Benim Motivasyonum

Neden bilmiyorum ama Rocky Balboa’yı hep motive edici bulmu-şumdur. Belki bunda, Üniversiteyi okuduğum ve uzunca bir süre yaşadığım Philadelphia’nın da etkisi vardır ki filmde onun o tırmandığı ve sonunda “Adrian!” diye haykırdığı Sanat Müzesinin basamaklarını defalarca tırmandığımı hatırlıyorum. Ama hep söylediğim gibi, P90X serüveniniz boyunca motivasyonunuzu hep ilk günlerinizdeki gibi yüksek seviyede tutmalısınız. Bu, başlamakla gerçekten bitirmek arasındaki farkı belirleyen en önemli unsurdur. Rocky’nin bu aşağıdaki konuşması pekçok kereler benim motivasyonum oldu. Siz de kendi motivasyonunuzu bulun, ve bırakmayın!

“Dünya sadece günışığı ve gökkuşaklarıdan ibaret bir yer değildir. Aksine, öyle çetin ve zor bir yerdir ki, sen ne kadar sağlam durursan dur, seni dizlerinizin üstüne indirip orada tutmak için elinden geleni yapar. Ne siz, ne ben, ne de kimse “hayat” kadar sert vuramaz. Ama önemli olan ne kadar sert vurduğun değil, ne kadar sert darbe alıp, hala ilerleyebildiğindir. İşte kazanmak böyle olur! Eğer kendine olan değerinin farkındaysan, git ve o değeri yakala. Ama gerektiğinde darbeleri alabilmeyi, ve olman gereken yerde olmadığını düşündüğünde başkalarını suçlamayı bırak. Korkaklar bunu yapar ve bu sen değilsin.
Sen çok daha fazlasısın!

 

.

11 Yorum

 1. Aykut Hocam, bizi motive ettiğiniz için teşekkürler.

  Bu arada, Rocky’nin sözlerini orjinal filmdekinden daha iyi çevirmişsiniz :-)

  Cevapla
 2. Taktım buna :-) Bi tane daha…

  Cevapla
 3. Cevapla
 4. videosunu izledim eğlenceli birşeye benziyor :D şuan en hoşuma giden 2. gün ile 3.gün programı :) tek sıkıntı yaşadığım konu beslenme onu düzene sokamadım yardımcı olursanız sevinirim :)

  Cevapla
  • Yoga’yı ilk kez yapmadan önce bir kez izlemen çok iyi olmuş, yoksa “n’oluyoruz” derdin! :-)

   Beslenme konusu önemli. Bana hergün çok kişi, gün gün takip edebilecekleri Diyet Programı soruyor ama bu tip programlar bence bırakılmaya mahkum.

   Onun yerine aslında yemek yeme stili değiştirmeli. Bu konuya yer yer değiniyorum ama özetle…

   Atlanmayan kahvaltılar, düzenli yenen küçük ara öğünler, azaltılan yağ-un-şeker-tuz, gece geç saatte yemeyi kesmeler, bol bol su içmeler, azaltılan porsiyonlar…

   Bu tip küçük değişiklikler, P90X ile kombine edildiği takdirde büyük sonuçlar verecektir.

   Cevapla
 5. şuan 3. gün programını bitirdim böyle güzel bir program olamaz özellikle arka kol için cass cass diye yandı adeta ::D benim motivasyonumda Sean O’pry adamın resmini acıyorum hırslanıyorum arkadaş :D

  Cevapla
  • Süper! 4. gün Yoga’yla tanışacaksın muhtemelen. Onun da yorumunu almak isteriz. :-)

   Cevapla
 6. Aman Allahım! Bu konuşma Rock Balboa filminden. Hani Rocky’nin herşeyini kaybettiği ve dibe vurduğu. Bu konuşmayı da oğluna yapıyor. Türkçe’si için çok teşekkürler. Typografi de feci güzel olmuş. Bulabilirsen filmdeki görüntüyü de koyabilirsen süper olur.

  Ben de hala kendimi gaza getirme sürecindeyim. Ama sizin de yardımlarınızla yakında başlayacağım. En en en kötü ihtimal, 1 Ocak’ta.

  Cevapla
 7. Hocam Merhaba,

  Ben de yazı ya da video paylaşmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olur musunuz.

  Cevapla
  • Merhaba Levent,

   İlgin için teşekkürler. Doğrusu sitede herkes blog yayınlayamıyor, yani bir forum gibi değil ama kalemine güveniyorsan ve gerçekten P90X ile ilgiliysen, üyeliğini “Contributor” yani “İçerkik Sağlayıcı” olarak değiştirmem yeterli. Yazıların önce onaya gönderilip, onaylanması durumunda sitenin ilk sayfasından yayınlanacaktır.

   Cevapla
 8. Aykut Hocam,

  Sadece, son bir saat boyunca her türlü soruma uzun uzun vaktinizi ayırarak verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür etmek istedim. Siz olmasanız gerçekten programı bitirebileceğimi sanmıyorum (ki daha önce hep yarım bıraktığım gibi).

  Tekrar çok çok çok teşekkürler.

  Cevapla

Yorum Paylaşınız