Dışarıda Yemek Yerken Korkmayın!

Çoğu kimsenin P90X’lerini ya da egzersiz rutinlerini sekteye uğratma bahanelerinden biri de, dışarıda yemek zorunda kalınan bir iki sağlıksız yemek gününün ardından, demoralize olarak, egzersizler de dahil her şeyin bir anda tepetaklak olmasıdır.

Oysa ki, dışarıda yemek yerken ya da dışarıdan yemek sipariş ederken, sağlıklı seçimler yapmak sizin elinizdedir. Dışarıda yemek zorunda kalırken de sağlıklı seçimler yapabildiğinizi kendinize (ve çevrenizdekilere) göstererek, demoralize olmak bir yana, daha da motive bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

Öncelikle unutmamalısınız ki, müşteri sizsiniz! Ne istediğinizi belirtirseniz, pek çok restoran size istediğiniz şeyleri sunacaktır. Mesela haftasonu birlikte dışarı çıktığınız 6 küsür arkadaşınız pizza yemek istediğinde, siz “yok ben salata yiyeceğim” deyip, oyunbozanlık yapmak zorunda değilsiniz. Artık tüm modern pizza zincirleri bile, kepek unundan yapılmış, içinde sosis-sucuk gibi işlenmiş etler değil sadece sebzeler olan ve kalorisi hemen yanınızdaki arkadaşınızın yediğinin neredeyse 4’te 1’i olan “pizza” seçenekleri sunmakta. Sonuçta oyunbozanlık yapmayıp, yine arkadaşlarınızla pizza yemiş oluyorsunuz, ama sağlıklı beslenmenizi ve egzersiz programınızı sekteye uğratmadan. (Biliyorum çünkü, bu yukarıdaki senaryo tarafımdan birebir yaşanmıştır – yer: Pizza Hut)

Bunun dışında gittiğiniz hemen her restoranda, sadece garsonunuzla konuşarak bazı faydalı değişiklikler yapmak mümkün. Soru sormaktan çekinmeyin, örneğin:

– Yemekle beraber tereyağı yerine zeytinyağı servisi mümkün mü?

– Yemek pişirilirken daha az yağ kullanılması mümkün mü?

– Eti (ya da mesela İskender’i) sossuz ve tereyağsız alabilir miyim?

– Salata sosunun ayrıca servisi yapılabilir mi?

– Beyaz ekmek yerine esmer ekmek alabilir miyim?

Gördüğünüz gibi, yapabileceğiniz bazı “küçük” ayarlamalar, beraberinde “büyük” sonuçlar getirecektir. Böylelikle, programınızın en az egzersizler kadar önemli parçası olan beslenme bölümünde, dışarıda yemek zorunda kaldığınız zamanlarda bile, devamlılığınızdan ve motivasyonunuzdan birşey kaybetmemiş olursunuz. Bunu başarabildiğinizde, 90 günün sonunda kaybedeceğiniz tek şey ise, istemediğiniz yağlarınız olacaktır.

7 Yorum

 1. faruk1453

  benim soruma cevap vermediniz Aykut hocam.

  Cevapla
 2. Pınar BAYTAR

  hocam zaten artık çoğu yer diyet seçenekleri sunuyor :) sormaktan kaçınmayın sorun illaki çözüm vardır hiç mi birşey bualamadınız salata ve 1 dilim kepek ekmek yiğin :D

  Cevapla
 3. BBatuhan

  Teşekkürler hocam :D

  Cevapla
 4. BBatuhan

  Aykut hocam mailime cevap verebilir misiniz

  Cevapla
  • Merhaba,

   Eğer Batuhan’ları karıştırmadıysam, Protein ile ilgili sorunu şimdi cevapladım.

   Cevapla
 5. Ramadan

  Hocam ben de dışarda değil de okulda yaptım bunu, evden getirdiğim yiyecekler bozulmuştu. Aç kalmak ta sağlıklı beslenmeye ters düşer. Kantindeki abiden rica ettim biraz da samimiyim adamla, yağsız tuzsuz bir salata yapmasını istedim şerefin var dedi para da almadı ve ben de beslenmemi bozmamış oldum :)

  Cevapla
 6. hlevents

  Hocam tesadüfün bu kadarına ne denir bilmiyorum. Dün yaşadım benzer bir durumu. Söylemesi ayıp ” yine de söyleyeceğim :) ” İskender yedim ustaya bastıra bastıra yağ tuz vb. hiç birşey istemiyorum sadenin de sadesi diye sipariş verdim. Salata felan çok sıkıntı yaşamadan dışarıda yemeği yedim gitti :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız