Egzersiz ve Fitness Hakkında 10 Gerçek!

İnternette, sağda-solda, hatta gazetelerde haber niyetine bazen öyle saçma sapan bilgiler çıkıyor ki, insanın “acaba?” demesi içten bile değil.

Bu tip reklamlar genellikle… Vücudunuzu 5 günde şekle sokacak bir garip meyve!… Ya da, Bir garip yöntem ile 1 haftada 10 kg verdi!… En güzeli, Sibel Can’ı forma sokan mucizevi buluş… Bu sonuncusu olsa olsa Photoshop olur :-)

Neyse… Ortalıkta bu kadar çok hurafe dolanırken, biz size egzersiz ve fitness hakkında kesin ama ilginç olan 10 gerçeği paylaşmak istedik.

1) Asla kas kazanmak için “çok yaşlı” değilsiniz. 

İnanmayabilirsiniz ama, kendi P90X yapan öğrencilerimden birisi 83 yaşındaki dedesine 5 Kg’lık dambıllarıyla hafif egzersizler yaptırmış ve dedesinin kısa bir sürede yeni ve daha sıkı kaslara kavuştuğunu söylemişti. Yine konumuz ile alakası var mı bilmiyorum ama kendileri Karadeniz’liydi! :-)

2) Sadece %3’lük küçük bir su kaybı, genel kondisyonunuzu %15 oranında düşürecektir. 

İşte bu yüzden her zaman yanınızda bir şişe su bulundurun diyoruz. Herkes soruyor; piyasada alabileceğim en iyi supplement ne diye? Su!

3) Ne kadar fazla kasınız varsa, vücudunuz dinlenme halinde o kadar fazla enerji harcar.

Daha çok ve daha diri kaslar, daha hızlı bir metabolizma ve dinlenirken (uyurken dahi) daha fazla kalori yakımı demektir. Özellikle bayanlar, “kas istemiyorum” yanılgısına düşmesin!

4) Yağ yakarken kas kazanabilir, kilo verirken yağlanabilirsiniz de.

Yani anlayacağınız, banyodaki tartılarınızı bir kenara kaldırın! Sonuçlarınızı sadece tartılarak takip etmek, yapılabilecek ve özellikle sizi de-motive edebilecek bir numaralı yanlışlardandır. Asıl değişim aynalarda (ya da fotoğraflarda) takip edilmeli.

5) 1 kilo kas ile 1 kilo yağ aynı ağırlıkta mıdır?

1 kilo demir mi ağırdır, 1 kilo pamuk mu? Tabii ki eşittir, ama siz ne demek istediğimizi anladınız! Vücudunuzdaki 1 kilo kas, 1 kilo yağ ile kıyaslandığında çok daha kompakt bir hacim kaplar. Yani aynı ağırlıktaki iki kişiden biri çok daha fit ve diri iken, diğeri yumuşacık ve yağlı olabilir. Yani… tekrar ediyoruz, o tartıları bir kenera kaldırın! Sırf bunun altını çizmek için buna 2 madde ayırdık, o kadar yani!

6) Çevrenizdeki insanların fit olması ile, “siz”in fit olmanız arasında ciddi bir korelasyon var. 

Anne-babalarımız hep ne derdi? “Aman arkadaşlarını iyi seç evladım!”… Çok doğru. Çevrenizdeki arkadaşlarınız Nuri Alço gibiyse (Türk sinemasının, kolanıza esrar atan kötü karakteri) kötü yola düşmeniz an meselesidir! Ya da çevrenizdeki arkadaşlarınızın obez olduğu ortamda, kendinizi olduğunuzdan daha iyi görmeniz ve “boşverip salmanız” muhtemeldir. Tam tersi, çevrenizi fit insanlarla doldurduğunuzda da geçerlidir. (Nuri Alço molası…)

Nuri Alço

7) Egzersiz yapmak için “en iyi zaman” diye birşey yoktur. 

Bu soru bize çok sık gelir… Egzersizimi sabah mı yapmalı, öğlen mi yapmalı, akşam mı yapmalı? En iyisi, en doğrusu hangisi? Yok böyle birşey! Egzersiz için en iyi zaman, sizin için en uygun olan zamandır. Sabah, akşam hiç farketmez; siz yeter ki yapın. Önemli olan devamlılıktır. (Sadece, hayat temposu yoğun olanlar için, mümkün olduğunca erken  yapıp “kurtulmak” hala en mantıklısı).

8) Kas kazanmada da, yağ yakmada da, en önemli bileşen: Uyku

Artık biliyoruz ki, kas kazanımı deli gibi ağırlıkları kaldırdığınızda değil, mışıl mışıl uyuduğunuzda gerçekleşmekte. Benzeri, yağ yakımı için de geçerli. Yeterince uykunuzu alamadığınız bir ortamda, ne yaparsanız yapın bir yağ yakma makinesine dönmeyi de unutun. Tabii bu, ne kadar çok uyku o kadar iyi demek de değil. Uykunun niceliğinden (saat) çok niteliği (kalite) önemli. Yetişkinler için 6-8 saat arası kaliteli uyku optimal.

9) Düzenli egzersiz = Daha iyi bir cinsel hayat

Bunun üzerine çok konuşmaya gerek yok sanırız :-) İki kere iki, dört… Sırf bu madde bile, insanı egzersiz yaptırmaya yetmeli!

10) …

Onuncu maddeyi de size bıraktık. Varsa sizin de bir bildiğiniz, aşağıdaki yorumlarda bizlerle paylaşın! Bu sayfa altında en beğendiğimize, kazananı çok motive edecek bir Insanity Workout DVD Seti hediye edeceğiz!

Insanity Hediye

29 Yorum

 1. gkniketya

  Eeeeee ?????

  Cevapla
 2. gkniketya

  Birden fazla yorum yapabiliyormuyuz ??? :s

  Cevapla
  • Tabii ki :-) Artık son yorumları alalım…

   Cevapla
 3. Cocuklariniza iyi bir ornek olursunuz, ozellikle p90x gibi extreme bir home fitness programi ile cocugunuzun gözü önünde spor yaparak geleceğine olumlu bir katkida bulunabilirsiniz. (bknz kuzey ve ben)
  Hocam bugün gunlerden neydi ecaba:))))))))))))

  Cevapla
 4. pi-pet

  Hayvan gibi şii yapıyorsunuz / Yanlış
  Kilo vermek isteyen kimseler, ya çok yoğun spor ve hatalı beslenme yada sıkı bir diyet ama spordan uzak bir yaşam sürerek neden kilo veremiyorumun cevabını arıyorlar. Önemli olan sistemli ve kararlı olabilmek. Ancak bu ikisi dengeli bir şekilde sürdürülebilirse başarıya ulaşılabilmekte.

  Cevapla
 5. pi-pet

  10) Eniştemle Çıldırmacalar = Daha verimli spor
  Birlikte spor yapacağınız kişinin enişteniz olması şart değil, ancak imkan dahilinde ise aynı spor aktivitesini bir partner ile yapmak verimi arttırıyor. Haliyle sonuç daha bir güzel oluyor. İnsan doğası gereği rekabetin olduğu bir ortamda(Yaptığı iş her ne ise) daha bir performanslı çalışıyor. Ayrıca ruh halinizin spor yapmaya elverişli olmadığı bir anda “partneriniz tam spor havasındayım” tadında yanınıza geldiğinde istemeden de olsa kendinizi spor yapıyor olarak bulmanız işten bile değil. Partneri olmayanlar üzülmesin Tony ve lanet olası arkadaşları(Motivasyon tavan) her daim spor yapmaya hazır…

  Cevapla
 6. pi-pet

  10) Mutluluğun sırrı Kısmen Çikolata Topyekün P90x 
  Son zamanlarda Dopamin ve Serotin hormonlarının ismini çok duyar olduk. Çok kısa olarak bu hormonlardan bahsetmek gerekirse; ,
  Seratonin: En önemli nörotransmitterlerden birisi belkide en önemlisi. Beyinde iletilen sinyallerin kimyasal olarak taşınmasından sorumlu. Seratonin eksik olmasında yaşanılan sorun ise iletimin aksaması ve sonuç depresyon…
  Dopamin: Dopamin ise elektriksel uyarımları ileten nörotransmitter. Buda seratonin kadar önemli bir hormon. Haz hormonu olarakta bilinir ve haz alığımız durumlarda salgılanır.
  Çikolata kısmen mutluluk demiştik başlıkta, işte çikolata dopamin hormonun salgılanmasında olumlu etki eden bir yiyecek. Ama dopamin salınımı tek etkileyen şey çikolatamı tabiki değil. İşte bunun için Mutluluğun sırrı kısmen çikolata.
  Dopamin ve seretonin seviyesini arttıran başlıca şeyler;
  -Egsersiz (Var)
  -Sağlıklı beslenme(Taze meyve ve yiyecekler genellikle bu yönde etki yapar ki muz dopamin yapımında önemli rol oynayan tirozin içermektedir. Triptofan(Serotonin yapımında rol alır) ve Tirozin(Dopamin yapımında rol alır) yönünden zengin gıdalar; muz,avokado,bezelye,hindi eti,kırmızı et,yumurta,soya fasülyesi,tam tahıl ürünler,badem ve ceviz gibi kuru yemişler,patates, brüksel lahanası, kahverengi pirinç, süt, peynir, yoğurt , yeşil yapraklı sebzeler,brokoli ve lahanadır(Bu besinlerin büyük çoğunluğu Tavsiye edilenler listesinde yer aldığını belirtmeye gerek yok sanırım(Var)
  -Yapılan/Yapılacak işte hedef belirlenmesi(Var)
  -- Güneş Işığında daha çok vakit geçirin (Yok)
  -Sizi mutlu eden aktiviteler edinin(Var)
  -Yoga ve Meditasyon (Var)

  Cevapla
 7. pi-pet

  10) Spor=Uzun(Sağlıklı) Hayat)

  Sporun uzun ve sağlıklı yaşayışımıza olan olumlu etkisi hepimiz tarafından malum. Ama ben olaya biraz daha farklı açıdan bakarak sadece bir organa yaptığı olumlu etki ve sonucundan(sadece 1 sonucundan) kısaca bahsedeceğim.
  Epey süre önce her canlıya ait Kalp’in belli bir atımı sayısı sahip olduğunu okumuştum, olayın çıkış noktası bu.
  Normal yollarda hayatını kaybeden bir insan kalbinin ortalama 3.000.000(Üç Milyar) atımlık bir ömre sahip olduğu belirlenmiş. Spor yapan insanların özelliklede profesyonel sporcuların, çok verimli çalışan kalpleri olduğunu biliyormuydunuz? Spordan uzak durağan bir hayat geçiren insanların kalp atımlarının dakika 90(ortalama) atım olduğu biliniyor. Sporla haşır neşir olan insanlardaki dakika atım sayısı azalıyor. Profesyonel sporcularda bu sayısının dakika 40 atım ortalamaya sahip olduğu düşünülürse durum gerçekten de trajik.
  Gelin Basit bir hesap yapalım
  Dakika da 90 atıma sahip bir kalp için;
  1 yılda 47.403.000 Atım yapıyor
  3.000.000/47.403.000=63 Yıl gibi bir sürede sayaç sıfırlanıyor
  Şimdide dakika da 70 atıma sahip bir kalp için aynı Hesaplamayı yapalım
  1 Yılda 36.792.000 Atım yapıyor
  3.000.000/36.792.000=81 Yıl gibi bir sürede sayaç sıfırlanıyor
  Gerçek hayatta fark bu kadar trajik değil, ancak spor yapan ve yapmayan insanların, yaşam süreleri arasında ciddi bir fark bulunduğuda aşikar…
  Şuana kadar ölçülmüş en düşük atım hıznında dakika 28 atım olduğunu paylaşmakta bir fayda görmüyorum, ama paylaşıyorum 

  Cevapla
 8. And the insanity goes to…..

  Cevapla
 9. Tamam Aykut hocam:)))))

  Cevapla
 10. 10)bazi insanların ciplak kalma fobisi varmis (bknz ben).Ciddi söylüyorum hatta onunla ilgili psikolojik rahatsızlık (takinti) olarak bir sorun goruluyormus.Erkeklerin meme buyumesi gibi, cevabi tabbiki P90x…….

  Cevapla
 11. Evet bahisler kapaniyor son 5………..

  Cevapla
 12. Aykut hoca, gordugum kadariyla insanty e fazla bir talep yok, bir çılgınlık yapip sete talip olmak istiyorum .Gerekirse defalarca yazarim emin olun yüzünüzü kara cikarmiyacam, cd ler bir işe yarayacak.

  daha once anlayamamistim çünkü basaracagimi hiç dusunmedim……..
  Jason STATHAM (Wild Card filminden)

  Cevapla
  • Daha vakit var :-) Bu Perşembe günü son bulacak ve Insanity sahibini bulacak!

   Cevapla
   • gkniketya

    Ooo perşembeyede çok var..

    Cevapla
   • pi-pet

    Hocam; 1’den fazla yorum hakkımız varsa, bu hakkı verdiğinize sizi pişman etmek isterim :)

    Cevapla
  • gkniketya

   Talip çok talip :)))

   Cevapla
 13. 10) Yeni bir sosyal ortam, insanlarin size spor hakkında soru sormalari ve özgüven sahibi olursunuz P90x yaparsaniz.Uzerine bir turda insanty balli kaymak olur:)))
  Hocam bu arada gereksiz bir ayrıntı, kolaya atılan hapti, esrar değil.

  Cevapla
 14. pi-pet

  10) Önemli olan boyu değil, işlevi…

  Bu sözün söylendiği konu hakkında halen ortak bir kanıya varılamamış olmasına rağmen, konu Egzersiz ve Fitness olunca fikir birliğine varıldığı aşikar. Vücut gelişiminde(Kas kütlesine dönüşmekten bahsetmiyorum ki onun içinde geçerlidir) püf nokta tercihlerimizin boyu değil işlevi…
  Her gün saatlerce antrenman değil, yeteri kadar antrenman (ki bizler için ortalama 1 saat)/Yıllarca antrenman değil, 90 gün antrenman(90 gün sonra hayatınızdan zaten çıkaramayacağınız bahsediliyor), Kocaman bir hamburger değilde, çok daha küçük ama sağlıklı bir besin.

  Cevapla
 15. Metehan

  10- Amacıma ulaşmak için gerçekten gerekeni yapıyor muyum?
  Ben her defasında her sabah kalktığımda sorarım bunu kendime.
  Beslenmesinden tutunda, günlük aktiviteleriniz, yapacağınız P90X programları vs. hangi program olursa olsun. Siz gerçekten kendinize inanıp kendinizi 90 gün sonra orda görüyor musunuz asıl önemli olan bu.
  Daha yolun başında gözünü kapatabilmeli ve o hayal ettiğin seni hergün çizip boyayabilmelisin 90. Güne kadar ve bir de bakmışsın ki 1. Gün ile 90. Gün arasında sen ile öbür sen in farkını.
  Bence 10. Madde, Amacıma ulaşmak için gerçekten gerekeni yapıyor muyum olabilir.
  Ayrıca bu sadece vücut fitness amaçlarında değil hayatınızın hemen hemen her alanında kendinize sorabileceğiniz bir aklı sınama sorusudur.
  İyi Günler P90X ailesi :)

  Cevapla
 16. İsmail Said

  10-) Daha kolay bir günlük hayat, artık bir yere gitmeye, bir eşyayı yerinden kaldırmaya üşenmezsiniz ve günlük hayatta daha verimli bir birey olursunuz.

  Cevapla
 17. Bence egzersizi hiç ertelememek 1 hafta ara vereyim falan diye , yoksa ipin ucu kaçıyor ve bir bakmışsınız sporu bırakmışsınız.Yani arayı soğutmamak lazım spor ve P90X ile :).

  Cevapla
 18. Mentalist

  Yapılan bir arastırmaya göre düzgün fiziğin işe alınma daha avantajlı olduğu tespit edilmiş.

  Cevapla
  • Bu da doğru. Çok doğru (etik) değil belki ama doğru (gerçek)!

   Cevapla
 19. Spor ve fitnessın tüm bu gerçeklerinin yanı sıra bir de insanın bireysel ve sosyal hayatına kazandırdığı faydalar var,mesela özgüven ve kararlılık gibi.yani spor sizin sadece vücudunuzu değiştirmekle kalmıyo, aynı zamanda hayatınızda da birçok anlamda pozitif değişiklikler yaşatıyor.

  Sonuç olarak ,spor ve egzersizler(hususen p90x:-)) sadece vücut transformasyonu deil,aynı zamanda hayat transformasyonu.

  Cevapla
  • Bu da güzel bir yorum olmuş :-)

   Ben her zaman P90X’in bir “kilo verme” programı değil de “vücut transformasyon” programı olarak adlandırılmasını söylerdim ama bu, onu bir kademe daha üste taşımış. Hayat Transformasyonu!…

   Cevapla
 20. gkniketya

  10.madde vücudunuzu temiz tutun (kıllardan arındın) ve egzersiz sırasında sık sık aynaya bakın çalıştiginiz bölgeye bakın vücud hatlarinizi gösteren kıyafetler tercih edin çalıştıginiz bölgeye kan pompalandiginda o belgenin nasıl hatlı ve sıkı durdugunu görün gorunki motivasyonunuz doruk yapsin …

  Cevapla
  • Oooo bu yorum, Insanity adaylarından biri olur :-) Güzel

   Cevapla
 21. İyi beslenmedikce calismanin verimi istediğiniz gibi olmayacaktır. .

  Cevapla

Yorum Paylaşınız