Biraz alışveriş… Beslenme üzerine.

İlk iki günü ciddi vücutsal ağrılar ve iptal edilen eğlenceli programlar ile olsa da atlatmış bulunmaktayım. Aykut Hoca her seferinde ne zaman pes edeceksin bakışlarını bana karşı kullanmış olsa da bugün pes etmeyeceğimi anladım. Çünkü aradan iki gün geçmiş olmasına rağmen kendimi bu işe fazla kaptırdım.

Akşam iş çıkışında benim ufaklığı yürüyüşe çıkarttım (kendisi baş belası bir Fox Red Labrador), sonra derhal markete uğradım, probiyotik içeren yoğurt, bol tahıllı sandviç ekmeği, beyaz peynir, light ton balığı, domates, salatalık, kiraz saplı form çayı , bol tahıllı pirinç patlağı, az yağlı süt ile alışveriş sepetimi doldurduğumda kendime ben bile inanamadım.

Sabah programa başlamadan önce kiraz saplı form çayımı içip ayılacağım, programdan hemen sonra ılık bir duş ve tahıllı gevreğimi yiyeceğim kahvaltıda. İş yerine yanıma almış olduğum tahıllı ekmek arası peynir domates salatalık sandviçimi götüreceğim çünkü bu tahıllı pirinçli gevrekler beni hiç tok tutmuyor ve on çayı ile bisküvi ya da simit tüketmektense en azından besleyici olan vitaminli bir gıda tüketmeyi tercih ediyorum artık.

Öğle yemeğine kurt gibi iştahlı olarak girmemek için yemekten bir saat kadar önce yani saat 12:00 gibi probiyotik yoğurdumu tüketeceğim, az porsiyon ve bir dilim ekmek olmak üzere öğle yemeğinde ne çıktıysa silip süpürmek artık boynumun borcu.

Saat 15:10 olduğunda meyve saati demek; elma, mandalina, armut, artık bahtıma ne çıkarsa.

Akşam yemeği olarak tek çeşit beslenmek ama gerçekten beslenmek gerektiğine inanıyorum. Çorba, sebze yemeği ya da ızgara yeterli, tabi yanında kocaman bir salata tabağı ile. Yalnız her akşam bu çeşitlerden mutlaka birine yer ayırmak gerekiyor.

P90X yaptıktan sonra da beslenmek önemli, ben ton balığı ya da yoğurt tercih edeceğime eminim çünkü pratik ve hafif olması benim için önemli.

4. gün ile beraber beslenme programım için de hazırım aslında. Arada kaçamak elbette yapacağım, dondurma, irmik tatlısı ya da kocaman bir tabak makarna. Ama kaçamaklar beni mutlu kılacağı için sıkıntı olarak görmüyorum. Diyet yapmayacağım, sadece dengeli olarak beslenip vücuduma sağlıklı besinler ile hizmet edeceğim.

Umarım sizler de yapmış olduğunuz sporun karşılığında beslenmenize özen gösterirsiniz, fakat bunu kesinlikle diyet kelimesi ile özleştirmeyin.

içten

12 Yorum

 1. çok eğlenceli olduğu kesin.. bu şekilde devam etmeliyiz, sürekli markete gidip ne yiyebileceğimize bakmalıyız.. alacaklarımızın besin değerlerine bakmak gibi bir alışkanlığımız olacak bundan sonra :)

  Cevapla
  • icten

   Lookout kesinlikle “besin değeri” demekle en önemli noktaya parmak bastın, alacağımız yiyeceklerde kalori kısmından çok vücuduma sağlayacağı yarar kısmına bakmak daha mantıklı bir hareket oluyor.

   Cevapla
 2. Arkadaşımın tavsiyesi ile bugün işyerinde şöyle bir bakayım dedim ama resmen tüm günümü yedi! :-)

  Bayağı merak ettim. Eğer anlatılanların yarısı bile doğru olsa müthiş birşey bu.

  Cevapla
  • icten

   Merhaba Buğra,

   İşin en eğlenceli kısmı sanırım kendin de görmüş olduğun değişim olacak. Bugün koca bir dilim yaş pastayı içimde hiç bir ukde kalmadan reddettim ve büyük bir elmayı mideye indirdim.

   Artık daha dengeli besleniyor ve daha kaliteli uyuyorum, işin güzel yanı ise canım gerçekten kaçamak yapmak istediği zaman yapabiliyorum, cumartesi günü 3 bira ve kocaman bir tabak patates kızartmasını mideye indirdim ve pişmanlık hissetmedim çünkü ara sıra kendini ödüllendirebileceğin bir program bu.

   Cevapla
 3. Ben şahsen istediğin hedefine ulaşmadan pes edeceğine inanmıyorum inan ben 2. haftaya girdim daha kolay artık gün gectikce hareketleri alışıyorsun ve daha kolay yapıyorsun onu bunu boşver bayanlarda favorim sensin :D başarılar . He bu arada pes edecen diyen arkadaşlarada şunu söyliyeyim pes etsekte öncelikle başlama cesaretimiz var sizde oda yok!

  Cevapla
  • icten

   Moment inan bana ben de senin pes etmeyeceğine inanıyorum, Sanırım Aykut Hoca’nın ilk mezunları biz olacağız :)

   Cevapla
 4. bence gayet güzel gidiyorsunuz pes etmek için bir neden yok :)

  Cevapla
 5. Bence pes ediceksin!

  Cevapla
  • Öncelikle bu pozitifliğiniz ve motivasyonunuz için teşekkür ederim!

   Ama şahsen, pes etmeyip çok iyi sonuçlar alacağına eminim.

   Cevapla
   • icten

    Desteğiniz için teşekkür ederim hocam. Doğru beslenme ile 1 hafta kadar kısa bir süre içerisinde bile değişimi gözlemleyebildim.

    Cevapla
  • icten

   Merhaba Deniz,

   Pes edebilme ihtimalim elbette var çünkü program gerçekten zorlu. Ama pes etmezsem alacağım sonuçtan o kadar eminim ki bu sebeple kendime inanmak istiyorum.

   Cevapla
  • icten

   Deniz Merhaba,

   Hepimiz insanız sonuçta, kimimiz başladığı hedeflerden asla vaz geçmez ve başarır, kimimiz başlamaya cesaret edemez, kimimiz de defalarca dener başarana kadar.

   Ben defalarca denesem de başarana kadar pes etmeyeceğim; ama inan pes edersem de kendimle yine de gurur duyacağım, en azından denemiş olacağım çünkü.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız