Çıkmaz Ayın Son Çarşambası…!

Aaaa… Ben de spor yapmalıyım, forma girmeliyim… Baksana millet neler neler başarmış (Bknz: Yerli Başarı Hikayeleri)… Sanki gerçek olamayacak kadar inanılmaz duruyor (Gerçek!). Kesin kolaydır da (Yalan!)

Ama ne zaman başlasam ki? Önce şu Ramazan’ın bitmesini bekledim!.. Sonra iki bayram arası da spora başlanmazmış… Kurban da bitti!.. Olmadı yaş günümde mi başlasam?… A-haa… Yılbaşı, 1 Ocak?!..

Dost acı söylermiş… Bu gidişle ancak “çıkmaz ayın son Çarşamba’sı” başlarsınız… Motivasyona mı ihtiyacınız var? Okumaya bile üşenirseniz en kısa şekliyle; P90X’i duyup da, hemen ertesi gün başlamayan “deli”dir aslında! Ama okumak isteyenler için, işte P90X ile egzersize hemen başlamak için size 3 sebep:

1) Sizi Daha Mutlu Yapacak!

Bunu mecazi anlamda, sizi daha pozitif, mutlu yapar-yapabilir anlamında söylemiyoruz. Egzersiz sizi, hormonel, fizyolojik ve genel anlamda, kesinlikle mutlu yapacak! Artık sayısız miktarda yapılan araştırmalar söylüyor ki; egzersizden, özellikle de P90X gibi yüksek yoğunluklu (High Intensity) egzersizden sonra beyniniz dopamin ve serotonin (mutluluk hormonları) dolacak! Uzmanlar spordan sonra hissedilecek bu duyguyu, kokain ile kıyaslamakta!

2) Hayatınız Daha Kolaylaşacak!

Maalesef günümüzde Obezite Epidemisi’nin içindeyiz. Giderek daha da genç yaştakiler, iki merdiven çıkınca off’layıp puff’lamakta, ayakkabısını bağlamaya eğilirken bile yorulmakta, genel olarak iş yapmaktan kaçınmakta! Oysa egzersiz, kuşkusuz sizi daha GÜÇLÜ yapacak. Kim daha güçlü olmak istemez ki? Bu program her gün sizi bir gıdım daha zorlayacak, her seferinde bir gıdım daha… Ama bittiğinde bir kaya gibi sağlam ve sıkı olacaksınız, ve inanın hayatınızın her alanında faydasını hissedeceksiniz.

3) Egzersiz Yapmalısınız, Çünkü “Yapabilirsiniz”!

Hemen açıklayalım. Bir kere 2 ayağınız ve 2 eliniz varsa, zaten egzersiz yapabilirsiniz, ve yapmalısınız da! Ama o bile şart değil… P90X’in en zor egzersizi kabul edilen Plyometrics – Zıplama Antrenmanı’nda, bunu adeta yüzünüze vurur gibi, tek bacağı protez olan biri tüm hareketleri yapmıyor mu?! Her zaman halinize şükredin ve lütfen bahane üretmeyin! Yapabilirseniz, yapmalısınız da!

Sizler gibilerin, bu sitedeki (& sosyal medyadaki) başarı hikayelerini gördünüz, okudunuz. Onlar yaptıysa siz de yapabilirsiniz!

6 Yorum

 1. Ahaha, ben de Instagram’dan düşenlerdenim :-D Startı verdik bakalım, yılbaşı gibi neler olacak?

  Not: Bu arada 2. günümdeki Insanity Plyo Cardio tam olarak rezil etti beni! 35 yıldır varlığını bilmediğim kaslarım varmış! Ama yılmak yok.

  Cevapla
 2. onur alp

  Aykut Hocam e-mailimi cevaplasanız da ben de 2. tur P90X’ime gönül rahatlığıyla başlayabilsem : )

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Öncelikle hatırlatma için teşekkürler :-) Arada kaynamamış da eki olduğu için sanırım spam filtresine takılmış, şimdi bulabildim.

   Tebrik ederim, bence sonuçlar çok iyi, hem hacim kazanılmış, hem de 6-pack çıkmış.

   İkinci tur için kısa bir süre dinlenmeyi (1 hafta -- 10 gün) öneriyorum Muscle Confusion ilkesi gereği. Ama zaten dinlenmiş olduğunuzu tahmin ediyorum :-) Öyle ise tabii ki tavsiyelerim olacaktır 2 tur için.

   Aykut

   Cevapla
   • onur alp

    Cevap için teşekkür ederim hocam. Size tekrar e-mail yolladım.

    Cevapla
 3. Çıkmaz ayın son carsambasi ertesi gün persembe yani insanity setin sahibini bulduğu gün. Ah keske bana ciksada 2 turu bi arada cikarsam :) ) ) ) )

  Cevapla
 4. viXen

  A-aaa aynı benim kafadaki düşünceler ile başlamış yazı; Hocam ne yapıyorsunuz yeni bir şey keşfettiniz de beynimize mi dalıyorsunuz?

  Daha dün hesaplama yapıyordum, şu tarihte başlasam şu günde bitirsem ay ama dur bayram var neyse yılbaşına mı yetişsem diye. Bu yazıyı okumak iyi geldi, aslın da sorun şu başlamak için kafamızda gün belirlediğimiz zaman o işe asla başlayamıyoruz, çünkü en ufak bir sekme (bir gün öncesinin verdiği uykusuzluk mesela başlamamıza engel oluyor ve otomatikman bir daha ki hafta o güne sallandırıyoruz başlama işini. Bu sadece spor ile alakalı da değil, hayatımızda bazen tarih belirlemek yerine o anda karar verip harekete geçmeliyiz ki ilerleyebilelim.

  Mesela ben sigarayı bırakmak için hep bir tarih belirliyordum sonra tarihten bir gün sonra arkadaşın doğum günü oluyordu aman o gün kasılmayayım neyse bir hafta sonra diyordum , sonra araya bir tatil giriyor aman tatil geçsinde diyordum süreç uzadıkça uzadı, derken bir sabah kalktım son sigaramı yaktım ve içmiyorum artık dedim, olay bende bitti benim kararımda…

  Yani bayramda beslenme konusunda ipin ucunu kaçırmam spor yapmayacağım anlamına gelmez herhalde, acaba olur mu ki?

  Cevapla

Yorum Paylaşınız