Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 13/10/2014 – Saat: 11:26

Konu: Yoga

Email:

Aykut Hocam Mrb

Alışana kadar sanırım sık sık sorum olacak şimdiden kusuruma bakmayın lütfen.

Benim dün yoga günümdü ama acayip yoğundum ve yapmaya fırsatım olmadı. Bugün iki cd yi birden mi yapayım yoksa sadece 5. günü mü?

Her yerim ağrıyor zaten :)

Ne derseniz o artık hocam :)

Ve Cevabı…

Tarih: 13/10/2014 – Saat: 12:06

Konu: Re: Yoga

Email: Merhabalar XXXXX Hanım,

Rica ederim :-) Her zaman sorularınızı sorabilirsiniz, bunun için varız. Öncelikle ilk 3 günün sonunda vücudunuzda (bizim tatlı tabir ettiğimiz) kas ağrıları olması çok normal. Önceki 3 gün boyunca hemen hemen farklı kas gruplarınız çalıştırıldı (göğüs – sırt – bacak – karın – omuz – kollar… geriye birşey kalmadı zaten :) ve kaslarınız belki uzun süredir olmadığı şekilde uyarıldı. Tabii ki başlangıçtaki bu kas ağrısı, programın da işe yarayacağına delalet.

Şimdi gelelim sorunuza; Yoga’nın P90X programında çok kilit rolü vardır. İlk 3 günden hemen sonra, tam da zamanında gelmesinin bir sebebi var. Yoga-X, kendisi de kolay bir egzersiz olmamakla birlikte, kaslarınızı esnetecek, adeta boylarını uzatacaktır ve bittiğinde mevcut ağrılarınızı bir şekilde azaldığını bariz bir şekilde göreceksiniz.

Dolayısıyla tavsiyem, 5. gününüze geçmeden, takvim sıralamanızdaki gibi önce Yoga’yı yapmanızdır. Sıradaki gününüzde 2’sini birden çıkararak, takvimi yakalayabiliyorsanız ne ala, ama programı bir gün kaydırmanızın da hiçbir sakıncası yoktur.

Kaçırılan egzersizlerden sonra ne yapılabileceği konusunda “Eyvah, bugün yapamadım, peki ne olacak?” yazısı, faydalı olacaktır.

 

9 Yorum

 1. umtku

  İtiraf edeyim ilk turum da bende yoganın sonunu hiç görmedim :) ama 2. Turda hepsini yapıyorum gayet güzel oluyor :)

  Cevapla
 2. sehla

  Mrb Aykut hocam ,

  Dediğiniz gibi yoga yı yaptım. Yani umarım yapabilmişimdir. (Kafa üstü düşmemi saymazsak tabi:) 90 dakikanın en az 75 dakikasında beraber yapmaya çalıstım. 5.cd yi de yapacaktım ama en son ommmm lardan sonra yerde uyuyakalmişim. Gerçekten ağrılarım azaldı , ve yoga düsündüğüm kadar zor değildi. Bacak arasından kolu geçirip arkadan elimi tutma hareketlerini yapamazdım zaten :)
  Çok keyifliydi özellikte 2. günkü kabustan sonra ..

  Cevapla
 3. Her yerde söylediğim şey ilk 1 ay ağlayarak yoga yaptım sonraki dönemlerde ise favori egzersizim oldu . hatta bugün sadece rahatlamak için program takvimimde olmamasına rağmen 2 saatlik öğle aramda yoga yaptım. :))

  Cevapla
 4. Erkan

  Yapabilen yapsın, ama %50 si yoga dır yorumu biraz fazla abartı. Kalan 6 gün yaptığım antrenmana haksızlık olur bu. Yoga yogadır fazla anlam yüklememek lazım.

  Cevapla
 5. musess

  Dün bende kenpox ile 9 cd yi birleştirdim bugün de plyo ile 10 cd yi birleştireyim takvimde gün olarak geri kalmayayım dedim ama çok ağır geldi şuan hiç ikisini birlikte yapabilecek gibi hissetmiyorum omuzlarım ağrıyor zaten :-) bu yoga ağrıları alıyor müthiş kendimi yogaya zor atıyorum ve sanki bütün eklem ve kemiklerim bayram ediyorlar,kendimi bir buçuk saat katlayıp tekrar açtıkça hareketler ile birlikte her şeyim yerli yerine oturuyor ne ağrı kalıyor ne sızı….gelsede şu ağrılar geçse artık her hafta yoga olmasa . 60 li günleri göremezdim kaskatı olurdum iyiki var

  Cevapla
  • İşte böyle yorumlara ihtiyacımız var :-)

   Cevapla
 6. icten

  Yoga ilk başlarda insana kabus gibi gelse de, kendinizdeki ilerlemeyi hissettikçe en sevdiğiniz antrenman olmaya başlıyor.

  Cevapla
 7. Erkan

  Valla yeri gelmişken itiraf edeyim sadece bir kez 15 dakika yapmaya yeltendim. yaptım demiyorum, sadece yeltendim. O gün bugündür yoga-x i hep görmezden geldim. Birincisi çok uzun ve sürekli aynı hareketler olunca, üstüne bir de yapamayınca motivasyon falan bırakmıyor insanda. yok mu bunun kısası diye daha önce sorulmuştu, 45 dakikalık kısa bir versiyonu gelecekti ama gelemedi. Yapana çok büyük saygım var, ama ben yapamıyorum ve yapmayı da düşünmüyorum. Ha siz bana bakmayın, yapın, uğraşın ama valla çok sıkıcı :-)

  Cevapla
  • Gerek benim yabancı forumlarda araştırdığım, gerekse Aykut Hoca’nın sorduğumda bana teyid ettiği, Yoga’sız bir P90X’in sonuçlarının %50 oranına kadar eksik kalacağı yönünde. Eee şimdi ben bu kadar çalışmayı %50 eksik sonuç almak için yapmıyorum. Yani, sonunda istenen sonuçlar gelmemişse, mutlaka bir sebebi vardır.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız