tr/en-etkili-antrenman-sistemi/#.VGDCAcnElQU

  Cevapla
  • Toy

   Sizin paylaşımınız üzerine bende okudum yazıyı.P90X açısından gayet bilgilendirici bir yazı.Umarım Türkiye’de daha büyük bir kitleye ulaşırız.

   Cevapla
 5. Ab ripper x in son hareketinde çıkarıyorum ayakkabıyı:D oda sona geldiğimden:DD

  Cevapla
 6. umtku

  Ayakkabı ile daha iyi oluyor..

  Cevapla
 7. Erkan

  Hali ustunde ayakkabi kullanirsaniz camurda yurumekten farki kalmaz yorar. Ve haliya takilip bileginizi sakatlayabilirsiniz.

  Cevapla
 8. musess

  başlarda ayakkabı ile yaptım sonra baktım sıkılıyorum antrenman öncesi ayakkabı giy çıkar …attım ayakkabıları çorap çıplak ayak artık nasıl denk geliyorsa ama zıplama antrenmanın da çok sağlıklı olmayabilir tabi ayakkabısız

  Cevapla
  • sehla

   Mrb Musess .
   Mezuniyet resimlerini bekliyorum dört gözle :)

   Cevapla
   • musess

    Bir aksilik olmazsa Program Bugün yoga ile bitiyor inşallah şampanya patlatıcam sehla :-)

    Cevapla
 9. bir süre sonra sıkıntı olabiliyor ant zaten extrem belli bir süre sonra o ayakkabılar ayagına agırlık yapıyor gıbı hıssedıyorsun ozelıkle core sy bitişde superman de çıplak ayak candır:D ayrıca yoga için yoga çorapları felan var geneldde kadınlara yönelik onlar hem kaymayı engelliyor hemde rahat oluyor

  Cevapla
 10. icten

  Hocam,
  Harika bir konu. Bence kesinlikle ayakkabı önemli. Hafif, terletmeyen ve rahat bir ayakkabı olmalı.

  Cevapla
 11. Sormak hiç aklıma gelmedi ama aslında benim de merak ettiğim bir konuydu, şimdi çok yardımcı olacak.

  Özellikle de Plyometrics’i ayakkabı ve Ab Ripper X’i ayakkabısız denemek.

  Cevapla
  • İşinize yaradıysa ne mutlu :-) Küçük detaylar büyük farklar yaratır…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız