Fast Food Bağımlıları Anlatıyor…

Fast food dosyasında kaldığımız yerden devam ediyoruz… Tüm araştırmalar gösteriyor ki, abur cubur ve fast food “yemeği sonlandırma” duygusunu azaltıyor. Yani insanın yedikçe yiyesi geliyor. 2000 kalorilik bir BigMac Menüsünün ardından bir iki saat içerisinde tekrar acıktığınızı hissetmenizin sebebi de bu.

Belki daha da önemli bir kavram ise “Duygusal Yeme” konusu, ki aslında en tehlikelisi de bu. Temelinde genellikle mutsuzluk, yalnızlık, öfke, endişe gibi olumsuz duygularla baş etme amacıyla yiyeceğe yönelme, abur cubur ile o duygunun yarattığı olumsuz etkiden kurtulma isteği var. Gece gece buzdolabını açıp, ne var diye bakanlardansanız, sebebi çok büyük olasılıkla açlık değil, “duygusal yeme” alışkanlığıdır.

Ve Bağımlılar Anlatıyor…

Özge S. (23)

Hırsımı abur cuburdan alıyordum. Çikolata ve cipse çok düşkündüm. Midem aldığı kadar yerdim. Envai çeşit abur cuburumu kucağıma döker seçip seçip yerdim. Onlara ulaşamayacağımı hissedince kötü olurdum. Çok kilo alınca uzmana başvurdum.

Burak A. (24)

Haftada en az 3 gün fast food, bolca abur cubur yiyordum. Bence bağımlılık yapan kokusuydu. Kokusu aklıma gelince, gece yarısı dahi eve sipariş ediyordum. Bunları yemek sigara içmek gibi. Üstelik büyük seçenekli menüleri tercih ediyordum.
90 kiloya çıkınca dur dedim…

Yeşim İ. (48)

Acıktığımda çikolata yerdim. Tatlı yiyince tuzlu, tuzlu yiyince tatlı istiyordum. İstifra edecek kadar yiyebilirdim. Yedikçe mutlu oluyordum. Sağlıklı beslenmeye karar verdikten sonra ilk 21 gün zor geçti. Ama sonra dilimin üstündeki tat alma duygusu şekersizliğe alıştı. Kilo verdim.

Elif E. (24)

Tek sevdiğim yiyecek abur cuburdu. Lahmacun, simit, börek gibi hamur işlerini seviyordum. Yeni bir ürünün reklamını izlesem hemen gidip alıyor ve deniyordum. Marketten sadece abur cubur alışverişi yapardım. 90 kiloyu geçince aklım başıma geldi.

Bir bağımlıyı nasıl anlarsınız?

Hızlı yemek yer.

Fazla şekerli içecek ve yiyecek tüketir.

Ciltte yağlanma ve sivilcelenme yaşar.

Aşırı terler.

Kontrolsüz tuz tüketir.

Anksiyeteye (kaygı bozukluğu) yatkındır.

Sindirim sistemi problemleri yaşar.

Kontrolsüz yeme atakları geçirir.

Gece yemek yer.

Gün içerisinde dikkat dağınıklığı yaşar.

Göbeklidir (Zayıf olsa bile!)

4 Yorum

 1. tariquinho

  “2000 kalorilik bir BigMac Menüsünün ardından bir iki saat içerisinde tekrar acıktığınızı hissetmenizin sebebi de bu.”

  O 2000 kalorilik kimyasal(!) yerine yiyebileceklerimiz şu şekildeymiş, hem de 3 öğün:

  Cevapla
 2. yukarıdaki 11 özelligin 7-8 i bende mevcut artık bir dur demek lazım

  Cevapla
 3. Metehan

  Çok şükür bağımlı değilim kendime dur diyebiliyorum :) Tavsiye etmem ve ettirtmem açıkcası dışarda bile fast-food yiyeceğime aç kalır evime döner yinede yemeğimi yerim.

  Cevapla
 4. Bu özelliklerin hepsi bende var hocam nerdeyse tamamı bende bir bağımlıyım 1 2 hafta sıksamda kendimi sonrasında çok istiyorum yemeği ne yapıcağımı şaşırdım :)

  Cevapla

Yorum Paylaşınız