Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 11/07/2016 – Saat: 21:42

Konu:  5. Hafta

Email: 

Hocam Merhaba,

Uzun bir aradan sonra :-) geçen hafta Recovery Haftası'nı bitirdim. 4. Hafta olduğundan hafif bir programdı. Bugün ise ağır programın ilk günündeydim, yine sanki ilk günkü gibi zorlandım, bu kadarını beklemiyordum. Özellikle şınav setleri beni bayağı yordu, sonlara doğru bitireceğimden bile şüphe ettim, hareketler tam çıkmadı. Özellikle tek kolla şınavda, destekli versiyonuyla bile bir tane yapamadım, ne kadar zorladıysam düşecek gibi oldum. Nasıl yaparız Hocam, ben bu hareketi arttırabileceğimi sanmıyorum çünkü çok denedim. En dinç halimle bile yapamadım o tek kolla şınavı. 

Ayrıca bu Karın Parçalayıcı egzersizi farkettim de hep ağır bir programdan sonra Hocam, neden böyle sebebini öğrenebilir miyim? Çünkü zaten karın hareketleri bayağı zor, bir de ağır programdan sonra olunca işin içinden çıkılmıyor. 

Şimdilik sorlarım bu kadar Hocam, cevabınız için şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar.

Ve Cevabı…

Tarih: 11/07/2016 – Saat: 22:54

Konu: Re: 5. Hafta

Email: 

Merhabalar İsmail Emre,

Tabii ki, tüm sorularına yardımcı olayım.

İlk olarak, Recovery Haftası’ndan sonra zorlanmanız çok normal. Zaten programın esprisi bu. Muscle Confusion dediğimiz Kas Şaşırtması prensibi var. Yani program tekdüze gitmez, kolaylaşıp zorlaşıp kasları bir anlamda şaşırtır. Yani 5. haftanın başında ilk günkü gibi zorlanmanda olağan dışı bir durum yok, aksine programın dizaynı zaten bu şekilde. (Kaldı ki Hybrid programında bu hafta hem P90X hem de Insanity’nin daha önce yapmadığın yepyeni egzersizleri ile tanışacaksın).

Tek elle şınava gelince… Zaten kendisi programın en zor hareketlerinen birisidir. Sitede “P90X’in En Zor 10 Hareketi” diye bir yazı dizisi vardı, orada 10’dan geriye sayarken, zirveye en yakınlardan 3 numarada yer alıyor olacak (P90X’in En Zor Hareketleri – 3 Numara). Yani o harekette de özellikle ilk denemede zorlanmak çok ama çok normal. Onda da hareketi modifiye edebilirsiniz. Yani ayaklarınızın üzerinde değil de, dizlerinizi kırarak denediğinizde, kollarınıza binen ağırlık azalacak ve hareket daha yapılabilir olacaktır.

Son soruya gelince, P90X’te Karın Parçalayıcı egzersizi, “Kardiyo”lardan sonra değil de Ağırlık Antrenmanları’ndan sonra gelir. Bunun amacı, zaten yağ yakıcı bir kardiyo egzersizi sayılabilecek Ab Ripper X’i başka bir kardiyo ile değil, ağırlık antrenmanları ile birleştirip, bir bakıma kardiyoları her güne yaymaktır. Sebebi bu :-) Ama yapabileceğiniz, programdaki Karın Parçalayıcı’ları ana egzersizin hemen üzerine değil de, aynı günün başka bir zamanına alabilirsiniz (Karın Parçalayıcı egzersizi 1-3-5-9 ve 10 no’lu DVD’lerin ardından zaten otomatik başlıyor olmasına rağmen, setinizinde ayrıca tek başına 12 no’lu DVD olarak yer almasının sebebi de budur. Diğerlerini ileri sarmak zorunda kalmadan, tek başına koyup yapabilmeniz için). Birini sabah, diğerini akşam yapmak gibi. Zaten toplam sadece 15-16 dakika sürdüğünden problem olmayacaktır. Bu şekilde dinlenmiş bir vücuda, Karın Parçalayıcı’daki performansınız ciddi derecede artacaktır.

Umarım cevaplarımla yardıcı olabilmişimdir :-)

Not: Bu arada 5. haftaya geçmiş olmanız çok güzel. Genellikle 4. haftadan 5. haftaya geçiş, en kritik dönem kabul edilir ve orayı aşıp devam ettiğinizde, %100 sonuçlar çok iyi gelecektir. Tekrar başarılar.

Aykut

2 Yorum

  1. Aykut Hocam, başkalarını bilmiyorum da bu “Günün Email’i” serisi benim sitede en merakla takip ettiğim yazı serisi. Bayağıdır da özlemiştim, çok güzel oldu. Bu soruların neredeyse aynıları benim de aklımı kurcalıyordu. Size gelen sorulara bu denli ayrıntılı ve güzel cevap vermeniz sizin kalitenizi ve alınan sonuçların sebebini bir kez daha ortaya koyuyor. İyi ki varsınız, teşekkürler.

    Cevapla
    • Ben teşekkür ederim. Bu da benim bugün aldığım en müthiş yorum oldu :-)

      Cevapla

Yorum Paylaşınız