Çağrışım Oyunu… (Dikkat: Bu Yazı Spor Hayatınızı Değiştirebilir!)

Bakmayın yazının başlığında oyun dediğimize, aslında gerçekten önemli bir konuya değineceğiz.

P90X’in en zor 10 hareketi yazısını hatırladınız mı? 10’dan zirveye doğru, P90X’in en zor hareketlerini sıralamıştık. Peki 1 numarada hangisinin olduğunu hatırladınız mı? Evet, P90X’in en zor hareketi, DVD’yi yerleştirip “Play” tuşuna basmak kabul edilir.

Bu aşamada artık hemen herkes bilir ki, o “Play” tuşuna basıp Tony’nin sesini duyduktan sonra, o egzersiz öyle ya da böyle biter, bu hep böyle olmuştur. P90X’i (hiç istemeye istemeye de olsa) yarım bırakanların ortak noktası ise, işte o “Play”e basma olayının sadece bir değil, birkaç gün üstüste gerçekleşmeme durumudur. Yoksa bir an bile programın işe yarayacağından şüphe etmek değildir (işe yaramaması ne mümkün!).

Şimdi gelelim çağrışım oyununa… Daha doğrusu “çağrışım psikolojik oyununa”… Bu, o “Play”e basmakta zorlandığınız günlerde, kendi beyninize oynayacağınız bir oyundur. Aslında hepimiz bunu küçüklüğümüzden beri oynarız. Açıklayalım…

Hayatında bir bebeği olmuş olanlar, ya da kardeş, kuzen vs. şahit olmuşlardır ki, bebekler yeni doğduklarını takip eden aylar boyunca, uyanır uyanmaz ağlarlar. 6 aylık bir bebeği, arabanızla dışarıda gezdirdiğinizde, arabanın o tatlı gürültüsü ve de sarsıntısından muhtemelen kolayca uykuya dalacaktır ama yavaşça yatağına aldığınızda es kaza uyanır ve gözlerini açarsa, basacaktır yaygarayı! Çünkü, tatlı tatlı uykuya dalarken bebeğin son hatırladığı, arabada hafif hafif sallanıyor olduğudur ve hafifçe bile uyanıp o minik bilinci yerine geldiğinde “eee hani arabadaydım ben, bura nere, şimdi nerdeyim ben” der ve ağlar… Aynısı, memede uyumaya alışan bebekler için de geçerlidir. Hayatta en güçlü bağını kurduğu anne memesi ile üzerine bir huzur çöken bebek, sakinleşir ve uyuyuverir. Ama yine es kaza uyanıverdiğinde “nereye gitti bu meme” moduna girecek ve ağlayacaktır. Zaten ne zaman ki ufak çocuklar, bir nevi “kandırılarak” değil de uyumak için uyuduğunu anlar… o zaman uyanınca ağlamayı da bırakır.

Bu yüzden psikologlar, bebeklerin kendiliğinden uykuya dalabilmelerini kolaylaştırabilmeleri adına “uyku eşleştirmesi” kavramını kullanırlar ve önerirler. Uyku eşleştirmesi, örneğin her uyku zamanı geldiğinde yanına sevdiği yumuşak bir objeyi (oyuncak ayı mesela) koyarak, bir süre sonra o objenin beyinde uykuyu çağrıştırarak, daha kolay uykuya dalma durumudur. Hatta Rus Bilimci Ivan Pavlov, meşhur “Pavlov’un Köpekleri” deneyinde, bunun benzerini 1800’lerin sonunda keşfetmiştir!

İşte bugün siz bile, farkında olsanız da olmasanız da, uyku eşleştirmesini ve psikolojideki “koşullanma”yı kullanmaktasınız. Bugün yatağınızın üzerindeki yastık ve yorgan, birer uyku eşleştirmesidir. Yorganınızın sizi kavuşturacağı vücut ısınızda ayarlanmış bir odada, yastıksız ve yorgansız bir şekilde bir şiltenin üzerine uzansanız, inanın uykuya dalmakta zorluk çekersiniz. Soğuk ya da konforsuz olduğundan değil, üzerinizde alışık olduğunuz yorgan ve başınızın altında yastığınız olmadığından. Dilerseniz bir gece yastığınızı kaldırın ve daha mı zor daha mı kolay uykuya dalacağınızı kendiniz gözleyin.

Şimdi… Buraya kadar egzersizler ve P90X ile çok alakalı değil mi? :-) Uzun açıklamalı bir giriş oldu ama korkmayın, kısa ve net bir şekilde bağlayacağım… Pavlov’un taa 1800’lerde kullandığı bu genel geçer psikolojik yöntemi, pek ala “Play”e basmak ve egzersizlerinizi yapmak için kullanabilirsiniz. Not olarak, ben kendi P90X’imi, bir belki iki gün gecikme ile bitirmişimdir ve bunda bu yöntemin (bu güne kadar sırdı!) payı büyüktür.

Peki bunu nasıl yapacağız? Size, egzersizinizi çağrıştıracak bir obje bulmanız gerekiyor. Bu, sadece evde ve sadece egzersizleriniz sırasında giydiğiniz bir spor ayakkabı olabilir. DVD’nizi koyup, o günkü egzersizinizi yapasınız içinizden gelsin ya da gelmesin, o ayakkabıları önce ayaklarınıza geçirin… Ya da bir sporcu taytı (hey, erkekler için de sporcu taytları var, bir dahaki sefere Plyometrics’i sporcu taytıyla bir yapın da farkı görün!)… O kıyafet ile egzersizi “eşleştirin” ve daha “play”e basmaya hazır olduğunuzu hissetmeseniz dahi üzerinize onu geçirin. Yine çok tavsiye ettiğim bir uygulama; saat geç olmuş ve o an yapmak istediğiniz en son şey egzersiz olabilir… Ama siz yine de o günün DVD’sini koyup “play”e basın. Yapmak için değil, “sanırım bu gece yapmayacağım ama yine de play’e basayım, o arkada göstermeye devam etsin” deyin… Arka fonda 55 dakikalık DVD oynarken ve siz es kaza önünden geçip giderken bile kanınıza girecektir. Hele ki, biraz önce bahsettiğimiz “egzersiz eşleştirmeniz” olan spor ayakkabınız ya da başka bir objeniz üzerinizdeyken…

Deneyin ve görün… Psikoloji bilimini yabana atmayın, egzersiz ve motivasyon konusunda bile… Şimdi hepinizi, bu psikolojik avantajı da kullanarak, P90X’inizi tam 90 günde bitirmeye davet ediyorum… :-)

24 Yorum

 1. merverol

  Dvd takıp çalıştırınca gerisi geliyor zaten, ama canı insanın istemezse hiçbirşey dvd oynattıramaz benim görüşüm :)))

  Cevapla
 2. Aslında çok içinde kaybolunacak bir yazı değil ama sanırım benim vitaminim bugün bol geldi! (Tıpkı Bradley Cooper’ın Limitless filmindeki hali gibi hissettim gün boyunca! -- İzlemeyenler izlesin, güzel film)

  Bi enerji gelip, bu yazıyı sıfır kitap ya da internet karıştırarak (ama bolca entelektüel birikim ile :-) bir oturuşta yazdım… Üzerine hızımı alamayıp sırf çerez niyetine Core Synergistics’i bitirdim… Şimdi de humus kaşıklıyorum… :-)

  Vitaminim bol geldi deyince… “Herkes 1 gün boyunca ne yediğini yazsın dürüstçe!” diye bir blog vardı. Şimdi aşağıda bu sabahki kahvaltımdan bir kare paylaşıyorum… Müthiş! Kimse, bu mevsimde çileği nerden buldun, kim bilir kaça falan demesin; Migros’ta gördüm, istisnasız tüm paketlerin üzerinde minicik sinekler uçuşuyordu ve sanırım dolayısıyla çok ucuzdu! Halbuki sineğin (ya da kurtun) geldiği yiyecek asıl iyidir, hiç kaçırmadım :-)

  Bu şaheserden bir tane daha yapacağım, 5-6 saat sonra :-)

  Cevapla
  • Uuuu süper gözüküyor hocam :) sarı olanlar nedir ?

   Cevapla
   • Taze ananas…

    Cevapla
    • Severim , bu arada cilegin burada mevsimi ve inanmazsiniz hormonsuz bal gibi cilegin kilosu sadece 1lira 30 kuruş :))

     Cevapla
   • Çileklerden gözükmüyor ama, onların altında da doğranmış muz, kuru üzüm ve de bol miktarda saf yulaf var. Yandaki de taze nar, greyfurt, limon karışımı :-)

    Cevapla
    • Tam bi bomba olmuş hocam bunu yedikten sonra bu tarz yazılar çok normal :D

     Cevapla
  • Erkan

   sabahın köründe kimse bana bunları yediremez. bırak yedirmeyi teklif dahi edemez :-)

   Cevapla
  • merverol

   Hocam ben bunları yesem o gün hep tok olurum :))))

   Cevapla
 3. icten

  Hocam,
  Psikolojik eşleşmeye kesinlikle inanıyorum. Hiç spor yapmak istemesem de eve gelip biraz dinlendikten sonra spor kıyafetlerimi giyinip odamda oyalanırken birden haydi kızım artık “play”e bas diyorum. Başlıyor ve bitiyor, öyle ya da böyle.

  Bu arada tayt ile spor yapmak harika ama siz erkekler için bir tabu biliyorum. Yine de deneyin nasılsa evdesiniz ve nasılsa yalnızsınız sizden başka kimse bilmeyecek.

  Cevapla
  • Yok canım; diyelim profesyonel bisikletçi bir adam için niye tabu olsun :-) Bir musluk tamircisi için alet çantası ne kadar tabu ise, tayt da o kadar tabudur bir sporcu için…

   Cevapla
 4. Hocam İyi geceler nasılsınız :)

  Cevapla
  • Süper! Sağol, sen nasılsın?

   Cevapla
   • Harika! Normalde iyi bi okuyucuyum ama bu yazıyı okurken kayboldum :) sanırım spor sonrası olduğu için biraz yoruldum ondan :) benim objem hep masamın üstünde duran tık dolu takvimim sabah akşam onu gördükçe motive oluyorum

    Cevapla
    • Tamam işte, çözmüşsün zaten :-)

     Cevapla
     • :))

      Cevapla
 5. ahmet3838

  Aykut hocam yatağımın direk karşısında duran dambıllar benim için büyük şansmışda ben bilmiyormuşum :) Gerçi dediğiniz gibi geç saatlerde yatakta laptopla otururken egzersizi yapmadıysam içime bir sıkıntı girer.Ve egzersizi yaparım :) Bilinç altıma yerleşmiş artık :)

  Cevapla
 6. Yoga dvd demek istemiştim:))))))

  Cevapla
 7. P90X dvd çok guzel bir eşleşme olur

  Cevapla
 8. Erkan

  hocam bütün planı açıkladınız bilinçaltı herşeyi duydu.
  Hayatta yemez bu numarayı :-))

  Cevapla
  • Yer yer… :-)

   Cevapla
  • Senin bilinçaltının kaytarasi var belli ki :))

   Cevapla
 9. Tartışmasız bugüne kadar hayatımda okuduğu en etkileyici yazılardan biri.

  Cevapla
  • Teşekkürler Akif Bey, onur duydum…

   Cevapla

Yorum Paylaşınız