Hayatınızı Değiştirecek 10 Günlük Aktivite – Devam

Bir önceki yazıda (Hayatınızı Değiştirecek 10 Günlük Aktivite), her gün uygulayabileceğiniz, hayatınızın akışını pozitif yönde değiştirecek ilk 5 maddeyi sıralamıştık. Egzersiz, doğaya çıkmak, yakın arkadaş ve aile çevresi ile sosyalleşmek, yeterince uyumak ve gülümsemek :-)

Şimdi ise geriye kalan diğer 5 madde ile devam ediyoruz…

6) TV ve Bilgisayarı Kısıtlamak!

Duymuşsunuzdur, televizyonun bir sıfatı da “aptal kutusudur”. Günümüzde ise gereksiz ve haddinden fazla bilgisayar kullanımı da bu sıfatın tahtını zorlamakta! Bilgisayarın ve internetin “enformasyon” üzerindeki olumlu etkilerini de tabii ki biliyoruz ama dikkat edin gereksizin altını çizdik. TV’yi, bilgisayarı ve interneti günlük hayatınızda sadece gerektiği kadar kullanın. Örneğin, yoğun baskılara :-) rağmen bir Facebook ya da Twitter hesabım yok… Bir önceki maddeleri tekrar hatırlayın; Sosyalleşmek ve Açık Hava! TV ve bilgisayar kullanımı azaldıkça, gerçek sosyalleşme ve açık hava da artacaktır.

7) Optimist ve Pozitif Olun

Kendinizde ve yaşantınızda sağlayacağınız belki de gerçekleştirmesi en kolay değişikliklerden… Optimizm ve pozitif düşünce, sizi saniyesinde daha mutlu kılacak, daha sağlıklı ve uzun vadede uzun ömürlü yapacaktır. Bu değişimi kendi kendinize başlatmakta zorlanıyorsanız, pozitif düşünceye dair bir “Kişisel Gelişim” kitabı edinerek başlayabilirsiniz.

8) Dokunun!

Sevgilinize, eşinize, sevdiğiniz birine… dokunun! Dokunmak, yani gerçek bir ten teması, bilimsel olarak stresi azaltan bir faktördür. Sağlıklı bir cinsel hayatın ise kalp krizini (erkeklerde dünyanın hala 1 numaralı ölüm sebebi) önlemede ne kadar etkin olduğu biliniyor. Henüz bir sevgiliniz yok mu? Önce P90X’i bitirin, ardından sevgiliniz olacaktır :-)

9) Meydan Okuyun!

Yabancıların “Challenge Yourself” dediği madde… Günlük hayatın rutinine kapılmayın ve kendinizi sürekli yeni bir şeyler için zorlayın, meydan okuyun. Yeni bir dil öğrenmeye çalışmak, yeni bir müzik aleti çalmak, 5000 parçalık bir puzzle yapmaya kalkışmak… hep bir meydan okumadır. Peki meydan okumaların en büyüklerinden birini tahmin edebildiniz mi? Tabii ki P90X’i bitirmek! Onu gözünüze kestirin ve hakkından gelin. Sonunda kendinizi Everest’in tepesinde hissedeceksiniz!

10) …

Son maddeyi de sizlere bırakıyoruz. Tabii ki hayatınızı pozitif yönde değiştirecek bu liste 10 madde ile sınırlı değildir ve çok daha uzayabilir. Eminiz sizlerin de kendinize has “hayat iyileştirme” yollarınız vardır; bunları yorumlarınızda görmek isteriz…

13 Yorum

 1. Metehan

  Dün geçti yarında hiç gelmeyebilir bırakında biz bugünü bugün gibi yaşayalım ve bir daha arkaya bakmaksızın bu yaşama girelim :)
  Kendinize meydan okuyun her defasında sınırlarınızı zorlayın acı yoksa kazançta yok :)

  Cevapla
 2. 10 Numara aktivite olmuş bunlar hocam , aynı şekilde facebook kullanmayınca insanlar bi farklı bakıyor artık zorunluluk gibi görülüyor :)

  Bu arada birkaç gün önce mail atmıştım ona bakabilirseniz çok mutlu olurum hocam :)

  Cevapla
 3. Hayati

  Son olarak hayatınıza hayat katar (hayatla eşdeğer) YAŞAMSAL, YAŞAMA DAİR

  Cevapla
 4. ayhan3404

  meydan okuyun :) tam benlik bir başlık :=:) evet bende burdan p90x sayfasınında ki en iyiler içine girmek için tüm şartlara meydan okuyorum

  Cevapla
  • Aynen… Senin “meydan okuyan” kişiliğini az çok biliyorum :-) Sen yine de bir daha taşlara yumruk atma :-)

   Bu arada ben kendim de yapamadım ama, artık telefonların video çektiği çağda P90X süresince kısa kısa videolar da çekip onları kolajlamak çok süper olabilir.

   Mesela senin “kırık parmaktan gelen zafer” adlı süpper bir değişim videon olabilir.

   Cevapla
   • ayhan3404

    hocam bu çok güzel bir fikir olabilirdi :) tüh keşke önceden düşünseydik alçıyı çıkardık :) gerçi hala korkutuyor durum elim deki ağrılar devam ediyor belkide yeni olmasındandır

    Hocam ben video olmasa da blogta taki yazılarımda bel fıtığı ameliyatı geçirmiş biri olarak p90x i bitirmenin gururunu paylaşmıştım biliyorsunuz :)

    Cevapla
 5. iyi günler hocam size site üzerinden bir mesaj atmıştım geri dönüş yaparsanız sevinirim

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Maili şimdi gördüm. Tabii ki severek cevap veririm, hatta izninle senin mailini “Günün Maili” yapalım :-)

   Cevapla
 6. Empelyalist

  Hocam sizden bir de kızları tavlama başlıklı bir yazı istiyorum.Bir insanın şansı hiç mi yaver gitmez :(
  Bu arada madde 10:Hayal Kurun
  Herkesin imrenerek baktığı einstein hiç aksatmadan her gün akşamüstü 5’te yatağına yatar ve 1 saat boyunca sadece hayal kurardı.Ne toplumsal dertler ne sevgili ne de başka bir şeyi düşünürdü.Sadece iç dünyasındaki hayaller.Abartılmadığı sürece hayal kurmanın faydasını eminim herkes görecektir.

  Cevapla
  • :-) Kızlar Erkerlerde Ne Arar? diye bir yazı olacaktı :-) Ama sana bir güzellik yaparız yakında mutlaka.

   Ve 10. maddeyi de çok tuttum. Vision Board (Hayal Tahtası) benim çok başarıyla kullandığım bir yöntemdir; önce hayalini kurmadan gerçeği olmaz. Kesinlikle katılıyorum.

   Cevapla
 7. Aşağıdaki 2 maddeye de katılıyorum. Teşekkürler :-)

  Cevapla
 8. icten

  10) bir hobi edinin. Hayat kargaşası ve koşturmacası sizin için ne kadar yoğun olursa olsun, size huzur veren ve yapmaktan zevk aldığınız bir hobiniz olsun, eğer size zevk veren şeylere gün içerisinde ayıracak zamanınız yoksa o zaman hayatınızda bir şeyleri gerçek anlamda yanlış yapıyorsunuz demektir.

  hayattan kopmayın, hayatı yakalayın.

  Cevapla
 9. Çok güzel bir yazı dizisi olmuş hocam. O zaman ilk 10’uncu madde katkısı benden gelsin. Beyin Jimnastiği. Benim hergün yapmaya çalıştığım bir şey. Beyni çalıştırmaya yönelik web siteleri var, orada tıpkı vücudunuzu çalıştırdığınız gibi beyninizi de çalıştırabiliyorsunuz. IQ’nuzu ve sorun çözme yeteneğinizi geliştirmede inanılmaz faydası oluyor, tavsiye ederim.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız