Fark Yaratacak İpuçları – 1

Her zaman söylediğimiz gibi, P90X dünyanın en kolay egzersiz programı değil belki ama muhtemelen en iyi ve hızlı sonuç verenlerinden. Bu güne kadar destek verdiğimiz 1,5 Milyon’u aşkın takipçiden programı uygulayıp da sonuç almayan henüz yok. Ama büyük heveslerle başlayıp yarım bırakanlar da var maalesef.

İşte bu serüvende, hep ilk günkü motivasyon ile devam edip, en iyi sonuçları almak için bazı ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Günlük hayatınızda yapacağınız bir kaç “küçük” değişiklik, sonunda “büyük” değişiklikleri beraberinde getirecektir. İşte fark yaratacak ipuçları…

1) Evdeki sağlıksız atıştırmalıklardan kurtulun. 

Belki yıllar boyu sürdürdüğünüz sağlıksız beslenme ve abur-cubur alışkanlıklarınızı şimdi değiştirmeye çalışmak zaten zorken, bir de mutfağınız bu tür yiyeceklerle tıka basa doluyken 10 kat daha zor olacaktır. O yüzden midenizi temizlemeye, önce mutfağınızı temizlemekten başlayın.

2) Baskülü bir süreliğine unutun.

Fazla kiloları ile başları dertte olan insanlar genellikle gelişimlerini izlemek için basküle başvururlar. Ama sorun şu ki, baskül her zaman (hatta çoğu zaman) doğru söylemez! Bu yüzden baskül yerine, kendinize ölçü birimi olarak, ayna, fotoğraf makinesi, hatta size önceden dar gelen bir pantolon kullanmanız daha faydalı olacaktır. Fazla ayrıntıya girmeden “1 Kilo Yağ mı, 1 Kilo Kas mı Ağır?” yazını okumanızı tavsiye ederim.

3) İnternette okuduğunuz her şeye inanmayın.

İnternet çağımızın icadı ve inanılmaz bir bilgi hazinesi. Ama konu fitness olduğunda, doğru gibi duran ama %100 yanlış bilgilerle karşılaşmak da mümkün. Tabii asıl amacı sizi yağlarınızdan değil, cebinizdeki paradan kurtarmak olan bazı şarlatanlarla karılaşmak da (zayıflama hapları, yağ yakıcı kremler, işe yaramayacak aletler vs.). Bu yüzden internette araştırma yaparken her zaman biraz “şüpheci” olun, kanıt arayın. Örneğin P90X ile ilgili bilgi ararken, sadece “duyanların” değil, “yapanların” görüşlerine öncelik verin.

4) Egzersiz ve Yemek günlüğü tutun.

Bu yöntemin de motivasyon, devamlılık ve tabii sonuçlar üzerindeki etkisi %100’dür. P90X Ağırlık Antrenmanı günlerinde, yaptığınız tekrarları ve kullandığınız ağırlıkları not tutabileceğiniz Egzersiz Kayıt Formları, ne yaptığınızı bilmek, bir sonraki hafta onu geçmeyi hedeflemek ve 90 günün sonunda ne kadar gelişim kaydettiğinizi görmek açısından çok kullanışlıdır (eğer hala Egzersiz Kayıt Formları’nı kullanmıyorsanız info@p90xtr.com adresine mail atarak formları temin edebilirsiniz).

Yine aynı şekilde, bir süreliğine her yediğinizi bir deftere not etmeniz de, sizi yanlış yeme-içme alışkanlığından kurtulmanıza ve doğru seçimler yapmanıza çok yardımcı olacaktır.

5) Arkadaşlarınızı ve ailenizi de bu işe bulaştırın!

Küçükken aileniz her zaman “kötü arkadaşlar edinme evladım” demedi mi?! O zaman sizinle benzer hedefleri olan arkadaşlar edinin. Sizinle benzer hedefleri olan insanların çevrenizde bulunması (real ya da sanal olabilir), yarım bırakma ihtimalinizi düşürerek sizi sonuçlara daha yaklaştıracaktır. Örneğin P90X-Türkiye sitesinde Blog paylaşanların ya da aktif olanların, başarı oranlarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Motivasyonun, en az egzersizler ve beslenme kadar önemli olduğunu da hatırlayın.

5 Yorum

 1. VERDİĞİN BİLGİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM :):):):)

  Cevapla
 2. Arkadaşlar benim bir sorum olacak biraz garip ama Soğuk ortamda spor yapınca terlemiyorum bu yaktığım kaloriyi düşürür mü ?

  Cevapla
  • Ramadan

   Aksine soğuk havada daha fazla kalori yakılıyormuş.
   Alıntı:

   Askeri personelin enerji ihtiyaçları üzerine yapılan bir çalışmada araştırmacılar 501 kadın ve erkeğin değişik koşullar altında antrenman yaparken enerji taleplerini değerlendirdi. Araştırmacılar Ilıman koşullara kıyasla toplam enerji harcamasının sıcak havadan etkilenmediğini ama soğuk havada daha yüksek olduğunu buldular. Başka bir ifadeyle askeri personel fiziksel aktivite yaparken soğuk havalarda sıcak havalardakine oranla daha fazla kalori harcıyordu.Medicine and Science in sports and exercise 2 de yayınlanan bir başka araştırmada soğuk bir ortamda egzersiz yapılırken tüketilen yağ miktarına bakıldı. Şort , t-short ve hafif eldivenler giymiş denekler -10 ve +22 celsius derece sıcaklıklarda her ikisinde de çalışma yoğunluğunun tam olarak aynı olduğu 60 dakikalık sürekli egzersiz aktivitesinde bulundular. Sonuçlar egzersiz esnasında kümülatif toplam enerji harcamasının %13 fazla olduğunu ve kümülatif yağ harcamasının soğuk ortamda %35 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. insanların düşündüklerinin aksine soğuk havada egzersiz yapmak sıcak havadakinden daha fazla kalori yakıyor.

   Cevapla
 3. harun

  Hocam öncelikle öğretmenler gününüz kutlu olsun :) Bir eklemede ben yapmak istiyorum eğer uygun olursa.Türk insanı para verdiği şeyi sonuna kadar kullanmak ister.Bu yüzden bence p90x e veya başka bir spora başlarken protein tozu almakta programı yarım bırakmamada etkilidir diye düşünüyorum.Sonuçta o toz spor yapılmadan içilince yağ yapacak,ama spordan sonra içilirse kaslara etkisi olacak.Para verdim bari kullanayım mantıgıyla hareket eden çok toplumda :)

  Cevapla
  • maLibu

   Defalarca söylendi protein tozuna gerek yok diye ama kullanabilirsin de tabii..Ama sonuçları bu şekilde etkili olan ekstrem bir programa sırf protein tozu para verdim bitsin diye yapman bana çok doğru ve motive edici gelmedi..p90x hayatınızı ve sizi tamamen değiştirecek dedikleri şey başta böyle düşünenlerin zamanla farklı düşünmesini sağlayacaktır

   Cevapla

Yorum Paylaşınız