Başlamak İçin…

İnsanın doğası gereği hemen her birey, kendini olduğundan daha iyi görmek ister. İlerlemenin sınırları yoktur ve bu her alan için geçerlidir. Ne Sakıp Sabancı “tamam yeterince zengin olduk, şimdi yatışşş” der, ne Lazar Angelov (bilmeyenler Google’a yazıp pek çoklarına göre mükemmel fiziğin tanımını görebilir) “Oooo istediğim vücuda kavuştum, benden buraya kadar” diyebilir.

Ancak ister maddiyat, ister kariyer, ister mükemmel bir fizik ya da her ne olursa olsun, bir şeyleri başaranlar, hep bir yerlerden başlamışlardır; aslında çoğu zaman da “sıfır noktasına” yakın bir yerlerden. O yüzden “Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin, ama mükemmel olmak için başlamak zorundasın” sözü daha iyi bir şekilde açıklanamaz.

Çok işe yarayacağını ve %100 sonuç vereceğini bildiği bir egzersiz rutinine başlamak için de çoğu insan “ha bugün, ha yarın…” demektedir. Önce bir 5 kilo vereyim de öyle başlayayım… Biraz daha kendi kendime şınav çekeyim de önce kollarım biraz güçlensin… Şu Bayram Tatilini bir atlatalım da… Yeni yıl bir gelsin 1 Ocak’ta kesin başlıyorum…

Biz bunların hepsini ve fazlasını gördük. Ama böyle bir düşünce ile o 5 kilolar asla verilmez, o kollar asla güçlendirilmez ve o 1 Ocak’lar hep bir sonraki yıla ertelenir. Söylemek istediğimiz, bir yerlerden başlamak için daha iyi olmanıza gerek yok. Ama daha iyi olmak istiyorsanız, artık bir yerlerden başlamanız gerekiyor.

Başlamak İçin...

10 Yorum

 1. redraven

  Herkese merhaba,
  Yaklaşık 3 aydır siteyi takip etmekteyim. Siz değerli arkadaşların ve Aykut hocanın paylaşımlarının siteye her girdiğimde etkisini hissettim. Eksik birşeyi tamamlamak ya da motivasyon için hiç farketmiyor, burada okuduğum her yazıda açıkçası edindiklerim birbirinden hep farklı ama yararlı! Bu yüzden P90X ailesi üyeleri olan siz değerli arkadaşlara ve saygıdeğer Aykut Hocaya teşekkür ediyorum varlığından dahi haberdar olmadığınız çoğu insan için motivasyon kaynağı olduğunuz tecrübelerinizi paylaştığınız için.
  Ben P90X in varlığından yıllardır haberdardım aslında. Fakat azim gösteremedim hiç. Çünkü biliyorsunuz normalin ötesinde aşırı bir program, keza sonuçları da inanılmaz. Yapmamak ya da başlamamak için ne kadar çok sebep ortaya sürülür benim kadar iyi bilirsiniz. Şunu itiraf etmeliyim ki ben bu siteyi görene dek Türkiye’de P90X i hakkıyla bitirenlerinin sayısının 2 elin parmağını zar zor geçeceğini düşünüyordum. Ancak yanıldığımı görmek beni mutlu etti.
  Daha önce yaklaşık 1 ay p90 çalışmıştım. 2 hafta zorlanmış sonraları sanki hiç bişey yapmıyor gibi hissetmeye başlamıştım. Mezuniyetti şuydu buydu derken sonunu getiremedim ama o dönemde 13 kilo vermiştim. 1 ay kadar önce İzmir’de çok yakın bir arkadaşım P90X e başladığını söylemişti. Ziyarete gittiğimde Chest & Back günüydü ve beraber yapalım dedik. Tamam barfikste iyi değildim ve ekrandakilere %100 yetişemiyordum ama şınavlarda nerdeyse başa baş gidiyordum. Elbette bu beni motive etti. Yalnız kafama takılan birşey vardı ki hala var; ben normalde de iri yapılı biriyim. “P90X yaparsam tamam yağ yüzdesi azalacak ama görünüş itibariyle daha da iri olacaksam kalsın abi ben Lean yapayım incelimm en iyisi” diye düşündüm ve bugün başladım. Biraz önce “Core Synergistics” açtım ve kendi kendime” bırakmazsam Nisan’a kadar süper olacak olm ” dedim :) . Ama ne yazık ki yarısını az geçti artık devam edemez hale geldim. Gücüm kalmadığından değil mide bulantısı başladı ve ben kendimi çok zorladığımı anladım. İtiraf ediyorum o an kalıbımdan utandım. Haliyle motivasyonum yerle bir oldu.
  Şimdi kendimi sorguluyorum acaba Lean yerine classic P90X mi yapsam diye. Sanırım öyle de yapacağım ama emin değilim.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Yorumun ve de güzel sözlerin için teşekkürler :-) Vücut özelliklerini email olarak atabilirsen, senin adına en doğru Program Takvimini düzenleyip gönderebilirim. Böylece, bir kere daha, bu sefer en doğru şekilde başlamış olur ve %100 en iyi sonuçları alabilirsin :-)

   Cevapla
 2. Hah işte hocam ben de “artık başlama zamanı geldi” dedim ve 2 gün öce başladım. Vücudumun ağrısından gece uyuyamıyorum hatta yatakta dönemiyorum, o derece.. Başladım da ben egzersizi üyesi olduğum bi spor salonunda yapıyorum dolayısıyla videolar karşımda değil worksheetleri alıp salonda yanıma koyuyorum sırasını oradan takip edip yapıyorum ama süre olayını tam ayarlayamıyorum. Benim sorum aletlerle ilgili. Çünkü salonda değil evde yapmak istiyorum pc karşısında zaman ayarını yaparak. Ama ön kol için ayrı kilo arka kol için ayrı kilo, omuz için ayrı kilo alacağıma çekme lastikleri daha mantıklı geliyor. Bu lastikler anladığım kadarıyla 3 seviye ( kolay, orta, zor) oluyor daha önce bu lastikleri hiç görmedim ve baktığım spor mağazalarında da bulamadım. Benim gibi yeni başlayan biri için hangi seviye lastik daha uygun olur ya da da dambıl alsam kaçar kilo yeterli olur. Bu sorulardan beni kurtarırsanız gerçekten minnettar olurum. Şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Öncelikle P90X kararınız için tebrikler ve şimdiden çok başarılar. P90X Programı bahsettiğiniz şekilde salonda da uygulanabilir ama bir süre evinizde formata ve zamanlamaya aşinalık kazandıktan sonra, dilerseniz o şekilde yapmak daha uygun olacaktır. Benim önerim yine direnç lastiği yerine, kaslarınıza daha iyi rezistans sağlayacağı için bir çift dambıl olurdu. Ağırlıkları tak-çıkar değiştirilebilir dambıl setleri bence işinizi görecektir ve sizi ayrı ayrı edinmek zorunda bırakmayacaktır.

   Yine de Direnç Lastiği kullanmak isterseniz, yumuşak, orta ve sert’lerin her birinden bir tane edinmeniz daha doğru olacaktır.

   Cevapla
 3. Metehan

  Micheal Jordan’ın bir sözü vardır hiç unutmam.
  “Ben hayatta o kadar çok başarısızlığa uğradım, bir daha uğradım, bir daha uğradım, işte başarımı buna borçluyum.”
  Jordan’da başladığında veya Lebron’da başladığında mükemmel değildi.
  En iyisi olmak istiyorsan en iyisini alt etmelisin :)

  Cevapla
 4. poroismail

  Hocam Merhaba, ilk başladığım gün gerçekten pes ettiğim gündü ama sonra ki gün ve sonraki ve sonraki gün hadi ama daha fazla yapmak istiyorum dediğim günlerdi, ondan sonra sürekli olarak geliştiğimi hissettim, bu Tony hoca gerçekten bir heykeltıraş gibi, nasıl şekil vereceğini iyi biliyor..

  Cevapla
 5. Hocam ne kadar doğru bir söz. Bayram’dan öncesinden beri hemen hergün sitedeyim ve sizin de dediğiniz gibi ha bugün ha yarın modundaydım. Bir baktım ki aylar geçmiş…

  P90X DVD’lerim bir günde çok hızlı geldi bu arada teşekkür ederim. Artık hiçbir bahanem yok. Ama sadece 6 gün daha alışma modundayım ve hareketleri izleyerek resmi olmadan yapıyorum. Klişe olacak ama ben de 1 Ocak’ta resmi olarak başlayacağım. Umarım bir gün bile aksatmadan 1 Nisan’da yeni bir ben olacağım :-)

  Cevapla
  • Merhaba Yiğit,

   Evet, seninle yazışmalarımı süzdürdüm şimdi, uzuuun süredir yazışmışız :) Bence de artık top sende. P90X ile her günün bir öncekinden daha iyi olacak (sanırım bir kaç yorum öncesinde Metehan’ın bir yorumunda görmüştüm ve çok doğru bir tespit), bunu yapan herkes gözlemlemiştir.

   Şimdiden başarılar… 1 Ocak günü büyük bir kitle ile başlıyorsun (bu benim bildiğim, bir de gizli gizli başlayanlar da vardır :-) 1 Nisan’da hepinizden sonuç bekliyorum o zaman :-)

   Cevapla
   • Rekabeti severim, şimdi daha da gaza geldim :-)

    Cevapla
    • Hayati

     Başlamak ve sürdürmek tam bana göre bir iş ve ‘İYİ İŞ’ … Mücadele etmek için öncelikle kendinle mücadeleye hazırlıklı olman gerek , kendi egoların ne zaman dizginlenirse ancak o zaman havalanmaktan çıkıp? gerekli uçuşa geçebilirsin:)

     Cevapla

Yorum Paylaşınız