Çok Faideli Bir Applikasyon!

Hikayeyi başından anlatayım… Bugün Kızılay’da (kendisi Ankara’da bir semttir) bir işim vardı ve oradayken çağrışım yapmış olacak ki, yine Kızılay’a kan bağışında bulunmak istedim. Daha önce kan bağışında bulunmuş olanlar bilirler, bu işler öyle “girdim, verdim” kadar kolay da değil. Ne sıklıkta verirseniz verin, öncesinde bayağı fazla bir miktarda soruya cevap vermeniz gerekiyor anket ile. Ben, “Son 3 ay içerisinde yurtdışında bulundunuz mu?” sorusuna takılmış olacağım ki, bir de görevli doktor ile mülakata girmem gerekti.

Tabii ki Kızılay’ın kan alma prosedürünü yargılamıyorum, sonuçta ciddi iş. Neyse, sonunda kan alma koltuğuna oturabildik. Kan bağışında bulunurken bir numaralı kural, aç olmamak. Bunun için size Çokoprens ve meyveli Kızılay sodası veriyorlar gerçi ama… yeterli olmayabilir. Aslında acı direncim yüksektir; ne dişçide ne iğne yapılırken gıkımı bile çıkarmam. Ama benim bu seferki kan vermemde bir terslik vardı. Sağımdaki ve solumdakiler, bir iki dakika içerisinde takır takır işlerini bitirip birer soda daha içerken, benim kan verme işi 10 dakikaya yaklaşmıştı. Pıhtılaşmayı önlemek için bir aşağı – bir yukarı oynayıp duran kan torbası gözümde büyüdü de büyüdü… Kanın akışının alışılmışın dışında bu kadar yavaş olması, hemşireleri de bir ara hareketlendirdi; efendim kolonya koklattılar, oturduğum koltuğu neredeyse başım ayaklarımın hizzasından aşağıda olacak şekilde başaşağı çevirdiler vs.

En sonunda işlem tamamlandı ve beraberinde baş hemşire tarafından teşhis de kondu. Son günlerde sıvı tüketimimin çok az olup olmadığını sordular? Voila! Hakikaten de düşündüğümde neredeyse son bir haftadır elime bir bardak su alıp da içtiğimi hatırlayamadım. (Son zamanlarda ABD’deyken özellikle New York’ta ufacık pet şişe suların 3 küsür dolar olduğunun bunda etkisi var mıdır, düşünmedim değil!)

İşte uzun bir girizgah oldu ama konunun başlığı buradan geliyor. Bugün yaşanan bu olayın ardından, bir süredir arkadaşımda gördüğüm (duyduğum) bir Android uygulamasını hemen yüklemeye karar verdim. Uygulamanın adı “Water Your Body” yani “Vücudunu Sula!”. Bilgilerinizi giriyorsunuz ve uygulama size ne büyüklükte bardakla ne zaman su içeceğinizi, zamanı gelince “Lıkırlıkırlıkırlıkır…” diye bir su sesi ile hatırlatıyor. Gerçekten ilk duyduğumda dalga geçmiştim ama internetteki uygulama yorumlarını okuduğumda, bir şekilde (sesi bir süre sonra sizi ifrit etse de) insanları kesinlikle daha fazla su içirttiğine ikna oldum ve yükledim.

Bu arada, yazıyı yazmadan önce Android’in yanında iPhone uygulaması olup olmadığını da kontrol ettim ve var. Ama dipnot, sanırım niyeyse hep iPhone kullanıcılarının Android kullanıcılarına göre daha varlıklı(!) olduğu düşünülüyor ki, Android’de bedava olan applikasyon, iPhone’da 0,99 cent!

Aykut PedometreNeyse, karar sizin. Bence Android’iniz varsa hiç durmayın, veya iPhone kullanıyorsanız yine bir düşünün. Sonuç olarak bu applikasyon, bir dahaki kan bağışında benim kanımı daha hızlı akıtacak gibi duruyor…

Son Not: Bugünkü kan verme olayı biraz vukuatlı olunca hemşireler bir gün boyunca spor yapmamamı söylemişlerdi ama yine kendimi tutamadım ve günlük minimum 10,000 adım hedefimi 11,358 adım ile tutturdum; buyurun kanıtı :-)

14 Yorum

 1. musess

  Çok güzel bir uygulama ama sesi çok gıcık ediyor gerçekten hala kullanırım.sadece ben değil ev arkadaşımda o sesi duyduğunda otomatik olarak su içmeye gidiyordu. Su içmeyi unutanlar için süper bir Programdır kendileri.

  Cevapla
 2. mrttepe

  Bende bu sıralar çok su tüketmeye başladım hocam :) Hergün neredeyse en az 4.5- 5 litre civarı su içiyorum. Onun için kafam rahat açıkcası, ama yine de programı faydalı buldum özellikle az su içen insanlar için bir hatırlatma olacaktır. :)

  Cevapla
 3. Amerika gerçekten öyle hocam. Orada susuzluk hissetmiyorsunuz garip bi şekilde. Mesela bir satıcıya sorduğumda suyun 2,5 dolar kolanın 1 dolar olduğunu öğrenmiştim insan içinden biraz sövüyor tabi o sırada. Ve orada yemeğin yanında her öğün kola ve gazlı içecek türevleri verildiğini hatırlıyorum. Yani mecburen içiyorsunuz (P90X’le tanışmadığım dönemler) :-)
  velhasılıkelam sıcak yaz aylarının yaklaştığı şu dönemlerde günde en az 3 ; spor yapıyorsanız 5 litre su içmeyi ihmal etmeyin :-)

  Cevapla
 4. mustafa

  süper yazı ve süper uygulama çok teşekkürler hocam…

  Cevapla
 5. ayhan3404

  hocam su içme alışkanlığımı ben sizin sayenizde yani p90x sayesinde kazanmıştım spor la birlikte beslenme düzeninde su içmeye çok önem veriyordum bu arada program fayda lı bir şey benziyor

  Cevapla
 6. icten

  Hocam ,
  Kızılay’da çalışan bir kişi olarak sizi davranisinizdan dolayi yurekten tebrik ediyorum. Toplumsal sorumlulugunuzun bilincinde olmaniz size olan saygimi bir kademe daha yukari taşıdı.

  Bahsetmis oldugunuz aplikasyonu yaklasik iki aydir kullaniyorum, subsesi geldiginde su iciyorum ve cevremdeki kisilerinde icmesini sagliyorum. Ofiste sesi duyunca herkes yukses ses ile haydi su icelim diyor ve su iciyoruz. Su icme oranim oldukca artti:-) ama su ictigim miktari girmiyorum bana biraz zahmerli geliyor:-)

  Harika bir yazi yine…

  Cevapla
 7. ben 3 kez verdim bu sene kan birinde degerlerim çok iyi çıkdı doktor da farklı birşekilde oo damarın güzelligini görüyormusun çok güzel dedi ve sanıım kanser hastaları için kan içinedki sarı kanmı su mu ne 1 saat sürüor 2kez ondan verdim sorna 1kez de normal kan 1 i de herkes kan verip giderken 10 dakika sürdü bened anlamadım bende baş dönmesi felan olmadı ama doktorlar şunu söyledi damarların belirginligi ve degerlerin yüksekligi kaliteli beslenme kaliteli dinlenme dedi ve spor yaptımı tahmin etti insan kendini iyi hissediyor şu lıkır lıkırı indirim unuttunca su içmeyi sonra 1-2 litreyi önüme koyup tv izlerken içmek zorunda kalıyorum:D

  Cevapla
  • Süpermiş… Benim de niyeyse bu sefer gözlerim karardı, bir kaç saniyeliğine “Allahım sana geliyorum” oldum :-)

   Şimdi sabahtan beri deli gibi su ve türevlerini içiyorum :-)

   Cevapla
   • 1dakikamı almadı indirdim ve türkçe çok güzel içerik de basit ve kolay kg göre içmem gereken buda fazla su içmemi engeller yinede diyelim ben 2,5litre içmem gerekiyor günde 3 kahve 2 çay içersem bu demek oluyor üstüne 5bardk su daha :D
    geçmiş olsun hocam benim yanımdaki tanıdıgım da aynısı oldu iş yorgunlugundandır ben de tek sıkıntı igneyi görünce igne fobim var:D

    Cevapla
    • Sağolasın… Evet app süper, eminim bir süre sonra ifrit eder ama işe yarayacağı kesin.

     Benim de tam tersi iğneden zerre korkum yoktur. Hatta dişler aslında bembeyazdır ama arkalar problemli, dişçi bi sağdan bi soldan iğneleri bastı, bende bir gülümseme, gıkımı bile çıkarmadım, şaşırmışlardı :-)

     Ben de normalde taş gibi sağlam geçinirim ama bugün böyle oldu artık… :-)

     Cevapla
     • diş de zaten gözümü kapatıyorum en büyük fobimdir birde hemşirilere çaktırmamaya çalışmak :D 7 yaşında ikende böledim şimdide zaten bir keresinde kendimi çok kasdım sıktıgımdan şırınga patlatmışım hala da öle kaskatı oluyorum :D
      gerçekden hocam bu tarz önerileriniz basit ama çok işlevsel ve önemli

      Cevapla
      • Sağol Kardeş… Yakında LÖSEV’le ilgili de büyük bir projemiz var, buradan duyarsın :-)

       Cevapla
 8. O zaman hemmen indiriyorum :-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız