Eyvah! Bugün Yapamadım, Peki Ne Olacak?

Programınıza başladınız, oldukça motivesiniz, herşey de tıkırında… taa ki bir gün bir şey oldu ve o günkü egzersizinizi yapamadınız! Peki şimdi ne olacak?!

Öncelikle bu durum, yani programın bir gününde bir sebepten dolayı egzersizinizi yapamayacak olmak, çooook olağan bir durum. Diyelim sabah erken yapamıyorsunuz, akşama bıraktınız, tam başlamayı düşünüyorsunuz… Pat! Çatkapı bir misafir. Eee tabii, “durun da ben yan odada bi P90X’imi yapayım da geleyim” olmaz!

İşte bu ve bunun gibi milyonlarca sebepten, o günkü egzersizinizi atlamak zorunda kalmanız son derece normal. Her zaman söylediğimiz gibi P90X bir sprint koşusu değil, bir maraton. Ve sizlerin de Usain Bolt ya da biyonik insan olmanız beklenmiyor, herkesin yoğun bir hayatı var.

Peki bu durumda ne yapılabilir? İşte bu durumda yapılabileceklerin 3 farklı senaryosu var:

1. Yöntem

Panik yok! Sadece ertesi gün kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Örneğin, haftanızın 2. gününde yaptığınız Plyometrics’i (Zıplama Antrenmanı) yapamadınız, ertesi gün kaldığınız yerden, yani Plyometrics’ten devam edebilirsiniz.

Artısı: Bu şekilde programın sıralamasını bozmamış olursunuz ve egzersizler takviminizdeki sıralama ile ilerler.

Eksisi: Eğer alışık olduğunuz egzersiz günleriniz var ise (örneğin Pazartesi’leri Göğüs & Sırt, Cuma’ları Kenpo X yapmak gibi…), bu yöntemde günleriniz birer kaymış olacaktır. Ve diğer bir dezavantajı da P90X’i final bitiriş gününüz, atladığınız gün kadar ileri ertelenmiş olacaktır.

2. Yöntem:

Bu ikinci yöntem, yukarıdaki ilk yöntemin 2 olumsuz yönünü de ortadan kaldırıyor. Bu yöntemde, atladığınız günü “Dinlenme – Off” gününüz sayıp, ertesi gün yine kaldığınız yerden devam ederek, haftanın normal son dinlenme günününü atlayarak, yeni haftaya devam ediyorsunuz.

Artısı: Bu şekilde, devam eden haftalarda egzersizleriniz alışık olduğunuz günlerde kalacak ve programı bitiriş tarihiniz de uzamamış olacaktır.

Eksisi: Tek eksi yönü, atlamak zorunda kaldığınız güne göre, “off” günü vermeden aralıksız 13 güne kadar egzersiz yapmanız gerekebilir.

3. Yöntem:

Bu yöntem diğer ikisine göre biraz daha zorlu. Bu yöntemde, atlamak zorunda kaldığınız egzersizi hemen ertesi gün diğer sıradaki egzersiz ile aynı gün içerisinde yapıyorsunuz. Yine örneğin, Plyometrics’inizi kaçırdınız, ertesi gün Plyometrics ve Omuz & Kollar’ı aynı günde yapıyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken, herhangi 2 P90X egzersizi hemen ardarda yapmanız zor olacağı için, birini sabah birini akşam yapacak şekilde günün 2 farklı zamanına bölmeniz.

Artısı: Bu yöntemde ne programınızın sıralaması değişir ne de final bitiriş tarihiniz. Ve haftanızın 7. gününde yine bir “Dinlenme – Recovery” gününüz olacaktır.

Eksisi: Bu yöntemde aynı günde 2 (ekstrem) DVD yapmış olursunuz, ki oldukça yorucu olacaktır. Ama aynı zamanda programa devam etmedeki motivasyonunuzu göstermek adına büyük bir meydan okuma olacaktır.

Sonuç…

Sonuç olarak, en yukarıda bahsettiğimiz gibi, 90 günlük bir maratonda, atlamak zorunda kalacağınız günlerin olması çok ama çok normal. Böyle bir durumda “Eyvah, şimdi herşey gitti mi?!” demek yerine, yukarıdaki 3 yöntemden birini uygulayarak, hiçbir kaybınız olmadan yolunuza devam edebilirsiniz. Başarılar…

3 Yorum

 1. Ben de aynı durumu yaşadım.. Neyse telafisi mümkünmüş😍

  Cevapla
 2. Benım de merak ettiğim bir konuydu, cevabını almış oldum teşekkürler. Peki 1-2 gün değil de bayramda bir hafta ara vermek zorunda kalırsam ne yapabiliriz?

  Cevapla
  • 1 haftalık bir aranın ardından da, kaldığınız haftayı en başından almanız uygun olacaktır. İyi tatiller :)

   Cevapla

Yorum Paylaşınız