Yalancı Tartı!

Bugün yine bir Pazartesi… Ve yine yeni pekçok kişinin egzersize/diyete başlama tarihi… Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz, genellikle ilk yapılan şey, önce bir tartılmaktır. Yanlış anlaşılmasın, özellikle kadınlar tartılmaya bayyyılır!!! 500 gramlık bir azalma görülürse havalara uçulur. Peki bu tartı neyi bilir? Sadece ve sadece o saniye içerisinde, dünya üzerinde sahip olduğunuz ağırlığı. Peki neyi bilmez? İşte asıl soru(n) burada…

Standart tartılar, hatta standart olmayıp her bir şeyi bilebileceğini iddia eden tartılar da, neleri bilmez? Ne kadar kas kazandığınızı, vücudunuzun ne kadar su tuttuğunu, bir gece önce sodyumu (tuzu) fazla kaçırıp kaçırmadığınızı, karbonhidrat rezervlerinizi, sindirim durumunuzu, ayın hangi özel gününde olduğunuzu, herhangi bir hava değişiminde olup olmadığınızı… liste uzar gider… Yani sevgili tartınız, sadece ve sadece tek bir şeyi bilir, pek çok şeyi bilmez.

Peki “yalancı tartı”nın en büyük oyunu (tehlikesi) nerede? Canınızı dişinize takmışsınız, egzersizinizi yapmışsınız, terinizi akıtmışsınız, heyecanla o tartınıza çıkıyorsunuz; o da ne?! Eğer kazara o tartınız size bir önceki günden 400 gram ağır olduğunuzu gösteriyorsa, eyvah! Ne moral kaldı, ne birşey… Gel de ertesi gün aynı performansı göster.

“Olmuyor, olmayacak, demek ki ben buyum,

Açayıp Bir Kadın Bir Erkek’i, yiyeyim bir Magnum” demek şimdi çok kolay!

Eyyy okuyucu… Bu tuzağa düşme. Yalancı tartıya hemen inanma. Tamam, onsuz yapamıyorsan yine tartıl, ama haftada 1’den daha sık tartılma. Evinde, sana daha doğru bilgiler verecek başka şeyler de var, farkına var. Mezura, ayna, eski kotlar, değişimi fark edecek eş-dostlar…

Merak etme; tek başına yediğin koca bir pizza da, yaptığın 1 saatlik egzersiz de karşılıksız değil. Hangisini seçersen, karşılığını göreceksin. Bunu sana hemen belki tartıcığın göstermeyecek ama sonunda emin ol %100 göreceksin. Kimsenin seni yolundan döndürmemesi dileğiyle…

Yağ Oranları

7 Yorum

 1. Erkan

  Antrenmandan sonra hiç antrenman öncesine göre eksik çıkmadım. bir kaç kez denedim ama hep yüksek çıktım. Sebebi de antrenman sırasında 1.5 litre su içmem. Antrenman bittikten sonra da bir bardak kesin yuvarlarım. sonra tartıya çıkınca fazla çıkıyorum :) sanırım antrenmanda 2 litre falan ter atamıyor insan.

  Cevapla
  • UgurDUZLA

   Ben her antrenmanda en az 1kg veririm bu gidişle eriyeceğim :)

   Cevapla
 2. UgurDUZLA

  Çok doğru tespit Hocam, geçtiğimiz 7 ay boyunca sadece pazar sabahları kahvaltı yapmadan ve ayıptır söylemesi lavabo ihtiyacımı giderip tartıldım ve tartı ile aramı iyi tuttum yapılan farklı yönde bir hata ise spor öncesi tartılıp spor sonrası tartıldıktan sonra terleme ile atılan su sayesinde insanların “vay be 1 kg vermişim” demeleri tamam insanları olumlu yönde motive ediyor ama ben çok tanıyorum dün 1kg bugün 800 gr verdim yarınlık ekstradan bir kaçamak daha yapabilirim diye düşünmelerine neden oluyor.

  Cevapla
  • musess

   Ben spordan sonra daha ağır çıkıyorum mesela kendindüşüncem saçlarımın terden ıslanmasının tartıya yansıması :-)

   Cevapla
   • UgurDUZLA

    Doğrudur şaçınızda ve kıyafetlerinizde birikmesi kesinlikle etkendir

    Cevapla
 3. Erkan

  Hassas tartı alırken dikkat edilecek en önemli husus çok hassasını almamak. Tartıldığınızda fazla çıkınca, kızıyorsunuz, yanlış tartıyor bu diyorsunuz alınıyor alet :-)

  Çok hassas olanını almayın.

  Cevapla
 4. icten

  Kafama sağlam bir taş yedim sanki…
  Çok doğru bir tespit hocam, biz kadınlar tartılmadan duramıyoruz, ve tartılma işini de özellikle sabahları aç karnına yapıyoruz.
  Bu site ile tanışmadan önce kas yağdan daha ağırdır ve kas kütlesi kazandıkça görünümüm fitleşir ama kilom artar denklemini hiç bilmediğimden “spor bana yaramıyor” diyerek spor yapmaktan vazgeçiyordum.

  Şimdi tartının aldatmacasına kanmasam da her sabah tartılmaktan kendimi alı koyamıyorum, hayır fazla kg görünce spor yapmaktan vaz geçmiyorum artık, ama akşam yemeklerin porsiyonunu hemen azaltıyorum.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız