Bilmeniz Gereken 3 Farklı İpucu!

Yaz aylarının iyice yaklaşmasıyla birlikte P90X’e ilgi ve yaza fit girme azmi rekor düzeyde… P90X’te devamlılığı sağladığınız ve 90 günün sonunu getirdiğiniz sürece de yaza fit girmeniz kaçınılmaz bir gerçek. Ama bazen söylemesi, yapmasından daha kolaydır. Burada da bizler devreye girip, hem sizi motive tutma, hem de bazı yanlışlardan koruma işlevi görüyoruz.

Şimdi aşağıda bahsedeceğimiz, birbirleriyle pek de alakalı olmayan 3 ipucu ile, 90 gün boyunca en önemli şey olan devamlılığınızı daha kolay sağlayabilir ve istediğiniz sonuçlara hızla ulaşabilirsiniz.

1) Barfiks Barı’nın Çekiciliği Üzerine…

BarfiksBu bahsedeceğimiz, aslında çok sık karşılaştığımız bir durum. P90X egzersizleri sırasında kullandığınız barfiks barları, genellikle mutfak, oturma odası, salon gibi çok sık kullanılan kapıların üzerinde durur. Ve belki P90X’e başladığında barfiks sayısı “sıfır” olan biri, programın etkisi ile kısa sürede barfiks çekebilmeye başlayınca, tam tabiriyle “gaza gelerek” artık yerli-yersiz her kapının altından geçişte barfiks çekme isteği duyar.

Ama biz diyoruz ki, iştahınızı P90X antrenmanlarındaki barfikslere saklayın. Özellikle de vücudunuz soğuk ise, bu şekilde barfiks çekmeyin. Böylece, birazcık ego tatmini uğruna sizi genel amacınızdan koparabilecek sinsi bir omuz/sırt/kol sakatlığından da korunmuş olursunuz.

2) El ve Ayakların Korunması…

Tırnak Batmasıİpuçlarının birbiriyle çok alakalı olmayacağını söylemiştik; şimdi sırada özellikle el ve ayakların korunması var. Diyelim ki P90X’inizde herşey yolunda… Dambıllarınızı kaldırıyor, Plyometrics’inizi (Zıplama Antrenmanı) yapıyorsunuz… Ama hiç gereksiz yere bir gece, televizyon izlerken ayağınızla oynamaya ve topuğunuzdaki derileri yolmaya başladınız! Başta masum gibi görünüyordu ama o kadar kendinizi alamadınız ki, topuğunuzdaki deriyi çatlatarak kanattınız. İşte şimdi hapı yuttunuz çünkü bu gereksiz eylem, sizin Plyometrics’teki performansınızı “derinden” etkileyecek. Aynı şey, kendinize “tırnak batması” yaşatmanız ile de mümkün (bknz. 1 no’lu parmak!).

O yüzden tavsiyemiz, çok istiyorsanız ya maniküre/pediküre gidin, ya da en iyisi elinizle, ayağınızla oynamayı bırakın!

3) XXX Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır…

NezleBilirsiniz, bu atasözü “Mart” için söylenir ama aslında hemen her ay için geçerli. Sizi tam da en motive olduğunuz ve sonuçları görmeye başladığınız dönemde, egzersiz programınızdan ayıracak bir şey varsa, o da zamansız bir soğuk algınlığı ya da hastalıktır. Kendinizi profesyonel bir atlet gibi düşünün. Bu program süresince vücudunuza iyi bakmakla yükümlüsünüz.

Ayrıca yazın nezle olunmaz diye birşey yok, kendinize iyi bakmazsanız yine olur. Sadece insanların yaz aylarında daha az hastalığa yakalanmasının sebebi, daha fazla güneş ışığı almalarıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca güneş ışığından istifade etmenizi de öneririz.

4 Yorum

 1. Serhat merhaba.

  Ben kendi programımda aldığım sonucu seninle paylaşmak istedim bir ufuk oluşturabilmesi açısından. Geçtiğimiz sene ağustos ayında başladığım P90X’i 1 ay sonra okulum yüzünden bırakmak zorunda kaldım. Ancak ilk 1 aylık süreci tamamlama fırsatım oldu. Benim de Ab Ripper X sırasında aynı senin gibi problemlerim vardı ve açıkçası bu karın parçalanacak gibi değil diyordum kendime. En son hareket ise resmen faciaydı. Ellerimi senin de dediğin gibi yan taraflara değdiremiyordum bile. Ancak bu beni motivasyondan düşürmenin tam aksine hırslandırdı ve ellerimi yere değdiremesem bile hareketi ellerimi iki yanımda mümkün olduğunca zorlayarak ama yere değdiremeyerek hareketi yapmaya çalıştım. İşin güzel tarafı ne biliyor musun, 1 ayın sonunda Ab Ripper X’in son hareketini hakkını vererek ve elimi yere değdirerek 30 tekrara yakın yapmaya başladım.

  Olumsuzluklar çok büyük derecelerde olmadıkça sakın umutsuzluk vermesin.
  P90X’de alınacak çok yol var, daha motive günler dilerim. :)

  Cevapla
  • serhat

   teşekkürler Barış,bu iyi geldi :) o zaman bring it diyelim..

   Cevapla
 2. mmurat

  serhat, yapman gereken çok basit.’yapabildiğin kadarını yap, gerisini boş ver’ Ama gerçekten zamanla hareketleri nasıl yaptığına sen de şaşıracaksın. Zaman, süreklilik ve azim..

  Cevapla
 3. serhat

  banada bir ipucu verin hocam. mutlaka kolay bir yolu olmalı . zamanla alışacaksınız demeyin çünkü kilom abripperx yapmaya sanki müsait değil.ilk 3 hareket dışında diğerlerini neredeyse yapamıyorum. bacaklarımı 90derece zaten açamıyorum,kaldıramıyorum. anca çırpınıyorum :) bu bende nasıl karın parçalayıcı bir etki yaratabilirki. hele videonun sonunda 40 tekrar olan hareket, e ben ellerimi yere değdiremiyorumki zaten. bacaklarım zaten ağır,kaldıramıyorumda. ne yapmalıyım. lütfen yardım edin.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız