Başarının Anahatarı… “İ” ile Başlıyor, “E” ile Bitiyor…

Soldan sağa 4 harfli… Egzersizde başarının anahtarı… Baştaki ve sondaki harfi çıkmış… İ ile başlıyor, E ile bitiyor… Ne bu yahu?! Tamam, bu kare bulmaca ile sizi daha fazla uğraştırmayalım, çünkü biz bu bulmacayı çözdük… P90X’te (hatta hayatta hemen her alanda) başarının anahtarı: İVME!

Nedir bu “ivme”den kastımız? Süreklilik, devamlılık, her gün her hafta bir öncekinden daha ilerde olma, hızını alarak devam etme durumu… Şimdi bu “ivme”yi getirecek ve bir kere geldi mi, bir daha da arkanıza dönüp bakmamanızı sağlayacak 4 altın kuralı açıklıyoruz…

1) Asla Pazartesi’leri Atlama!

Neden Pazartesi? İnsan bazen ne kadar aksini kendine telkin etmeye çalışırsa çalışsın, Pazartesi günleri genellikle en iple çekilmeyen ve sendromu ile meşhur gündür (hatta bu sendrom Pazar’dan başlar, o kadar yani). Bizim konumuz açısından ise, zorunlu olmamakla birlikte büyük çoğunluk programına başlama günü olarak Pazartesi’yi seçer. Bu da otomatik olarak off/tatil gününüzü Pazar yapar. Bu durumda tatil gününün üzerine ikinci bir günü atlamak, programı yarım bırakmaya davatiye çıkarmaktır. Aksi durumda ise, Pazartesi’yi aradan çıkaran, diğer hepsini çıkarır… Bizler bugüne kadar, Pazartesi günü egzersizini bir şekilde yapmış da, Salı günü keyfi olarak yapmayarak programı sekteye uğratan hiç görmedik; gerçekten!

2) Asla 3 Gün Üstüste Egzersizsiz Kalma!

Bu madde de aslında yine 1 numaralı madde ile alakalıdır. Ama olur da bir numaralı sekteye uğrar ise, sizin sigorta planınızdır. Pazar’ın üzerine, atlanan bir Pazartesi, bir de üzerine Salı eklenirse… Adiós Amigos! Türkçe’si; “yandı gülüm keten helva!” Bu yüzden, kesinlikle ama kesinlikle, ne yapın ne edin ve 3 gün üstüste egzersizsiz kalmayın. Her bayram vs. tatilinden sonra bize, biraz da mahçup “araya bayram girince, yarım bırakmak zorunda kaldım” mailleri gelmesi bir tesadüf değildir. Biliyorsunuz, resmi bayramlar ya 3 gün ya 4 gündür. Tekrar ediyoruz, önceki 2 gün bir şekilde atlandı ise, 3. gün en kritik gününüz, asla atlamayın!

3) Bir Hafta İçerisinde En Az 3 Gün Yapmış Olduğunuzdan Emin Olun!

Yanlış tahmin etmediniz, aslında bu kural da yine ilk 2 kural ile ilintilidir. Diyelim, bir şekilde önceki ilk 2 kuralınız sekteye uğradı; bu son sigortanızdır! Eğer bu işi “yapıyorum” diyorsanız, en kötü koşulda bir hafta içerisinde en az 3 günün egzersizini yapmış olmalısınız. P90X, haftanın 6 günü yapılan bir program, ama hepimiz bir Ajda Pekkan (hala günde 8 saat yaptığını duyduğumuz) değiliz; tamam işimiz var gücümüz var… Ama en kötü ve istikrarsız haftanızda bile minimum 3 günü çıkarmak, devam etmeki ile havlu atmak arasındaki en büyük farkı yaratacaktır.

4) Ve Asla Pes Etme!

Ve son madde… Maalesef ilk 3 maddeyi de yerine getiremediniz… Ve hiç istemeseniz de, gül gibi üzerine titrediğiniz, sizi hep hayalini kurduğunuz sonuçlara ulaştıracağına emin olduğunuz programınız sekteye uğradı, yarım kaldı… Olsun! Asla pes etmeyin! Önemli olan hiç düşmemek değil, düştüğünüz yerden kalkmaktır. Doğrulun, toparlanın, ya devam edin, ya baştan başlayın. Unutmayın ki bu sayfalar, ilk denemelerinde başarısız olmuş kişilerin, kendi küllerinden doğuşları ve başarı hikayeleri ile dolu… O yüzden, asla asla asla ideallerinizin peşini bırakmayın…

4 Altın Kural

43 Yorum

 1. Biraz gaza getirilmeye ihtiyacım olduğu bu günlerde, güzel bir hatırlatma oldu. Şu hastalık da geçerse, yeniden start veriyorum Aykut hocam.

  Cevapla
  • Geçmiş olsun Dalyan Bey. Bu Pazartesi sizi yeniden başlatalım o zaman :-) Pazartesi başlayacak büyük bir kitle var.

   Cevapla
 2. İsmail Said

  Hocam bir iki email atmıştım da spama mı düşüyor acaba benimkiler :(

  Cevapla
  • Evet, öyle olmuş maalesef :-( Ama şimdi bulup, tüm sorularınızı cevapladım :-)

   Cevapla
 3. Merhaba Hocam bir sorum olucaktı.P90X göğüs kası yaptırırmı ?

  Cevapla
 4. Aykut Hocam, bayramda yeniden başlamayı düşünüyorum, bu hatırlatma yazısı süper oldu. Ara ara böyle eski damardan yazıları ana sayfaya yukarı taşımanız da güzel bir uygulama oldu :-)

  Cevapla
  • Rica ederim, yapıyoruz o uygulamayı ara sıra. 500’ün üzerinde yazı olunca, iyilere ulaşmak bazen zor olabiliyor.

   Bayramda yeniden başlamak da süper fikir, başarılar :-)

   Cevapla
 5. stranger

  O zaman hos geldin diyelim. Bu arada aykut hocam banada gecer limi bu Yoga cd si icin bi arkadas getirmek eger oyleyse baslayacaklari biraz sallayayim malum adam bulmak SIKINTI.

  Cevapla
  • Muhammed Hocam sizin için P90X’çi bulmak hiç sıkıntı değil :-) O yüzden sizin DVD’yi rezerv edelim bile.

   Cevapla
 6. The Rock

  İyiki ben salı başlıyorum, pazartesi günü dinlenme günüm oluyor :)

  Cevapla
  • The Rock

   Adı dinlenme günü fakat ben dinlenmiyorum tabiki esneme + kendimi iyi hissedersem kenpo x :)

   Cevapla
  • Benim başlangıç günüm de Perşembe’ydi. Şimdi yine konu Yoga’ya dayanacak ama, sırf Yoga rahat rahat Pazar’a denk gelsin diye böyle idi…

   Cevapla
 7. umtku

  Pazartesi görünümlü perşembe günü için güzel bi yazı olmuş hocam :)

  Cevapla
  • Demiştim :-) Olsun, zarar gelmez.

   Cevapla
   • umtku

    :) ) ) )

    Cevapla
 8. icten

  Hocam,
  Aslında bu hepimizin beklediği bir teselli yazısı olmuş. Yani es kaza 3 gün üst üste yapamazsak kaldığımız yerden devam edebiliriz. eğer ki iki hafta yapamazsak yine devam edebiliriz ama mezuniyet süresi ve sonuç alma zamanı uzar.

  Yazı için teşekkürler hocam

  Cevapla
 9. Erkan

  Muzaffer… Ateş seni çağırıyor… :-)
  Dusunme hemen basla… bahane yok kacmak yok yoga var.

  Cevapla
  • musess

   :)büyük büyük menüleri hatırlatan sublimal mesajlar bunlar erkan bey zaten aylardır yemiyorum :-S

   Cevapla
  • musess

   :-) ivmem yükselecek bugün yoga var :) yine çok gerçekçi bir yazı olmuş koç aykut tüm maddeler dosdoğru bugün yoga bitiminde amut deneyeceğim bacaklarımdan güç çekiliyor ellerim titriyor amut dendiği anda o kadar fobiğim duvarda bile yapamıyorum.. Lütfen amut yapmaya çalışırken panikten ölürsem ki susarsam ölmüşümdür benim için taziye Yazısı paylaşın koç aykut bu bir vasiyettir,

   Cevapla
   • Erkan

    Yoga yaparken ölürseniz, bu çok kötü bir pr çalışması olur ve ben haklı çıkarım ki, Aykut hoca bunu hiç istemez. :-)

    Cevapla
    • musess

     :-) amut fobiğim ben erkan bey onu aşmaya çalışıyorum kepçe hareketini bile yapamıyorum amut denince bile Nabzım tavan oluyor ellerim titriyor kollarımda n güç çekiliyor, ,,,,,, :-) kötü karakterleri sayenizde sevmeye başlayacağım sahi çok kötüsünüz :-)

     Cevapla
     • Erkan

      Yani yoga yapmıyorum, eksikliğini de hissetmiyorum. Ne kepçe, ne amut ne başka bir hareketi yapacağım diye uğraşmıyorum. Tavsiye ederim :-)

      Cevapla
      • musess

       Sizi bilmem ama ben ölmeden amut yapmalıyım vallahi gözüm açık giderim…. Şimdi yada asla :-S yada yaparken öleceğim

       Cevapla
    • musess

     Bir gün yoga yı çok sevdim diye blog yapacaksınız :-)

     Cevapla
     • Erkan

      YOGA’rtık :-)

      Cevapla
      • ayhan3404

       :) bak bu güzeldi :)

       Cevapla
      • musess

       Hahaahahaha çok yaratıcı :-D

       Cevapla
    • Yoga’nın yapıp yapacağı, öldürmek değil de… anca budur! Ölüyü bile diriltir!

     Cevapla
     • Erkan

      Sanırım Aykut hocam bana çok kızıyor. Ama ben yoga ile alakalı olrak şaka yollu motivasyon işindeyim. Yani benim yazdıklarımı okuyup, sonra deneyenler, hiç te o kadar zor değilmiş diyecektir kimbilir? En kötüsüne hazırlan, en iyisini bul :-)

      Ben yoga yapmıyorum değil, yapamıyorum. O yüzden sevmiyorum. Yoksa yoga özünde iyidir heralde, tanısak severiz belki. Ya da yoga yi de , çevresi kötü diyebiliriz.

      Cevapla
     • icten

      Yoga yaparken canım çıkıyor ama sonrasında kendimi daha zinde, daha güçlü ve daha mutlu hissediyorum.

      Cevapla
      • Erkan

       O zindelik ve mutluluk yoga dan kurtuldugunuz icindir. Bir hafta rahatim diye :-)

       Cevapla
   • Ağzınızdan yel alsın… derler…

    Cevapla
    • Erkan

     Olacakla öleceğin önüne geçilmez hocam :-)

     Yoga cd sinin üzerine, sigara paketlerindeki gibi uyarı yazısı konmalı bence. Öldürmez, süründürür diye.

     Cevapla
    • Erkan

     Hocam hazır yoga dan gidiyorken, 45 dakikalık kısa versiyon gelecekti, hala gelecek mi yoksa, iptal mi oldu?

     Cevapla
     • Tamam o zaman, yeri gelmişken bilgisini vereyim. ABD’den gemi ile yola çıktılar, yeni Extreme barfiks barlarının devamı ile birlikte. Yakında burada olacaklar.

      DVD’ler, “Arkadaşını Getir, Yoga’dan Kurtul!” kampanyası ile ücretsiz dağıtılacak :-) Bir arkadaşınızı P90X’çi yapmanız yeterli. Kampanya başlığı tam size göre :-)

      Cevapla
      • Erkan

       Valla ben iki arkadaşımı P90X çi yaptım ama gidip internetten indirmiş emek hırsızları. Sipariş vereceğiz diye beklerken, bunun beslenme programı yok mu kanka ya? diye geldiler önüme.

       Parayla alsak olmuyor mu hocam?
       Yapmayı geçtim almak bile ölüm bu yogayı. Ben yoga günleri oğlumla güreşmeye devam ederim sıkıntı yok :-)

       Cevapla
       • P90X’i bu kadar destek ve motivasyon ile yapmak zor, internetten indirenin yanlış program takvimi sıralaması vs. ile bu işi yapma ihtimali, sıfıra yakındır. Ben o şekilde programdan mezun olanı henüz görmedim!

        T-Shirt’lerde olduğu gibi Yoga DVD’lerinde de para geçmez :-) Ama şöyle bir anlaşma yapalım size özel, bir normal Yoga’nın tamamını yapın, sizinki bizden olsun :-)

        Cevapla
        • Erkan

         Valla adamlara anlattık, bendeki değişimleri de görüp, işe yarıyor olduğu kafalarına yattı, alalım dediler, ertesi gün biri indirmiş, öbürüne de kopyalayıp vermiş. :-)

         Takvim ve beslenme ile alakalı dökümanları ben vermedim vermem de.

         Aykut hocam size açk açık söyleyeyim, acayip sıkıldım. sürekli aynı ve yapmam neredeyse imkansız hareketler üst üste gelince kapatıp kaçtım ben ilk seferinde. özellikle ilk yarım saate yakın sürekli aynı şeyleri görünce ( dvd yi izledim sonuna kadar) sarmadı beni. Belki şimdi denesem biraz daha başarılı olabilirim bilmiyorum deneyeceğim bugün yoga günü :-)

         Cevapla
         • Tahmin ettiğim gibi… En geç birkaç hafta sonra arkadaşlarına sor bakalım, devam ediyorlar mı? Sonra burada bize de haber verirsin…

          Gelelim konumuza: Şimdi Yoga, klasik Recep İvedik mantığıyla, bağdaş kurup “ohhhmmmm” demekten ve içimizdeki kötülükleri salmaktan ibaret olsaydı, inan ben de sıkılırdım. Ama bu Yoga’nın türü Power-Yoga; yani Yoga’nın en zor türü. Atlamadan yaparsan içinde çaktırmadan 25-30 tane şınav çektiriyor; sonlarına doğru Ab Ripper X’in hafif yontulmuş bir versiyonunu da barındıyor. Yani zor olmaya zor, ama çok ET-Kİ-Lİ!!! Benim için de önemli olan bu.

          Cevapla
 10. Saat gecenin 2’si ve bugün tesadüf eseri keşfettiğim bu sitedeki her satırı okumaktan artık başım döndü.

  Hani, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak hissi vardır ya… Şu an hissettiğim tam anlamıyla bu.

  Kesinlikle yeni bir üye daha kazandınız.

  Cevapla
  • O zaman aramıza hoş geldiniz…

   Cevapla
   • Ve yine gece 2 küsürde, admin’den yorumumu sıcak bir cevap :-)

    Burada motive olmamak imkansız sanırım dostlar.

    Cevapla

Yorum Paylaşınız