Günün Email’i…

P90X-Türkiye olarak günde yüzlerce email alıyoruz. Ve mümkün olduğunca kısa sürede, her birini en doğru şekilde yanıtlandırmaya çalışıyoruz. Siz de ister P90X, ister beslenme ya da hemen her konuda sorularınızı info@p90xtr.com e-mail adresine yöneltebilirsiniz. Burada, “ne saçma soru, git Google Amca’ya sor!” demek yok :-)

Bu başlık altında, bize gelen e-maillerden, başkalarının da cevaplarından yararlanacağını düşünerek seçtiklerimizi (tabii ki isim belirtmeden), cevaplarıyla birlikte sizlerle paylaşacağız.

İşte Günün E-mail’i…

Tarih: 10/06/2014 – Saat: 17:36

Konu: –

Email: 

Öncelikle bizlere bu imkanı sunduğunuz için teşşekür etmek istiyorum. Kafamda bir kaç soru var onları size sormak istedim. Öncelikle ben yaklaşık 7 ay spor yaptım arkadaslarla birlikte yani anlıyacagınız basımızda hoca yoktu üniversitenin spor salonunda calısıyorduk ilgilenen hoca yoktu.Bu 7 aylık surecte arkadaslarımın aksıne benim vücudum onlardan daha iyi hal aldı hepimiz protein tozu kullandık bu arada. Agırlıklara asagı yukarı aynı gırıyorduk ama onların göğüs hatları neredeyse pekte belli olmuyordu ama benimkisi herkesin gözüne takılıyordu, velhasıl bu durum beni mutlu ediyordu son 1 aydır okulumuz kapandı ve ben surekli evde olmuyorum yakın zamanda tatile de cıkıcam spor salonuna yazılmam bosuna olur dıye dusundum, ayrıca okulda calısırken hıc cardio yapmıyorduk her antrenman sonrası 8 dakikalık mekık seti var sizde bilirsiniz onu yapıyorduk ben ustune de hareketler yapıyordum karın kaslarımın oldugunu hıssedıyorum ama beslenme şeklimiz karın kaslarına uygun değildi ve ben de ayna karşısına geçtiğimde bunun karsılıgını alamadıgım için aman karında eksik kalsın diye teselliler buluyordum. 

Spora başlamadan önce 78 kiloydum suan 84 kiloyum, hacim artışı olunca yağ artışıda kacınılmaz son oldu. Asıl soruma gelicek olursam p90x yaparsam vücudumun bölgeleri hacim kazanmaya devam eder mi, yani suan kolum 38 cm ben 41 yapmak istiyorum, göğüs ve trapez bölgelerini daha belirginleştirmek istiyorum bunlar bir şekilde mümkünse p90xi yapmak istiyorum, bir planlı programa ihtiyacım var anlıyacagınız hedeflerim için her türlü seye uymaya hazırım hocam :) 

Cevabınızı bekliyor olucagım.

Ve Cevabı…

Tarih: 11/06/2014 – Saat: 19:45

Konu: Re: –

Email: Merhabalar,

Öncelikle P90X Programı’na ilginiz ve sitedeki hatırlatma mesajınız için teşekkürler (yoğunluktan dolayı bazen mailleri kaçırabilmekteyim). Tabi ki severek yardımcı olayım ve sorunuzu cevaplandırayım. İlk söylemem gereken, herhangi bir program dahilinde olmasa da vücudunuzun fiziksel aktiviteye erken cevap veriyor olması sizin için bir avantaj. Ama P90X gibi çok iyi dizayn edilmiş programlar dahilinde olmayan çalışmalarda, başlarda sonuç alınsa da bir süre sonra Plato Etkisi dediğimiz durağanlık sürecine girilmesi kaçınılmazdır; siz de bunu yavaş yavaş görmeye başlıyorsunuz.

İşte burada “Kas Şaşırtması” diye çevirdiğimiz P90X’in “Muscle Confusion” ilkesi, çok önemli ve hızlı sonuçları getiren faktör olarak öne çıkmakta. P90X’in birbirinden çok farklı egzersizleri ve bunların 90 gün boyunca çok doğru bir şekilde yerleştirilmesi (Program Takvimi) ile, Youtube ya da bu site üzerinde görebileceğiniz çok iyi sonuçlar mümkün kılınmakta.

Mailinizin sonundaki spesifik soruya gelirsek… P90X asla bir “kilo verme” programı olarak adlandırılmaz; P90X çok iyi bir “Vücut Transformasyon” programıdır. Yani tabii ki, DVD başına ortalama 600-900 kalori yaktıran egzersizleri ile (ki bu içinde bulunduğumuz yaz aylarında çoğu kişiden 1000’in de üzerine çıktıklarını duymaktayım), çok iyi bir yağ yakımına sebep olacaktır. Ama Cardio’ların yanında yine programda yer alan Ağırlık Antrenmanları ile, özellikle erkeklerde kol, omuz, göğüs gibi bölgelerde iyi ve estetik (yağsız) bir hacimlenme de sağlayacaktır.

Kısaca, P90X’in muhtemelen sizi (spor salonlarında ender görülen) 6-pack’lere kavuştururken, aynı zamanda hedefiniz olan 41 cm. bicepslere de ulaştıracağını öngörebiliyorum.

Saygılarımla,

Koç Aykut

4 Yorum

 1. umtku

  Aykut hocam,
  14 yıldır aynı kilodayım 78,5 p90x de ilk ayın son haftasına cumartesi giriyorum ikinci ay 10 kg la çalışmaya başlayacağım doğru yoldamıyım :)

  Cevapla
 2. Cevabınız için çok teşşekür ederim artık kafamda soru işareti kalmadı.Evime döndüğüm zaman aranıza katılacağım bunu beklemek biraz zor olucak :)

  Cevapla
 3. ayhan3404

  benim en sevdiğim konu başlığı sormak istediğim bazı soruları burda bulmak güzel oluyor

  Cevapla
 4. Bu başlığı çok seviyorum, özlemişim. Soruyu da cevabı da üşenmeden okudum :-)

  Hocam ama söylemek zorundayım; nasıl da nazik ve sabırla uzun uzuuun açıklıyorsunuz, valla hayranım :-)

  Bugüne kadar benim sorularımla da böyle yakından ilgilendiğiniz için teşekkür etmek istedim, iyi ki varsınız ;-)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız