3. Gün

Bu 3. gün egzersizi tam anlamı ile benlik ya da programa o kadar iyi motive oldum ki artık yapacağım hiçbir garip ya da zorlayıcı hareket korkutmuyor beni. Zaten DVD’ye başlamadan önce mutlaka neler yapacağımı hızlı bir ön gösterim ile inceliyorum ve mental olarak hazır bir şekilde starta basıyorum.

Her ne kadar ağırlıklarla çalışırken zorlansam da şimdi tatlı bir yorgunluk var üzerimde. İşin açıkcası hoplayıp zıplamadığım bir DVD olduğu için bugün çok mutluyum. Garip bir şekilde yarını iple çekiyorum ve tatlı bir uyku bastırdı ki bunu artık fazlası ile hak ettim.

Bu arada itiraf etmeliyim ki tam bitti derken devamında başlayan program bir ara “olamaz, hayır” dedirtse de bana, onu da yaptım. Yalnız 25 tekrar değil 12 tekrar olarak, zamanla 25’e ulaşacağıma inanıyorum ve buna siz de inanmamalısınız. Sınırlarınızı zorlayın ama kendinizi asla sakatlamayın.

Merak eden bayan arkadaşlar için söylüyorum 2 kg ağırlık ile çalıştım. İlk başlarda çok hafif gibi gelse de hareketlerin tekrarı arttıkça 10 kg taşıyormuş gibi hissettim kendimi ki bu aslında başarının ışığı. Çünkü hareketi eğer doğru yapıyorsanız taşıdığınız ağırlık önemli değil hatta başlangıçta hiç ağırlık kullanmasanız da olur, yeter ki kaslarınızı sıkın ve hareketi doğru yapın, kısacası odaklanın.

içten

 

7 Yorum

 1. 1 hafta içerisinde gerçekten farkedilebilir bir değişme oluyor mu?

  Cevapla
 2. icten

  Merhaba Giray,
  Bırakmadım, bırakmaya da hiç niyetim yok, bugün arkadaşlarımla buluştum ve kendileri kilo vermiş olduğumu söylediler ki en son 1 hafta önce görmüştüm. Bu kadar kısa sürede fark edilebilir olması oldukça şaşırtıcı.

  Cevapla
 3. Bırakmadınız umarım?! :-(

  Cevapla
 4. icten

  Merhaba Mehmet,
  Program için gerekli malzemeler, barfiks barı, mat, 2 -- 5 kg ağırlık (ben 2kg kullanıyorum), sandalye, su, havlu ; bununla beraber sen ve asla kaybetmemen gereken motivasyonun.

  Program bittikten sonra uygulayabileceğin programın devamı var elbette, ama ona ihtiyacın olacağını sanmıyorum. Eğer vücudun gerçekten çok kötü bir halde ise ve programdaki hareketleri ilk 90 gün boyunca hakkını vererek yapamazsan programı bir set daha yapabilirsin, yani +90 gün daha. Programı bitiren bir kaç kişiyi tanıyorum, program işlerine o kadar çok işlemiş ki hayallerindeki vücuda kavuşmuş olmalarına rağmen programa devam ediyorlar, ama bu kadar yoğun bir şekilde değil.

  Evet, 90 gün içerisinde gerçekleşiyor ama %100 aynı başarıya ulaşabilmek hareketleri doğru yapmak, tekrar sayılarında pes etmemek, kendin için doğru sıralamayı uygulamak, her gün aynı saatte yapmaya özen göstermek ve beslenmen ile bire bir alakalı.

  Şuan programı doğru bir şekilde uygulamana ve sana uygun programı yapmanı sağlamana yardımcı olacak kişi Aykut Hoca’dır. Eğer başlama formunu doldurursan kendisi sana yardımcı olacaktır.

  Cevapla
 5. Bu program için gerekli malzemeler nelerdir? Bir de 90 gün sonra bırakacak mıyız, yoksa devamında başka bir program mı var? Bu sitedeki değişim fotoları hep 90 gün içerisinde mi? Öyleyse iyiymiş.

  Cevapla
 6. Öncelikle hemen belirteyim, dünkü Yoga yazın o kadar güzeldi ki, 4. gününü 3. gününden önce sitede yayınladığımı farkettim. Ama bu yazında da satır aralarında o kadar doğru bilgiler var ki… Neler mi?

  -- “Zaten DVD’ye başlamadan önce mutlaka neler yapacağımı hızlı bir ön gösterim ile inceliyorum ve mental olarak hazır bir şekilde starta basıyorum.”

  Kesinlikle süper bir yöntem ve eğer bu yöntemi daha önce herhangi bir yazıda ben tavsiye etmediysem (ki hatırlamıyorum), kendi kendine düşünmen ve uygulaman inanılmaz. Özellikle de programın daha ilk haftasında olduğunu düşünürsek. Ertesi gün yapacağınız egzersizi DVD’ye koyarak ileri sara sara hareketleri önce bir izlemek çok ama çok faydalı.

  -- “Yalnız 25 tekrar değil 12 tekrar olarak, zamanla 25′e ulaşacağıma inanıyorum ve buna siz de inanmamalısınız”

  Bu da yine, özellikle Ab Ripper X için çok çok iyi bir yöntem. Ab Ripper X’te ilk üç hareket nispeten diğerlerine göre daha kolay ve insanlar çoğunlukla (gaza gelip) ekranda gördükleri gibi full 25’er tekrarla başlayıp, tabii ki sonunu getiremiyorlar. Onun yerine, kolay ve zor hepsi için kafanızda önce bir rakam belirleyip (mesela senin belirlediğin 12 gibi), her sonraki yapışta bu rakamı birer birer arttırmak çok daha faydalı. Benim komple full 25 tekrara ulaşmamın neredeyse 90 günün sonunu bulduğunu da hatırlamak isterim.

  -- “Sınırlarınızı zorlayın ama kendinizi asla sakatlamayın.”

  Bu da yine çok çok doğru.

  -- “Başlangıçta hiç ağırlık kullanmasanız da olur, yeter ki kaslarınızı sıkın ve hareketi doğru yapın, kısacası odaklanın.”

  Bu da yine çok profesyonel bir öğüt. Ağırlık kullanırken, kasları sıkmak çok etkili ve sık kullanılan bir yöntem. Ve buna ek olarak, P90X boyunca, hareketlerdeki özellikle son 3 tekrarınızın “zor” olmasına dikkat edin. Eğer son 3 tekrarda zorlanmıyorsunuz, yeterince çalışmıyorsunuz demektir.

  Bu faydalı paylaşımın için herkes adına teşekkür ederim.

  Cevapla
  • icten

   Teşekkür ederim Hocam.

   Sizi can kulağı ile dinlemem ve yazılarınızı okumamın bu doğru kanılara varmam da çok büyük etkisi var.

   Porshe’niz olabilir ama iyi bir şöför değilseniz asla 70’i geçemezsiniz. Yani DVD’lere sahip olmak yetersiz bilgi ile aslında hiç bir işe yaramıyor. Bir çok kişiden msglar alıyorum, DVD’leri indirmişler ya da kopyalarını almışlar ama hiç biri hangi DVD’yi ne zaman uygulayacağını, nelere dikkat etmesi gerektiğini ya da nasıl yapması gerektiğini bilmiyor.

   Bu sebeple ben size teşekkürü borç bilirim. Sağlığı riske atmak delilik, iyi ki varsınız.

   Cevapla

Yorum Paylaşınız