Türkler Neye Zaman Harcıyor?

Bilmem farkında mısınız? TUİK diye bir kurumumuz var, Türkiye İstatistik Kurumu. Ülkemizde böyle kurumların genelde, bi güzel kadrolaşıp, çalışanların çoğu mesaisini bilgisayarda Solitaire ya da Mayın Tarlası oynayarak geçirdiği var sayılır (aksini düşünen varsa öne çıksın!). Ama sağ olsunlar 2006 yılında “Türkler Neye Zaman Harcar” konulu, bir zaman kullanım anketi çalışmasına imza atmışlar. 2006’dan bu yana neden yeni bir güncelleme yapılmamış, onu da merak ettik ama… (Yaşasın Candy-Crush!)

Şaka bir yana, ne olursa olsun çalışmanın sonuçları enterasan… Aşağıda sonuçların ayrıntılarıyla yer aldığı tabloda, ilk dikkatimizi çeken biz Türklerin biraz “uykucu” olduğu… Ortalama 8 ila 8,5 saat uyuyoruz, ki “çalışmayan erkek” grubunda bu, ortalama 9 saat 18 dakika! İşi gücü olmayan erkekler, kaşına kaşına bol bol uyuyor demek ki…

Çalışma demişken, “Çalışma ve iş arama” zamanı çalışan erkeklerde ortalama 6:08 iken, çalışan kadınlarda 4:19… Buradan kadınların iş hayatında biraz daha kaytardığı, daha çok mazeretli olduğu ya da en azından biraz daha az çalıştığı düşünülebilir. Ama buradan kadınlarımız sakın ola alınmasın, çünkü “çalışmayan kadın” tabir edilen kitlenin, “hanehalkı ve ev bakımı”na ayırdığı zaman ise ortalama 5 saat 43 dakika. Yani zaten bu bile başlı başına bir çalışma, ki bu da istatistiğin bir garipliği! O da yetmezmiş gibi, halihazırda “çalışan kadın”ların “hanehalkı ve ev bakımına” ekstradan ayırdığı zaman da ortalama 4 saat 3 dakika. Yani çalışan kadın, işyerinde çalıştığı ile kalmıyor evde de neredeyse ikinci bir iş gibi çalışıyor. Dolayısıyla, iki üç cümle önce, “kadınların iş hayatında daha fazla kaytardıklarını” okuduysanız, unutun gitsin, yok öyle bir dünya!

Neyse… Gelelim istatistiğin bizimle en ilgili kısmına; spor! Çalışan-çalışmayan, kadın-erkek, Türk milletimiz, “spor”a ortalama günde sadece 7 dakika ayırıyor; 7 dakika! Sizce de bu rakam, biraz içler acısı, en azından biraz üzülesi değil mi?!

Ne demişler? Herkes önce kendi kapısının önünü süpürmekten başlasın! Şimdi bırakalım TÜİK’i, bırakalım istatistik kağıtlarında yazan bir veriyi ve bu günde 7 dakikalık sporu, biz P90X-Türkiye mensupları olarak en azından, biraz yukarı çekelim, sallayalım istatistikleri! TUİK bir daha böyle bir çalışma yapar-yapmaz bilinmez, ama yapar ise, denk gelsin bize sorsun. Biz de diyelim ki, 7 dakika değil, günde 1 saat spor… Yaşasın spor!

TUİK Zaman Rapor

 

2 Yorum

  1. Yaşasın P90x, yasasin spor, yasasin INSANTY (yarın perşembe):))))))))

    Cevapla
  2. viXen

    Türk insanı sanırım en çok dizilere zaman ayırıyor… sonra beyinleri çalışmaz hale geliyor ve insan değil koyun oluyorlar, koyunların spora değil otlanmaya ihtiyacı var

    Cevapla

Yorum Paylaşınız